מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ז’

כיתה ז 
יום א’ יום ב’ יום ג’  יום ד’ יום ה’
16:00-17:30 דיבייט      
       
17:30-19:00   דרוש מנהיג  ביולוגיה כימיה של פולימרים בתלת מימד  מהנדסים צעירים
         עיצוב טירות ומבצרים בתלת מימד

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

 

החוגים:

ביולוגיה הדרכה: יבגניה רוזנבלום

בחוג נעבור שלל התנסויות בנושאים המגוונים של הביולוגיה. נתבונן על העולם מנקודת מבטם של בעלי חיים, צמחים ואפילו חיידקים ווירוסים. נדמיין מה זה להיות נטרף, טורף ומה זה להיות טפיל.

נערוך ניסויים: נגדל חיידקים, שמרים ועובש בצלחות פטרי, נפיק דנ”א וכלורופיל מתאים, נבדוק את הרפלקסים שלנו, ננסה לבלב את המוח שלנו בעזרת אשליות מוחיות שונות.

נכין גבינה וחמוצים בעזרת החיידקים. נעשה סבון ודאודורנט תוצרת בית ונחקור למה חיות לא מנסות להיפטר מהריח שלהם כמונו…

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

דיבייט  הדרכה: אוהד אורגל

רוצים לנצח בוויכוחים עם החברים או ההורים?

הידעתם שרוב מנהיגי ומנהיגות העולם המערבי למדו דיבייט?

מעוניינים לדעת כיצד לשכנע קהל לתמוך בעמדתכם?

דיבייט הינו שם לאומנות הדיון והנאום. כל אחד מאתנו רוצה לדעת איך לנאום בפני קהל ולשכנע את הקהל. בחוג דיבייט נלמד בדיוק כיצד לעשות זאת. החוג מבוסס על לימוד והתנסות, נלמד כיצד לארגן את מחשבותינו לטענות ועמדות ברורות, נלמד חשיבה ביקורתית וכיצד לפתח טיעונים שלמים. נתנסה בנאום ובטכניקות דיבור בפני קהל.   בחוג נתנסה בתחרויות דיבייט, שיפוט , טיפים וסודות לדיבור בפני קהל, נושאי הדיבייט יהיו הנושאים החשובים לכם ומה שמעניין ומטריד אתכם. בסוף החוג יתקיים מפגש דיבייט חגיגי עם ההורים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

דרוש מנהיג  הדרכה: אוהד אורגל

ברוכים הבאים לדרוש מנהיג, חוג ייחודי ומתקדם בו נלמד ונחקור מה הופך מנהיג למנהיג .

נלמד כולנו מה זה אומר להיות מנהיג? בחוג נתנסה במשימות מנהיגות מרתקות ומלהיבות, נלמד כיצד מנהיגים קיבלו החלטות ברגעים קשים ונתנסה גם אנו במציאת פתרון לבעיה מורכבת וכיצד להנהיג ולהוביל לפתרון מוצלח.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

כימיה של פולימרים בתלת מימד  הדרכה: שלומי מרקוביץ

אם נביט מסביבנו נוכל בקלות להבין כי אנחנו חיים בעידן הפלסטיק, אפילו ברגע זה הכיסא עליו אנו יושבים סביר שמכיל חלקים פולימריים, העכבר או הטלפון המתקדם שלנו, הצעצועים, כלי האוכל, הבגדים ואף המזון שלנו נארז ברובו בפלסטיק …

.

מדוע הפלסטיק הפך להיות כל כך פופולרי ? איך הוא נוצר ? האם הוא מסוכן ? איך אפשר לשפר אותו ? מדוע יש כל כך הרבה סוגים של פלסטיק וממה ההבדלים הללו נובעים ? האם מדפסת תלת ממד היא כלי שימושי או אופנה חולפת ? והאם בעוד כמה שנים תהיה מדפסת תלת ממדית בכל בית ?

.

בחוג נשתמש בטכניקות מדעיות מעולם הכימיה בכדי ליצור סוגי פלסטיק שונים בעצמנו, וכמובן נלמד למדל בתוכנת Tinker CAD ונדפיס בתלת ממד תשובות לחלק מהשאלות אותן שאלנו, והכי חשוב … נדפיס שאלות חדשות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מהנדסים צעירים הדרכה: בני ברקו

כמה פעמים יצא לכם לעבור ליד מכשיר או מכונה מופלאה הארוזה במארז יפה ותהייתם, איך בלעדיהם חיינו היו נראים ?
כמה פעמים הסתקרנתם לדעת מה יש בקופסה העלומה והמרתקת הזו –  היא קופסת הקסמים ?
מהו סודה ? כיצד הדברים מבפנים עובדים ?
בחוג זה נוכל להיחשף לחלק מהמכשירים  או המכונות כמו למשל מבנה המחשב השולחני מהיבט החומרה,  נפרק ונרכיב מחשב. נלמד להכיר מקרוב את חלקיו ורכיביו השונים ואת תפקידים בתוך המערכת הכוללת.
נלמד גם על ‘מנוע המכונית’, על עקרונות העבודה של מנועי הקיטור, הבנזין, הדיזל והחשמל.  נבחן את אופן עבודתם ואת החוקים הפיזיקאליים להם, הם מצייתים. נראה זאת בדגמים, מודלים אנימטיביים  וגם נערוך ניסויים.
בהתאם לעניין המתפתח נגע גם בחומרי לימוד נוספים מתורת החשמל, האור, עד כמה שהזמן העומד לרשותנו יאפשר ואת שלא נספיק בחוג הזה,  נשלים בחוגים הבאים.
בסיום החוג הילדים  יצאו עם ידע  על רכיבי ומרכיבי חומרת המחשב השולחני כולל ידע טכני בפירוקו והרכבתו. בנוסף ירכשו  ידע והבנה בעקרונות ההפעלה  של מנועים לסוגיהם, כולל חשיפה לחוקיות הפיזיקאלית שלעקרונותיה הם מתנהלים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עיצוב טירות ומבצרים בתלת מימד  הדרכה: תומר אשכנזי

מה ההבדל בין טירה למבצר? מי מהלך בין החומות?

איך כותבים קובץ כדי שהמדפסת תבנה את מה שאני רוצה?

בחוג נעצב עולם פנטזיה שלם בו נבנה באמצעות מדפסת תלת ממד, טירות ומבצרים ונפיח בהם חיים באמצעות דמויות דמיוניות.

הילדים ילמדו בתוכנת טינקר-קאד איך לתרגם בקלות דמיון ורעיון לדגם תלת ממדי אותו ידפיסו במדפסת תלת ממד. הם ילמדו על “קוד פתוח” – יגלו היכן מסתתרים להם “בנקים” עצומים של מודלים תלת ממדיים שמותר להוריד בחינם ולשנות אותם בהתאמה אישית.

תוצרי ההדפסה יוצגו בסיום החוג בתערוכה ולאחר מכן יחד עם הקבצים שכתבתם יהיו עבורכם מזכרת של החוויה והלמידה.

מה תורם החוג לילד ? לימוד על מושגים וטכנולוגיית הדפסה תלת ממדית, לימוד כלי חדשני לעיצוב בתלת ממד, פיתוח הדמיון וכושר ההמצאה, שימוש מושכל בידע חדש \ מיזוג מידע

למידה של תכנון וביצוע, פיתוח יכולת התבוננות ולקיחת השראה ממקורות חיצוניים

קומפוזיציה ופיתוח ראייה מרחבית, עבודה על סובלנות והתמדה, לימוד מאי הצלחה והתמודדות עם תסכול עד להצלחה

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות