מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ב’

כיתה  ב
  ימי א’ ימי ב’ ימי ג’ ימי ד’ ימי ה’
16:00-17:30 מיינדפולנס וקונג-פו* ידיים ירוקות* מסע דרך החושים* רובוטיקה למתחילים Wedo * מעבדת ההמצאות*
הכתה המעופפת רופאים צעירים* לא עושים חשבון גוף האדם בפעולה*
הסודות הגדולים של הטבע
.
17:45-19:15 מה יוצא מטעות ומשטות?* חוקרים את הכדור* פודקאסט* רובוטיקה למתחילים Wedo
יוצרים צעירים* אוריגאמי מעבדת ההמצאות*
.

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* מלא/סגור לרישום

 

החוגים:

אוריגאמי הדרכה:  לי-ים סידהי

אוריגאמי, בתרגום מיפנית, היא אומנות קיפולי הנייר. כלומר, יצירת צורה מנייר.

אבל מה זה באמת?

מתוך עולם הקיפולים נראה כמה רחוק אפשר להגיע רק עם נייר: ניגע בתחום הגיאומטריה, נבנה צורות תלת מימדיות ומבנים שונים, נגלה את המדע שמעבר לקיפולים, נבדוק בעזרת הנייר  אווירודינמיקה ונכיר את התרבויות השונות שכל קיפול מייצג ומביא עימו. ומי יודע, אולי אפילו נגיע לחלל

אז לכל מי שרוצה לחשוף סודות ולחקור עולמות דרך נייר – אני מזמין אתכם להצטרף אליי.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

גוף האדם בפעולה הדרכה: מאיה גומבוש

אם תמיד רציתם להבין כיצד פועלת המכונה יוצאת הדופן שנקראת גוף האדם, אם סקרן אתכם לדעת מה מבדיל כל אדם מהסובבים אותו ואם תרצו להעמיק וללמוד מגוון רחב של נושאים בביולוגיה ורפואה, אני מזמינה אתכם להצטרף אליי לקורס חווייתי ומרתק.

בקורס נלמד ביחד על מערכות גוף האדם: מערכת הנשימה, מערכת ההובלה ומבנה הלב, מערכת החיסון, מערכת העצבים ועוד.

נתעמק במושגים בגנטיקה ותורשה של גנים מדור לדור, נלמד על מבנה ה- DNA ונחקור את מבנה התא האנושי ואפילו נלמד קצת אקולוגיה, נכיר את החיידקים והווירוסים השונים ונתנסה בחבישות שונות כחלק משיעור עזרה ראשונה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

הכתה המעופפת הדרכה: שמוליק אהרוני

הכיתה המעופפת תיקח אתכם למסע אווירי מדהים ,נטוס בכל סוגי כלי התעופה ,נחקור כיצד הם מצליחים לעלות לאוויר.

נבנה דגמים שונים ונטיס אותם ,נבצע משימות חקר ובילוש בתחום התעופה ,נעקוב אחרי חלוצי התעופה השונים ,נבצע ניסויים בתחום האווירודינמיקה .

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

הסודות הגדולים של הטבע  הדרכה: אהרל’ה מאירוביץ

ברוכים הבאים לעולם “הסודות הגדולים של הטבע”. בואו לגלות את העולם הנסתר, המופלא והמפתיע שסביבנו.
מהו הקשר בין החיפושיות המתרוצצות על פני האדמה, לבין החמצן באטמוספירה? מדוע אנו חשים את עקיצת היתוש בגופנו, רק לאחר שהוא עף? מהו הסוד הגדול של מפלי המים הגדולים בעולם? באיזו חנות ניקנה המצפן, שמאפשר לסיירות הדבורים לכוון את חברותיהן לפרחים מלאי צוף? באיזו אוניברסיטה למד עכביש המים את מלאכת האריגה, את יכולתו ההנדסית, ואת מדע האוירודינמיקה?
בחוג “הסודות הגדולים של הטבע” נצא למסע מסביב לעולם, נלמד על העוצמות האדירות של הטבע, על ההרמוניה והשילובים הבלתי אפשריים שהוא חושף בפנינו, על אגדות עם עתיקות ומרתקות, על מפלי מים אדירים, הרי געש מסוכנים, ליוייתנים ענקיים, דבורים חכמות, צרצרים גאוניים, ועוד .
במהלך המפגשים ניחשף לסירטוני וידאו מרתקים, נתנסה במו ידינו בחלק מכוחות הטבע שבהם משתמשים בעלי החיים, וניצור יצירות מופת שבהן נחשוף סודות וכוחות נסתרים בעולמנו המופלא.
מזמין אתכם/ן בכייף למסע יצירתי, מלמד, מרתק ומדהים! בואו בשמחה!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

חוקרים את הכדור   הדרכה: דורון רוזנבלט

האם נכונה השמועה כי בסין האווזים מתגייסים למשטרה? ושבאלסקה מכהן חתול בתפקיד ראש עיר? ומהו בעצם  התפקיד של הנוצות בכתר של האינדיאנים? ולמה היפנים לובשים חיתול?

בואו לטוס אתנו מסביב לעולם בשעה וחצי!  נחקור את הכדור מזוויות חדשות, נגלה תרבויות משונות ואחרות משלנו, נציץ אל מינהגים מפתיעים, נתוודא לשפות שונות שמסתירות מאחוריהן עולמות של תוכן ותפיסות עולם, נשאל מה הקשר בין חידושים שנוצרו או הומצאו במדינה מסויימת לבין התרבות המקומית שם וגם נכיר בעלי חיים נדירים ואת מקומם בתרבויות המקומיות

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

ידיים ירוקות הדרכה :אדם שני

האם אתם מוכנים לצלול לעומקה של הממלכה החשובה ביותר על פני כדור הארץ ?

מה ההבדל בין חקלאות מודרנית לחקלאות ברת-קיימא (פרמקלצ’ר) ? אילו צמחים כדאי לשתול בתנאים הנתונים לנו ? כיצד לתקשר עם הצמחים שסביבנו ולהבין את צרכיהם ?

בחוג “ידיים ירוקות” נכיר לעומק את ממלכת הצמחים, נלמד אודות התהליכים הבוטניים המתרחשים סביבנו, נשים דגש על התנסות מעשית עשירה ופרקטית לצד למידה תיאורטית.

נלמד על מינים ומשפחות צמחים, נתנסה בהנבטה בתנאים שונים, בשכפול וריבוי צמחים בדרכים מגוונות, שתילה בערוגה לעומת שתילה במצע מנותק. נבנה יחד מערכות הידרופוניות (גידול צמחים במים ללא אדמה), נבין מה נחוץ לצמחים כדי לגדול ולהתפתח בצורה המיטבית עבורם, נחקור את יחסי הגומלין בין צמחים לסביבתם וליצורים חיים אחרים, נבין את המחזוריות של הממלכה הירוקה, נבצע תצפיות ומעקבים אחר תהליכים בוטניים שונים, נתנסה ונקבל כלים פרקטיים למלאכת החקלאות והגינון, נלמד את עקרונות המחקר המדעי וניישם אותם דרך פרויקטים מגוונים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

יוצרים צעירים הדרכה: שי אריק

מהם צבעים משלימים? מהי פרספקטיבה? כיצד אמנות משנה את האופן בו אנחנו מסתכלים על העולם?

אלו הן רק מקצת השאלות שנעסוק בהן בסמסטר הקרוב של החוג ״יוצרים צעירים״. בחוג נגלה את עולם האמנות בעזרת יצירה רב תחומית שתשלב פיסול, ציור, צילום, מולטי מדיה, כמו כן נלמד על אמנים שונים מהעולם.

בחוג כל ילד יפתח את עולמו הפנימי, את דרכי הבעתו, תהליכי מחשבתו, רצונותיו ושאיפותיו במטרה להוביל אותם לחשיבה עצמאית, פרשנות וביקורת כלפי סביבתם החזותית ופיתוח מיומנות חשיבה בלתי תלויה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

לא עושים חשבון הדרכה: הגר אשתר

נלמד איך להסתכל על כל דבר מחוץ לתבניות המוכרות לנו, נפתור חידות היגיון בדרכים שונות, ונחבר יחד גם חידות משל עצמנו.
נשאל שאלות על הדרך שבה אנחנו רואים וחווים את הזמן בחיינו, וגם נדמיין עולמות אחרים שבהם הזמן מתנהג אחרת.
נשמע סיפורים, נפתור בעיות, ונראה לאן המספרים והדמיון יכולים לקחת אותנו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

מיינדפולנס וקונג פו הדרכה: ניקולאס

כמה אתם.ן מודעים.ות לכל התנועות שהגוף שלכם.ן עושה? בין אם זה בשיעור ספורט כשאנחנו רצים ומזיעים, ובין אם לפני השינה, כאשר הגוף מונח ורק הבטן עולה ויורדת, הגוף שלנו בתנועה כל הזמן.
יש דברים שהגוף שלנו פשוט עושה באופן ספונטני גם אם לא נשים אליהם לב באופן מודע. הגוף שלנו הולך בעצמו, נושם בעצמו, מזרים את הדם בעצמו, מעכל בעצמו ומעביר חשמל במערכת העצבים – הכל בעצמו! אבל מה קורה כשמקדישים לפעולות האוטומטיות האלה תשומת לב ומודעות?
דרך לימוד של סדרות לחימה מסורתיות מעולם הקונג פו והצ’י קונג, המיינדפולס והנשימה, נלמד לשלב את שני הכוחות החזקים האלה – תנועה ומודעות. נבין כי הפעלה של עקרונות פשוטים הקיימים בכל אחד ואחת מאיתנו יכולים לעזור להשפיע על יכולת הריכוז שלנו, לכוון את המחשבות שלנו ולגרום לנו להרגיש יותר טוב, פיזית ורגשית.

השיעורים בנויים מחימום פיזי, לימודי ליבה מעולם אומנויות הלחימה ותרגול נשימה ומודעות. החומר מועבר בצורה חווייתית ומהנה, תוך שילוב משחקים קבוצתיים לא תחרותיים והתנסות אינדיבידואלית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

מסע דרך החושים הדרכה: גיא דולב

בחוג “מסע דרך החושים” נלמד לפתוח את חמשת חושינו אל מה שסביבנו ולרחף על כנפי ההשראה. בכל שיעור נלמד על תופעה אחרת ונשאל – מהם זמן, מרקמים, הכפלה, פרספקטיבה, רעש  ועוד, ונתבונן בהם (או נאזין להם) מכמה זוויות. מרחב הכיתה ישמש אותנו בכל פעם לחשיבה יוצרת וליצירה מחשבתית אחרת כך נשכלל את הדמיון, את ההבעה המילולית והגופנית ואת האופן שבו אנו חשים וחשות, מפרשים ומפרשות את העולם המקיף אותנו.

בחוג נלמד לעשות פעלולי ראייה בעזרת מצלמה, להפוך רעשים למוזיקה, לשחק משחקי תפקידים ותיאטרון. נלמד להזיז את הגוף, נתחפש לחפצים ולדמויות אהובות, נבשל ונמציא טעמים חדשים, נתחרה בתחרויות אולימפיות של קפיצה לרוחק אחורה בזמן, ריצה אל העתיד ושחייה בסגנון חזה אל עומק האדמה. מבטיח שנצחק המון!

.

מעבדת ההמצאות  הדרכה: שי אריק

מה משותף לארטיק, גלשן שלג וטרמפולינה? תאמינו או לא, שלושתם הומצאו על ידי ילדים שרצו לשנות משהו בעולם. במעבדת ההמצאות נחקור כיצד מכונית נעה, איך מנוף מזיז עצמים גדולים, איך גורמים למים לעלות למעלה ועוד ועוד. בעזרת תכנון, מחקר, ניסוי וטעייה נמצא פתרונות יצירתיים לאתגרים שונים שיועלו בשיעור וביחד נמציא רעיונות חדשים.

המטרה של מעבדת ההמצאות היא לעורר את רוח החקירה של החוקרים הצעירים, לקדם יצירתיות, לעזור להם לחשוב על בעיות ולהביע את רעיונותיהם באמצעות בניית דברים. ניגע בתחומים הקשורים למתמטיקה, מדע, הנדסה ואמנות, בדרכים מהנות ומגוונות

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

פודקאסט  הדרכה: סתיו פלטי נגב

איך בוראים עולם ממילים? מה כוחו של הדמיון? האם אפשר לצאת למסע בלי לזוז צעד אחד? ואיך נשמע חיוך?

מילים באוויר הוא חוג ליצירת פודקאסט. בחוג נגלה כי הפודקאסט מאפשר לנו לברוא עולם שלם -פנטסטי, דמיוני, משוגע ומרגש, אך ורק באמצעות מילים וצלילים. ביחד נצא למסעות לחיפוש הצליל הנכון, נבין איך להגיש אותו למאזין, ונלמד לראיין, לקריין ולערוך קטעי שמע.

החוג מזמין את הילדים להכיר את הכלים ליצירת פודקאסט – החל מרעיונות, כתיבה, הקלטה ועריכה ועד ליצירת תוכנית שמע בלתי נשכחת. לאורך הסדנה, המשתתפים יהפכו להיות מספרי סיפורים, מפיקים, טכנאי סאונד ופודקאסטרים צעירים וילמדו את רזי המקצוע. הילדים יצרו ויקליטו קטעי שמע קצרים ויניחו את הבסיס להכנת פודקאסטים משלהם.

ליצירת פודקאסטים בכיתה יש יתרונות חינוכיים רבים, כולל חיזוק מיומנויות מחקר, כתיבה ושיתוף פעולה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

רובוטיקה למתחילים Wedo   הדרכה:  פליקס חודק

איך בונים רובוט מלגו? איך הרובוט יודע מה לעשות?

החוג מפגיש את הילדים עם עולם הרובוטים.

נלמד מהו רובוט? נלמד על גלגלי שיניים, גלגלות, רצועות וצירים נלמד לקרוא שרטוטים ונבנה מודלים פשוטים מלגו הנעים לפקודות תכנות בתוכנת ה-Wedo.

בחוג מושם דגש על פיתוח החשיבה הלוגית, הדמיון והיצירתיות. כל זאת תוך פיתוח יכולות עבודה בצוות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

רופאים צעירים   הדרכה:  פייגי אגלמן

חוג רופאים צעירים מהווה חשיפה ראשונה לתחום הרפואה, הביולוגיה ומאפייני החיים.

החוג בנוי כמסע בו המשתתפים מגלים מהם אורגניזמים וכיצד העולם סביבנו מאפשר לאותם יצורים חיים להתפתח, לגדול, לקלוט מידע ולבצע חילוף חומרים.  החוג מהווה מבוא למערכות האנטומיות והפיזיולוגית בגוף האדם ובבעלי החיים. בעזרת ערכות מדע והרכבה, חידונים ואתגרי חשיבה אנו מייצרים מפגשים המשלבים למידה חווייתית עם גילוי ומחקר. מהו תפקידו של הלב, מקימו וחשיבותו? מהו מסעו של האוכל במערכת העיכול? מהן סודות האוויר כחלק ממערכת הנשימה? מדוע מספר העצמות שלנו קטן כאשר אנו גדלים? מדוע אנחנו דומים למשפחה שלנו, החומר התורשתי מהו? מה יקרה אם נצלול לתוך התאים שלנו, מה נגלה? מהו החיסון הראשון וכיצד התגלה?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

מה יוצא מטעות ומשטות? הדרכה: אגם אנגלרד סער

בחוג נעמיק את הקשר בין חשיבה יצירתית המצאתית ובין פתרון בעיות. המקום שבו אנחנו פוגשים יצירתיות בכל רגע בחיי היומיום: למשל להשתמש בחתיכת קרטון ליצירת משפך, לנקות מסילה של חלון עם מכחול, לתקן צעצוע שבור עם משחת שיניים ועוד… נעבוד עם מודלים של הפיכת דבר מוכר זר ולהיפך. נגלה שכל אחת ואחד מאיתנו הוא שגריר לכיתה, למשפחה או לקהילה במציאת פתרונות יצירתיים בחשיבה, בהתנהגות, ביצירה ובתקשורת.

נושאים בהם נעסוק: חשיבה המצאתית , משחקים יצירתיים (טיפשיים, רעשניים, פעילים, בלתי פעילים, שקטים), ״חיפוש נואש אחר משהו חדש״, סוגי שיחות, ידע סמוי וידע גלוי, וריאציות על תפיסת חלל, טיפוח הרגישות הקבוצתית- מציאת המקצב הקבוצתי

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.