מכון אריקה לנדאו

ילדים מצטיינים מחוננים

חוגים לילדי כיתה ב’

כיתה  ב
  ימי א’ ימי ב’ ימי ג’ ימי ד’ ימי ה’
16:00-17:30 יוצרים צעירים לקצה העולם- חשיבה מדעית אלקטרוניקה למתקדמים רובוטיקה למתחילים Wedo
חכמים גדולים בכסף קטן *מעבדת ההמצאות לעוף על המוסיקה *הסודות הגדולים של הטבע גישה יצירתית לטבע
דרמה יצירתית ומשחקי תאטרון אוריגמי וגאומטריה
.
17:45-19:15 יוצרים צעירים חוקרים את הכדור *רובוטיקה למתחילים Wedo תקשורת בעולם החי
מעבדת ההמצאות מדע וטבע ומה שבינהם-מיומנו של צלם רובוטיקה למתחילים Wedo *גישה יצירתית לטבע
.

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* מלא/סגור לרישום

 

החוגים:

אוריגאמי וגאומטריה הדרכה: אורלי הכהן

האם כוכב נינג’ה בנוי מטרפזים או מדלתונים?  כמה פאות לקובייה? מה זה תמניון? האם ניתן להכין קובייה מדף אחד? משלושה? מארבעה?

באוריגמי המסורתי מקפלים בדרך כלל דמויות, ציפורים, בעלי-חיים, פרחים, סירות וקופסאות. בשנים האחרונות הולך ומתחזק הקשר בין אוריגמי לגיאומטריה, בדו-ממד ובתלת ממד. השאלות הנ”ל ועוד רבות אחרות נלקחות מעולם הגיאומטריה ומקבלות תשובה – בקיפולי נייר שהיא גם מאלפת וגם “מעלפת” מרוב יופי!

במהלך החוג נעסוק בשאלות אלה ובתשובות האפשריות להן, ונעשה זאת על-ידי היכרות “בידיים” עם עובדות גיאומטריות וכן עם חקירה ופתרונות מוחשיים לחידות בתחומים אחרים של המתמטיקה.

הלימוד יהיה בעיקר דרך התנסות ועשייה אישית ויכוון לטיפוח יכולות מגוונות כגון סבלנות, ריכוז, דיוק, קואורדינציה ומוטוריקה, יכולת להתגבר על קשיים, מעקב אחרי הוראות ועבודה בשלבים. וכל זאת באווירה נעימה תוך עזרה הדדית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

אלקטרוניקה למתקדמים  הדרכה:  פליקס חודק

החוג מיועד לילדים/ות שהיו בחוג אלקטרוניקה במכון או בעלי ידע בנושא.

בחוג נתעמק בתהליכי מדע ואלקטרוניקה, נלמד עקרונות עבודה עם רכיבים נוספים לנלמד בחוג למתחילים.
נחקור ונבנה מעגלים משוכללים שבנויים על מעגלים משולבים. נמציא מכשירים לשיפור חיי היומיום בדגש על אלמנטים שונים בבית החכם כל זאת תוך שיתוף פעולה בין חברי החוג.
.

גישה יצירתית לטבע   הדרכה: יעל סברדלוף

מה הקשר בין גלקסיות, חלזונות, סופות טורנדו, וסידור העלים מסביב לגבעול? באו לגלות גם את התעלומה הזאת בחוג גישה יצירתית לטבע, בו תכירו את הטבע שבנו והטבע בו אנו חיים.                                                       

החוג הוא מפגש חוויתי רבתחומי לפיתוח החשיבה היצירתית ולביטוי כוחות היצירה הקיימים בטבע שבנו.

בחוג  נחשף לעולמות הידע: המדע, האמנות, הטבע, האדריכלות, החלל, האנתרופולוגיה, מדעי המוח, הרפואה והיזמות.

נעסוק בתנועת המעגלים  – ממנדלות ועד מעגלי הכוכבים בחלל, נלמד על כוח המשיכה כפי שמתבטא בגוף שלנו, ברפואה ובטבע, נחשוף את העולם הנסתר של הפטריות מתחת לפני האדמה ועולם החיים הסמוי מן העין. נכיר את חיתוך הזהב ונטייתו המסתורית להופיע בצורות שונות ביקום…ועוד ועוד

הילדים בחוג ישכללו את היצירתיות שלהם ואת המיומנויות הריגשיות, הבינאישיות, והחברתיות שלהם.  החוג יאפשר ביטוי אישי תוך יצירת שיתוף פעולה בדגש על פיתוח קשב לעצמי ולטבע. נגרה החושים ונפתח נתיבים נוספים לסקרנות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

דרמה יצירתית ומשחקי תאטרון הדרכה: אופירה זילברשטיין

סדנת “תיאטרון שימושי” לכיתות ב-ג,  כייף ושעשוע, כמובן והצגה –  אבל “על הדרך”, שימוש בכלים של התיאטרון גם לבניית ביטחון עצמי, לתחושת האחד והקבוצה, עמידה מול קהל (האחר), ביטוי אישי, אמנות הסיפור, יכולת אלתור וקבלת ה”טעויות” המושלמות שיוצאות להם בתהליך.

הקשבה, סבלנות לשוני, גמישות מחשבתית, רגישויות חברתיות וכל מה שמצחיק אותנו. בגיל הזה הטרי,יש בהם הכל “טבעי”. הם מלאי דמיון, חופשיים יחסית מדפוסים וממה “נכון”, מאוד יצירתיים ויש בהם שמחה וכוח להיות הכל אם רק מאפשרים להם.

כל שנותר הוא ברגישות ודרך אגב וכייף, לחזק את הביטחון. לעזור להם לכוון את העצמות ולהאמין בעצמם, ביכולות שלהם ולתת להם במה, מקום בטוח להתבטא ובעיקר לשחק..

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 .

הסודות הגדולים של הטבע הדרכה: אהרל’ה מאירוביץ

ברוכים הבאים לעולם “הסודות הגדולים של הטבע”. בואו לגלות את העולם הנסתר, המופלא והמפתיע שסביבנו.


מהו הקשר בין החיפושיות המתרוצצות על פני האדמה, לבין החמצן באטמוספירה? מדוע אנו חשים את עקיצת היתוש בגופנו, רק לאחר שהוא עף? מהו הסוד הגדול של מפלי המים הגדולים בעולם? באיזו חנות ניקנה המצפן, שמאפשר לסיירות הדבורים לכוון את חברותיהן לפרחים מלאי צוף? באיזו אוניברסיטה למד עכביש המים את מלאכת האריגה, את יכולתו ההנדסית, ואת מדע האוירודינמיקה?
בחוג “הסודות הגדולים של הטבע” נצא למסע מסביב לעולם, נלמד על העוצמות האדירות של הטבע, על ההרמוניה והשילובים הבלתי אפשריים שהוא חושף בפנינו, על אגדות עם עתיקות ומרתקות, על מפלי מים אדירים, הרי געש מסוכנים, ליוייתנים ענקיים, דבורים חכמות, צרצרים גאוניים, ועוד .


במהלך המפגשים ניחשף לסירטוני וידאו מרתקים, נתנסה במו ידינו בחלק מכוחות הטבע שבהם משתמשים בעלי החיים, וניצור יצירות מופת שבהן נחשוף סודות וכוחות נסתרים בעולמנו המופלא.
מזמין אתכם/ן בכייף למסע יצירתי, מלמד, מרתק ומדהים! בואו בשמחה!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

חוקרים את הכדור   הדרכה: דורון רוזנבלט

האם נכונה השמועה כי בסין האווזים מתגייסים למשטרה? ושבאלסקה מכהן חתול בתפקיד ראש עיר? ומהו בעצם  התפקיד של הנוצות בכתר של האינדיאנים? ולמה היפנים לובשים חיתול?

בואו לטוס אתנו מסביב לעולם בשעה וחצי!  נחקור את הכדור מזוויות חדשות, נגלה תרבויות משונות ואחרות משלנו, נציץ אל מינהגים מפתיעים, נתוודא לשפות שונות שמסתירות מאחוריהן עולמות של תוכן ותפיסות עולם, נשאל מה הקשר בין חידושים שנוצרו או הומצאו במדינה מסויימת לבין התרבות המקומית שם וגם נכיר בעלי חיים נדירים ואת מקומם בתרבויות המקומיות

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

חכמים גדולים בכסף קטן  הדרכה: צביקה בקשי

מה יותר חשוב מכסף? האם אפשר להסתדר בלי כסף? כיצד ניתן להבדיל בין שטר אמיתי לשטר מזויף? האם כדאי להכין רשימת קניות?

מה ההבדל בין “רוצה” ו”צריך”, והאם יש קשר לחיסכון? מה הקשר בין חיסכון לזמן? כיצד לתכנן מהלכים שיובילו לחיסכון ולרווחיות? כיצד משווים מחירים זה לזה? איך בכלל מנהלים מו”מ יעיל? כיצד לנהל תקציב אישי?

בחוג נכנס אל עולם הכלכלה, באמצעות אתגרי חשיבה , משחקי אסטרטגיה, והתנסויות גם בתחומי המתמטיקה והמדעים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

לקצה העולם-חשיבה מדעית  הדרכה: עינב ברזני

רוצים לצפות בתופעות הטבע המרהיבות בכדור הארץ? זוהר הצפון, גייזרים רותחים, הרי געש מתפרצים,

נתפעל יחד מגודלן העצום של מושבות הפינגווינים באנטרקטיקה.

בחוג שלנו נבין איך דובי הגריזלי צדים את דגי האלתית במעלה הזרם.

נענה על שאלות קיומיות: למה דוב קוטב לעולם לא יטרוף פינגווין איפה אפשר לפגוש את גורילות ההרים ? איך נבנו הפירמידות הגדולות במצרים?

נצלול יחד עם כרישים ודולפינים במרוץ הסרדינים ונלווה את נדידת הגנו הגדולה באפריקה.

נצא למסע עד קצה עולם בשבע היבשות, נדבר על קיימות, על בעלי חיים בסכנת הכחדה, ואיך הילדים של היום, המנהיגים של המחר, יכולים לעזור ולהציל את כדור הארץ. נדבר על מנת מימדים, מרכז כובד, יחס גלישה, כוח החיכוך, כדור פורח ועקרונות התעופה.

נבצע ניסויי מדע רבים כגון הדמיית גייזר מתפרץ, הר געש, התעבות עננים, מגנטיות הקטבים, חוקי ארכימדס וניוטון

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

ידיים ירוקות הדרכה :אדם שני

האם אתם מוכנים לצלול לעומקה של הממלכה החשובה ביותר על פני כדור הארץ ?

מה ההבדל בין חקלאות מודרנית לחקלאות ברת-קיימא (פרמקלצ’ר) ? אילו צמחים כדאי לשתול בתנאים הנתונים לנו ? כיצד לתקשר עם הצמחים שסביבנו ולהבין את צרכיהם ?

בחוג “ידיים ירוקות” נכיר לעומק את ממלכת הצמחים, נלמד אודות התהליכים הבוטניים המתרחשים סביבנו, נשים דגש על התנסות מעשית עשירה ופרקטית לצד למידה תיאורטית.

נלמד על מינים ומשפחות צמחים, נתנסה בהנבטה בתנאים שונים, בשכפול וריבוי צמחים בדרכים מגוונות, שתילה בערוגה לעומת שתילה במצע מנותק. נבנה יחד מערכות הידרופוניות (גידול צמחים במים ללא אדמה), נבין מה נחוץ לצמחים כדי לגדול ולהתפתח בצורה המיטבית עבורם, נחקור את יחסי הגומלין בין צמחים לסביבתם וליצורים חיים אחרים, נבין את המחזוריות של הממלכה הירוקה, נבצע תצפיות ומעקבים אחר תהליכים בוטניים שונים, נתנסה ונקבל כלים פרקטיים למלאכת החקלאות והגינון, נלמד את עקרונות המחקר המדעי וניישם אותם דרך פרויקטים מגוונים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

..

יוצרים צעירים הדרכה: שי אריק

מהם צבעים משלימים? מהי פרספקטיבה? כיצד אמנות משנה את האופן בו אנחנו מסתכלים על העולם?

אלו הן רק מקצת השאלות שנעסוק בהן בסמסטר הקרוב של החוג ״יוצרים צעירים״. בחוג נגלה את עולם האמנות בעזרת יצירה רב תחומית שתשלב פיסול, ציור, צילום, מולטי מדיה, כמו כן נלמד על אמנים שונים מהעולם.

בחוג כל ילד יפתח את עולמו הפנימי, את דרכי הבעתו, תהליכי מחשבתו, רצונותיו ושאיפותיו במטרה להוביל אותם לחשיבה עצמאית, פרשנות וביקורת כלפי סביבתם החזותית ופיתוח מיומנות חשיבה בלתי תלויה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

לעוף על המוסיקה הדרכה: מאיה פליקסברוט

מוסיקה מלווה את חיינו – שומעים אותה סתם בשביל הכיף, והיא גם מסמלת ועוטפת אירועים משמעותיים בחיים, כמו ימי הולדת, חתונות וטקסים דתיים. וכמובן, שמוסיקה יכולה להשפיע על מצב הרוח שלנו, כשאנחנו ביחד או לבד.

מוסיקה שזורה בגוף שלנו: אנחנו עושים מוסיקה כבר בנשימה ובשאיפה, הלב שלנו דופק ונותן ביט, ואת התנועה של הגוף שלנו, כולה, אפשר לחוות כמו סימפונייה ארוכה וכמעט בלתי נגמרת עליה אנחנו מנצחים ומנגנים עם תזמורת “הגוף”. התנועה והמוסיקה של כל אחד ואחת מאיתנו, שזורות במוסיקה של העולם.  כל כך הרבה מוסיקה בעולם, באמת! אפילו רק במדינה הקטנה שלנו שומעים פופ מערבי ומזרחי, רוק, מוסיקה עממית ישראלית וערבית, ומוסיקה קלאסית, ויש גם אופרה כמובן ומחזות זמר, מוסיקה אלקטרונית, דתית… ומה עם כל המוסיקה מעבר לים? מוסיקה הודית, טורקית, מוסיקה לסרטים, לחתונות, שירים קאונטרי אמריקאים, שנסונים צרפתיים… מוסיקה חוצה גבולות ולוקחת אותנו לטייל איתה רחוק. איך זה שאוסף צלילים כל כך שונה כמו מקהלה כנסייתית וטראנס נחשבים שניהם למוסיקה? מה משותף להם ומה שונה ביניהם? מה מחבר בין נגן הבנג’ו מאפריקה וזמרת האוברטונים מערבות סיביר? איך מוסיקה יכולה לחבר בין אנשים ומקומות כל כך שונים?

כמו אוכל, גם מוסיקה יכולה לספר הרבה על המקום שהיא באה ממנו ועל האנשים שגרים שם. האם יש קשר בין שירי העם הולנדים למרחבי השטוחים של הולנד? ובין הסולמות המפותלים של המוסיקה הטורקית לגבעות וההרים שממלאים את המדינה?

כל מפגש של “לעוף על המוסיקה” יסוב סביב יצירה מוזיקלית אייקונית אחרת מז’אנרים שונים, כמו קלאסי, ג’אז, קאנטרי רוק, פופ ומוזיקת עממית, מרחבי העולם. נחקור, ונלמד דרך נגינה, הלחנה, תנועה וריקוד, שירה ויצירה.

דרך מחקר והבנת הדפוסים של מוסיקות מרחבי העולם נלמד גם על הדפוסים שלנו – למה יש סגנונות מוסיקליים שאנחנו מתחברים אליהם יותר? למה בימים מסוימים אנחנו רוצים להקשיב לשירים מקפיצים ובימים אחרים לבלדות נוגות? למה אנחנו אוהבים דווקא את הצליל של הסקסופון ולא של הפסנתר? נלמד להכיר סגנונות מוסיקליים חדשים, ואולי גם את עצמנו בדרכים לא צפויות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

מדע וטבע ומה שבינהם – מיומנו של צלם הדרכה: עינב ברזני

נתחיל מבראשית ונכיר מקרוב איך נבנה הטבע בכוכב שלנו, אור השמש מתורגם לחיים הבונים מארג עדין ושברירי בין יצרנים לצרכנים, נלמד על מארג המזון, מה קורה אם שכבה במארג חסרה, כיצד היא משפיעה על הטבע סביבנו. נלמד על טורפי העל, נצפה במשפחת המלוכה בשמורות הספארי באפריקה, נדון בהבדלים בין זאבים שועלים ותנים, נלמד כיצד זאבים מסוגלים להזיז נהרות ממסלולם. נכיר את השיאנים של עולם החי, מיהו בעל החיים האמיץ בעולם? כמה חכמה הציפור הגדולה בעולם? איך נראה הקוף הקטן בעולם? נדבר גם על דינוזאורים, על כריש הענק מגלודון, על דובוני מים, על הרעשנים ביותר ועל אלה שעוברים בקלילות את גיל 120. נאט את הקצב כדי “להדביק” את הוייב של העצלנים במרכז אמריקה, נלמד על אורח חייהם בין ענפי העצים, נכיר את המושג זמן תגובה ונלמד לחשב את זמן התגובה שלנו באמצעות ניסוי.

נטפס לפסגות הגבוהות בשבע היבשות, איך מטפסים על ההרים הגבוהים בעולם? איך מתמודדים עם ירידת הטמפרטורה והידלדלות החמצן בגובה? נצלול לחלקו התחתון של המדחום – מתחת לאפס, נלמד איך חיים בטמפרטורות קיצוניות שכאלה, איך נראות תחנות מחקר באנטרקטיקה? נצפה בחיים בלפלנד, אלסקה וגם בצפון רוסיה. איך בונים טירות קרח? כיצד ישנים באיגלו? איך סוללים כבישים מהירים על האוקיינוס הקפוא? נצטרף למסע על שוברת קרח. נלמד כיצד מתפתחים גבישי קרח בעלי שישה קודקודים ונערוך ניסויים בחומרים מבודדים. ניכנס היישר לעין הסערה ונלמד מהן סופות הוריקן, טורנדו, טייפון, מהו שרב ומהו חמסין, כיצד נוצר צונאמי ומה בדיוק מתרחש במשולש ברמודה. נכיר מושגים מדעיים רבים מנפלאות הטבע, מהו הבזק ירוק? איך נוצרת קשת ומדוע מתרחשת רק בכדור הארץ (ולא בשאר כוכבי הלכת) נצפה בעמודי שמש, נכיר את סנל, וניוטון ונתנסה בשבירה ונפיצה של קרני אור. בהנחייתו של עינב ברזני. מתאים לילדים סקרנים המתעניינים במדעי הטבע ובעלי החיים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

מעבדת ההמצאות  הדרכה: שי אריק

מה משותף לארטיק, גלשן שלג וטרמפולינה? תאמינו או לא, שלושתם הומצאו על ידי ילדים שרצו לשנות משהו בעולם. במעבדת ההמצאות נחקור כיצד מכונית נעה, איך מנוף מזיז עצמים גדולים, איך גורמים למים לעלות למעלה ועוד ועוד. בעזרת תכנון, מחקר, ניסוי וטעייה נמצא פתרונות יצירתיים לאתגרים שונים שיועלו בשיעור וביחד נמציא רעיונות חדשים.

המטרה של מעבדת ההמצאות היא לעורר את רוח החקירה של החוקרים הצעירים, לקדם יצירתיות, לעזור להם לחשוב על בעיות ולהביע את רעיונותיהם באמצעות בניית דברים. ניגע בתחומים הקשורים למתמטיקה, מדע, הנדסה ואמנות, בדרכים מהנות ומגוונות

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

..

משחקי חשיבה  הדרכה: איגור רומננקו

מתי כדאי להיות ‘נץ’ ומתי ‘יונה’ ? באיזה אסטרטגיה כדאי לי להשתמש בכל מצב? האם כדאי לי לשתף פעולה או לשמור על כל הקלפים לעצמי?

נשחק בלוגיקה : ואיך מבחינים אם טיעון של חברנו הוא תקף או בטל?

איך משחקים ב’בורסה’? ואיזה ‘מניות’ כדאי לקנות ומתי?

בחוג נכיר את ‘תורת המשחקים’ ונדמה את ‘דילמת האסיר’ במגוון וריאציות. נרחיב את המושג ‘משחק’, נלמד מהם יסודות המשחק, ממה הוא מורכב, וניצור משחקים בעצמנו. נראה כיצד משחק יכול להתבטא בכל תחומי החיים, גם בפוליטיקה, סחר, אקטואליה ובעצם בכל מפגש, לכל מטרה, ובכל מקום.

החוג מעניק לילדים כלים פרקטיים לזיהוי ומיפוי של אתגרים בחיי היומיום. הילדים ייחשפו ויתנסו במשא ומתן, ילמדו להשתמש במגוון כלים של תורת הרטוריקה, וידעו ליישמם בחיים האמיתיים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

רובוטיקה למתחילים Wedo   הדרכה:  פליקס חודק

איך בונים רובוט מלגו? איך הרובוט יודע מה לעשות?

החוג מפגיש את הילדים עם עולם הרובוטים.

נלמד מהו רובוט? נלמד על גלגלי שיניים, גלגלות, רצועות וצירים נלמד לקרוא שרטוטים ונבנה מודלים פשוטים מלגו הנעים לפקודות תכנות בתוכנת ה-Wedo.

בחוג מושם דגש על פיתוח החשיבה הלוגית, הדמיון והיצירתיות. כל זאת תוך פיתוח יכולות עבודה בצוות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

תקשורת בעולם החי   הדרכה: דורון רוזנבלט

איך חיידקים מתקשרים בינהם? ואיך הדבורים מעבירות מסרים בדרך  של ריקוד? למה מתכוון הלויתן בשירתו?

בחוג נלמד להתבונן בבעלי חיים, ננסה להבין את השפה שלהם, ונבנה מילון לשפת הגוף של חתולים וכלבים.

נכיר את החושים המיוחדים של בעלי החיים וכיצד הם משתמשים בהם כדי ליצור בינהם קשר וכדי לשרוד בטבע.

נשאל האם גם בעלי החיים זקוקים לנו או שזה רק אנחנו שזקוקים להם? נלמד לטפל ולהגיש עזרה ונעביר להם את האהבה שלנו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות