מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ב’

כיתה  ב
  ימי א’ ימי ב’ ימי ג’ ימי ד’ ימי ה’
16:00-17:30 לשחק היסטוריה מסיפור לבמה אלקטרוניקה דרמה יצירתית ומשחקי תאטרון שחמט
אוירונאוטיקה וחלל עולם בעלי החיים והצמחים אוריגמי
 .   חדר בריחה
17:45-19:15  בין ציור לצילום וטרינריה רובוטיקה למתחילים Wedo  חוקרים את הכדור רובוטיקה למתחילים Wedo 
עד קצה העולם  יש לנו כימיה
.

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* מלא/סגור לרישום

 

החוגים:

.

אוירונאוטיקה וחלל הדרכה: עינב ברזאני 

עברו יותר מ 50 שנה מאז שבני האדם נחתו על הירח, נלמד על תחנת החלל הבינלאומית, אסטרונאוטים, תוכנית אפולו, תוכניות עתידיות להגעה למאדים, גשושיות שכבר הגיעו לשאר כוכבי הלכת במערכת השמש, על לווינים הסובבים את כדור הארץ. כיצד מתנהגים בהיעדר כבידה, מהי מהירות מילוט. נדון בגודלו של הכדור שלנו כחלק ממערכת השמש, וגודלה של השמש בין כל השמשות בגלקסיית שביל החלב.בגודלה העצום של גלקסיית שביל החלב, ועל הכמות הבלתי נתפסת של גלקסיות נוספות שמגלה הטלסקופ האבל בחלל.

זהו חוג העוסק בידע אווירודינמי שנצבר החל באחים מונגולפיה ממציאי הכדור הפורח, דרך אוטו ליליינטל ממציא הדאון והאחים רייט המוכרים לכולנו. עם מושגי יסוד רבים מתחום המדע על עילוי, דחף, גרר, אופן תעופת מטוסים, הגאי המטוס ותפקידם. נלמד כיצד טסים מטוסים ללא טייס, על תחנת החלל הבינלאומית המקיפה את כדור הארץ כל 90 דקות, איך ניתן לראותה?  נלמד איך מתנהלים אסטרונאוטים בחלל, מה עושים בשירותים, במקלחת. איך אוכלים, חופפים, מסתפרים, בוכים, מצחצחים שיניים ומשחקים טניס בתחנת החלל.

נדבר גם על קפיצה חופשית מהחלל, על הליכת חלל של אסטרונאוטים, על צילום בחשיפה ארוכה בחלל. ועל תיירות חלל. על המושג שנת אור. נלמד על מערכת הגנה אווירית, על מכ”מ, על עצמים בלתי מזוהים, על צלחות מעופפות ועוד.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

אוריגמי   הדרכה: מירי גולן

אוריגאמי, בתרגום מיפנית, היא אומנות קיפולי הנייר. כלומר, יצירת צורה מנייר. אבל מה זה באמת?

מתוך עולם הקיפולים נראה כמה רחוק אפשר להגיע רק עם נייר: ניגע בתחום הגיאומטריה, נבנה צורות תלת מימדיות ומבנים שונים, נגלה את המדע שמעבר לקיפולים, נבדוק בעזרת הנייר  אווירודינמיקה ונכיר את התרבויות השונות שכל קיפול מייצג ומביא עימו. ומי יודע, אולי אפילו נגיע לחלל

אז לכל מי שרוצה לחשוף סודות ולחקור עולמות דרך נייר – אני מזמינה אתכם להצטרף אליי.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

אלקטרוניקה  הדרכה: פליקס חודק

רוצים לדעת איך עובד המקרר בבית, המזגן, המחשב?

האם אלה ומכשירים חשמליים אחרים סביבנו מצייתים לאותם חוקים פיסיקליים ופועלים על פי אותם העקרונות?

בחוג שלנו נרכוש ידע ביסודות החשמל והאלקטרוניקה, נקדם את ההבנה והחשיבה הטכנית על מנת להבין כיצד פועלים מכשירים ונחפש פתרונות לאתגרים טכנולוגיים.

נעשה זאת באמצעות בנייה של מעגלים חשמליים בדגמים שונים, בשיתוף פעולה עם חברינו לקבוצה בחוג.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

,

בין ציור לצילום   הדרכה: זהר אלעזר

בחוג בין ציור לצילום נחדד את החושים, את היכולת להביט, לראות, להכיר ולגלות חיבורים חדשים המפתחים ומאתגרים את השפה החזותית של כל ילד וילדה. נלמד להכיר בנקודת המבט האינדיבידואליות כמפתח ליצירה, אותה נקודת מבט המשמעותית כל כך הן בציור והן בצילום.
בכל מפגש נושא מוביל, למשל אני והצל שלי, צבעים ורגשות, ניגודים והיפוכים, פורטרט עצמי, חלומות, מסעות בזמן ועוד. בכל מפגש נקיים דיון וצפייה בדוגמאות מלאות השראה מתוך סיפורים, סרטים, אנימציות, הצגות, יצירות מוסיקליות, תצלומים וציורים בעקבותם נצייר, נדביק, נפסל ונתנסה בעבודה עם חומרים שונים תוך אוירה מלאת משחק, הומור והקשבה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

,

דרמה יצירתית ומשחקי תאטרון הדרכה:אופירה זילברשטיין

סדנת “תיאטרון שימושי” לכיתות א- ב . כייף ושעשוע, כמובן והצגה, אבל “על הדרך”, שימוש בכלים של התיאטרון גם לבניית ביטחון עצמי, לתחושת האחד והקבוצה, עמידה מול קהל (האחר), ביטוי אישי, אמנות הסיפור, יכולת אלתור וקבלת ה”טעויות” המושלמות שיוצאות להם בתהליך. הקשבה, סבלנות לשוני, גמישות מחשבתית, רגישויות חברתיות וכל מה שמצחיק אותנו. בגיל הזה הטרי,יש בהם הכל “טבעי”. הם מלאי דמיון, חופשיים יחסית מדפוסים וממה “נכון”, מאוד יצירתיים ויש בהם שמחה וכוח להיות הכל אם רק מאפשרים להם. כל שנותר הוא ברגישות ודרך אגב וכייף, לחזק את הביטחון. לעזור להם לכוון את העצמות ולהאמין בעצמם, ביכולות שלהם ולתת להם במה, מקום בטוח להתבטא ובעיקר לשחק..

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

..

וטרינריה הדרכה: דורון רוזנבלט

החוג פותח לילדים צוהר אל עולם הרפואה הווטרינרית- עולם של שוויון ועזרה הדדית, עולם של חמלה ונתינה כמו גם של ידע ומדע.

בחוג יכירו הילדים חיות ייחודיות מסוגים שונים כגון זוחלים, עופות, יונקים, חרקים ודגים באופן המכבד את שני הצדדים. הילדים מכירים את התכונות הייחודיות של בעלי החיים ולומדים על בעיות שונות שעשויות לדרוש טיפול וטרינרי. הילדים יתנסו בשימוש במכשירים רפואיים שונים כגון מיקרוסקופים וסטטוסקופים, יחקרו בעצמם ויכינו מצגות. נחשף למערכות הגוף השונות, הנשימה השלד והדם. נתוודא לרפלקסים ולשפת החיות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

חדר בריחה  הדרכה: איגור רומננקו

בחוג הילדים ואני נצא למסע היכרות עם החידות הכי מאתגרות בעולם, אך אנו לא רק נפתור את החידות – אלא נפרק ונרכיב אותן מחדש!

אנו נכיר מתודות להרכבת חידות מסתוריות, נלמד את דרכם של פותרי תעלומות גדולים, למשל, הבלש הדגול שרלוק הולמס, והמפקח אלן גרנט אשר פתר תעלומה בת 300 שנה, ועוד רבים כמותם.

בחלקו השני של הקורס אנו נשלב את החידות והאתגרים עד לכדי תעלומה אחת גדולה ומסתורית, ונבנה חדר בריחה בעל סיפור ייחודי לכל קבוצה, ואז, ההורים הסבים והסבתות יאלצו להפוך לפותרי תעלומות בעצמם, וכך לחוות, ולו במעט, חלק מהמסע שלנו בקורס – ‘אמנות החידה’.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

חוקרים את הכדור   הדרכה: דורון רוזנבלט

האם נכונה השמועה כי בסין האווזים מתגייסים למשטרה? ושבאלסקה מכהן חתול בתפקיד ראש עיר? ומהו בעצם  התפקיד של הנוצות בכתר של האינדיאנים? ולמה היפנים לובשים חיתול?

בואו לטוס אתנו מסביב לעולם בשעה וחצי!  נחקור את הכדור מזוויות חדשות, נגלה תרבויות משונות ואחרות משלנו, נציץ אל מינהגים מפתיעים, נתוודא לשפות שונות שמסתירות מאחוריהן עולמות של תוכן ותפיסות עולם, נשאל מה הקשר בין חידושים שנוצרו או הומצאו במדינה מסויימת לבין התרבות המקומית שם וגם נכיר בעלי חיים נדירים ואת מקומם בתרבויות המקומיות

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

יש לנו כימיה הדרכה: נטלי פריינטה כהן

כימיה היא שפה, היא נמצאת סביבנו בכל מקום. גם בתקשורת בינינו…

במפגשים שלנו נחשף למושגים מעולם הכימיה והמדע, נבצע ניסויים מגניבים ומרתקים, נהיה שותפים פעילים במעבדה, ממש כמו חוקרים מנוסים, ניצור קסמים מופלאים, “פיצוצים” כיפיים (בזהירות כמובן…), נגדל גבישים, נייצר פלסטיק מחלב ועוד המון חוויות.

אני כבר מתרגשת מהמסע שלנו. נצא לדרך?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

לשחק היסטוריה  הדרכה: גיא דולב

למה פיל לבן ושעון משוכלל הגיעו מאסיה לאירופה לפני יותר מאלף שנה? מי היה הפילוסוף האהוב על הקיסרית הרוסית יקטרינה הגדולה? ואיזה תגלית מרעישה גילה נפוליאון במצרים?

בקורס נלמד על חייהם של אנשים מזמנים אחרים וממקומות שונים וניסחף אל תוך העולם שלהם דרך החוויה התיאטרלית. מלכות ונסיכים, איכרים ונזירות, אפילו אומנים ולוחמות –כשניכנס לנעליהם ונלבש את בגדיהם, הכיתה תהפוך פתאום להיות ארמון מרהיב, ים סוער או מדבר לוהט, בדרך להרפתקה היסטורית חובקת עולם.

במהלך הקורס נלמד לא רק על ההיסטוריה, אלא נחשוב גם על הזמן עצמו: איך תרבויות ברחבי העולם חישבו את השעות, הימים והשנים ואיך הידע הזה התפתח? מה קרה לזמן עם המצאת הרכבת, הטלפון או האינטרנט? ואיפה בחיים שלנו הזמן וההיסטוריה משחקים תפקיד חשוב?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

..

מסיפור לבמה  הדרכה: שנית יהודיין

בחוג “מסיפור לבמה” נפליג לעולמות שונים ומגוונים, נגלם מגוון דמויות מפרי הדמיון ומעולם הספרות.  נכיר סיפורים רבים ונתנסה בהמחזתם על הבמה ובניתוח מרכיבי הסיפור. הילדים ילמדו לבטא את עצמם בצורה הטובה ביותר, ילמדו לדבר בביטחון מול קהל וירכשו כלים כיצד לפתח ולעבוד על דמות.

החוג יפתח לילדים את הביטחון העצמי שלהם הם יזדקקו בעולם האמיתי, על ידי שימוש באלמנטים רבים מעולם התיאטרון, כמו כן נתרגל עבודת צוות. אני מאמינה שהיצירתיות טמונה בתוך כולנו וחשוב לפתח אותה ככלי לחיים.

אין צורך במכחול או בכלי נגינה בתיאטרון, הילד צריך רק את גופו שלו כדי ליצור.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

עד קצה העולם הדרכה: עינב ברזני

רוצים לצפות בתופעות הטבע המרהיבות בכדור הארץ? זוהר הצפון, גייזרים רותחים, הרי געש מתפרצים,

נתפעל יחד מגודלן העצום של מושבות הפינגווינים באנטרקטיקה.

בחוג שלנו נבין איך דובי הגריזלי צדים את דגי האלתית במעלה הזרם.

נענה על שאלות קיומיות: למה דוב קוטב לעולם לא יטרוף פינגווין איפה אפשר לפגוש את גורילות ההרים ? איך נבנו הפירמידות הגדולות במצרים?

נצלול יחד עם כרישים ודולפינים במרוץ הסרדינים ונלווה את נדידת הגנו הגדולה באפריקה.

נצא למסע עד קצה עולם בשבע היבשות, נדבר על קיימות, על בעלי חיים בסכנת הכחדה, ואיך הילדים של היום, המנהיגים של המחר, יכולים לעזור ולהציל את כדור הארץ. נדבר על מנת מימדים, מרכז כובד, יחס גלישה, כוח החיכוך, כדור פורח ועקרונות התעופה.

נבצע ניסויי מדע רבים כגון הדמיית גייזר מתפרץ, הר געש, התעבות עננים, מגנטיות הקטבים, חוקי ארכימדס וניוטון

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

עולם בעלי החיים והצמחים  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

מי רואה בחושך? איזה מצפן יש לציפור? מי רואה קרניים בלתי נראות ומי שומע צלילים בלתי נשמעים? למה דגים צריכים חשמל? בשביל מה מדוזות צריכות חוש שיווי המשקל? אילו חושים יש ליצורים במעמקי הים? האם הצמחים נושמים, אוכלים, חשים, נעים?

בפינות נסתרות בכדור הארץ, במעמקי הים, בהרים גבוהים ואפילו בסביבה היום-יומית שלנו, נמצאים בעלי חיים וצמחים מופלאים ומרתקים מעבר לכל דמיון. בחוג נכיר יצורים שזוהרים בחושך,נגלה מי יכול לעוף ללא כנפיים, מי יכול לטעום עם הרגליים, מי יכול לחיות (כמעט) לנצח, מי יכול להתארך במטר במשך יממה אחת ומי יכול לאכול רק פעם בחצי שנה. בחוג נגלה שגם הצמחים הם יצורים חיים בעלי יכולות מפתיעות: הם נעים ללא שרירים, מחליטים ללא מוח, חשים ללא מערכת העצבים, טועמים את האדמה ללא לשון ומריחים את האוויר מסביבם ללא אף.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

..

רובוטיקה למתחילים Wedo   הדרכה:  פליקס חודק

איך בונים רובוט מלגו?

איך הרובוט יודע מה לעשות?

החוג מפגיש את הילדים עם עולם הרובוטים. נלמד מהו רובוט? נלמד על גלגלי שיניים, גלגלות, רצועות וצירים נלמד לקרוא שרטוטים ונבנה מודלים פשוטים מלגו הנעים לפקודות תכנות בתוכנת ה-Wedo.בחוג מושם דגש על פיתוח החשיבה הלוגית, הדמיון והיצירתיות. כל זאת תוך פיתוח יכולות עבודה בצוות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

שחמט הדרכה: פליקס חודק

בחוג מוקנים לילדים כלים להתפתחות אישית במשחק השחמט. אבל ממש לא רק! משחק השחמט מסייע בפתרון בעיות, מחזק את הזיכרון, את יכולת המיקוד, החשיבה החזותית ואת התפיסה המרחבית. בחוג ראשון זה יכירו התלמידים את לוח השחמט, מושגים וחוקים. יפתחו את האהבה לחשיבה לוגית ואסטרטגית ויתנסו בפתרון בעיות, יכירו בזולת החושב אחרת וינסו לנתח את צורת החשיבה שלו, ובעיקר יפתחו את ההנאה מהמסע על הלוח. משחק השחמט מזמן הצלחה אך גם התמודדות עם כישלון בסביבה מעודדת ותומכת של שיתופי פעולה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות