מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה א’

כיתה א
ימי א’ ימי ב’ ימי ג’ ימי ד’ ימי ה’
16:00-17:30 מסע דרך החושים עד קצה העולם רובוטיקה למתחילים Wedo  שחמט  מעבדת ההמצאות
חברים לטבע
מסע בין כוכבים
17:45-19:15 בין ציור לצילום אוירונאוטיקה וחלל מסתורי המוח רובוטיקה למתחילים Wedo  אסטרו-קידס
חוקרים את הכדור שבט הילדים תקשורת בעולם החי

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* מלא/סגור 

.

החוגים:

.

אוירונאוטיקה וחלל הדרכה: עינב ברזני 

איך טס מטוס ללא טייס? איך האסטרונאוטים מתנהלים בחלל? כל כך הרבה שאלות מסקרנות ותעלומות יש לנו על אווירונאוטיקה ועל החלל! החוג לוקח את הילדים המשתתפים בו לחוויה בגובה האטמוספרה ואל מרחבי החלל.

עברו יותר מ 50 שנה מאז שבני האדם נחתו לראשונה על הירח, נלמד בחוג על תחנת החלל הבינלאומית, תכנית אפולו ותכניות עתידיות להגעה למאדים. נלמד על לוויינים וטלסקופים הסובבים את כדור הארץ והשמש.

כיצד מתנהגים בהיעדר כבידה, מהי מהירות מילוט ומהם חורים שחורים בחלל?  נדון בגודלו היחסי של הכדור שלנו כחלק ממערכת השמש, ובגודלה של השמש ביחס לכל השמשות בגלקסיית שביל החלב.

נלמד מושגי יסוד רבים מתחום המדע, כוח העילוי, דחף, גרר, אופן תעופת מטוסים, הגאי המטוס ואת תפקידם. נלמד כיצד טסים מטוסים ללא טייס, איך מתנהלים אסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית המקיפה את כדור הארץ כל 90 דקות, איך ניתן לראותה?

נברר כיצד מתנהלים חיי יום-יום בסיסיים בחלל: מה עושים אסטרונאוטים בשירותים, במקלחת, איך הם אוכלים, האם אפשר לבכות בחלל? נלמד על המושג שנת אור, על מערכות מכ”מ ואף על צלחות מעופפות ועצמים בלתי מזוהים.

בחוג נעודד שיח ודיונים על שאלות מרתקות בתחום חקר החלל. נכיר את שיטת ניסוי וטעיה בהנדסה ונבצע ניסויים מדעיים רבים על כל הכוחות האווירודינאמיים, נדגים דחף ונשגר טילים, נדגים מהו כוח העילוי ונבנה ואף נטיס טיסנים. נבצע ניסויים בכוח הגרר והכבידה ונטיס רחפנים בכיתה.

החוג מעודד סקרנות, יצירתיות, ועידוד להיות ממציאים צעירים באמצעות הידע האווירודינמי שנצבר החל באחים מונגולפיה ממציאי הכדור הפורח, דרך אוטו ליליינטל ממציא הדאון והאחים רייט המוכרים לכולנו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

אסטרו-קידס הדרכה: מיכל מדבד

מה זה מערכת השמש? מה גורם לשמש להאיר? מהם ההבדלים בין כוכב לכוכב-לכת? באיזה כוכב הייתם רוצים לבקר? מה הייתם מביאים לשם מתנה מכדור הארץ?..

במפגשים שלנו נהפוך לחוקרים צעירים ונחקור את כדור הארץ, הירח והשמש שלנו. נצא למסע דמיוני בחלל באמצעות כפתור הדמיון ונכיר כוכבים נוספים שגרים ממש לידנו. נשאל שאלות ונחקור את תנאי החיים שלהם ונגלה ממצאים מפתיעים ומרתקים. בקורס שלנו נדמיין ונתחפש לאסטרונאוטים ולכוכבים, נבנה דגמים, נעשה יצירות וניסויים ונשחק בהמון משחקים יצירתיים ומהנים שיעזרו לנו להכיר טוב יותר את החלל.

אני מזמינה אותכם לצאת יחד איתי למסע מרתק וחוויתי בין הכוכבים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

בין ציור לצילום   הדרכה: זהר אלעזר

בחוג בין ציור לצילום נחדד את החושים, את היכולת להביט, לראות, להכיר ולגלות חיבורים חדשים המפתחים ומאתגרים את השפה החזותית של כל ילד וילדה. נלמד להכיר בנקודת המבט האינדיבידואליות כמפתח ליצירה, אותה נקודת מבט המשמעותית כל כך הן בציור והן בצילום.
בכל מפגש נושא מוביל, למשל אני והצל שלי, צבעים ורגשות, ניגודים והיפוכים, פורטרט עצמי, חלומות, מסעות בזמן ועוד. בכל מפגש נקיים דיון וצפייה בדוגמאות מלאות השראה מתוך סיפורים, סרטים, אנימציות, הצגות, יצירות מוסיקליות, תצלומים וציורים בעקבותם נצייר, נדביק, נפסל ונתנסה בעבודה עם חומרים שונים תוך אוירה מלאת משחק, הומור והקשבה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

חברים לטבע הדרכה: דורון רוזנבלט

בחוג נפגוש חברים חדשים,  גם כאלו על ארבע, נכיר את בעלי הכנף וגם חברים ששוכנים בים. נחקור את ההתנהגות שלהם, הרצונות שלהם והדרכים המיוחדות בהם הם חיים.

נשאל למשל למה ציפורים נודדות?  רמז – זה לא בגלל שיש מבצע מכירות במקום אחר.

וגם נברר האם הדבורים מזמזמות משום ששכחו את המילים?

בואו לבדוק ולגלות אתנו

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

חוקרים את הכדור   הדרכה: דורון רוזנבלט

האם נכונה השמועה כי בסין האווזים מתגייסים למשטרה? ושבאלסקה מכהן חתול בתפקיד ראש עיר? ומהו בעצם  התפקיד של הנוצות בכתר של האינדיאנים? ולמה היפנים לובשים חיתול?

בואו לטוס אתנו מסביב לעולם בשעה וחצי!  נחקור את הכדור מזוויות חדשות, נגלה תרבויות משונות ואחרות משלנו, נציץ אל מינהגים מפתיעים, נתוודא לשפות שונות שמסתירות מאחוריהן עולמות של תוכן ותפיסות עולם, נשאל מה הקשר בין חידושים שנוצרו או הומצאו במדינה מסויימת לבין התרבות המקומית שם וגם נכיר בעלי חיים נדירים ואת מקומם בתרבויות המקומיות

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

מסע בין כוכבים   הדרכה: מיכל מדבד

כיצד נוצרה מערכת השמש? מה גורם לשמש להאיר? מהם ההבדלים בין כוכב לכוכב-לכת? מדוע משנה הירח את המופעים שלו בשמיים? באיזה כוכב הייתם רוצים לבקר? מה הייתם מביאים לשם מתנה מכדור הארץ? אלו חלק מהשאלות בהם נעסוק  בקורס האסטרונומיה שלנו.

במהלך החוג נצא למסע דמיוני בעולמות קסומים, מסתוריים ומסקרנים, נחקור את תנאי החיים שלהם ונגלה ממצאים מפתיעים ומרתקים

נבנה דגמים, נעשה ניסויים, נצפה בסרטונים מעניינים ומעוררי שאלות על החלל, ונשתמש באפליקציות להכרת השמיים.

מוזמנים לצאת יחד איתי למסע בין הכוכבים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

מסע דרך החושים הדרכה: גיא דולב

בחוג “מסע דרך החושים” נלמד לפתוח את חמשת חושינו אל מה שסביבנו ולרחף על כנפי ההשראה. בכל שיעור נלמד על תופעה אחרת ונשאל – מהם זמן, מרקמים, הכפלה, פרספקטיבה, רעש  ועוד, ונתבונן בהם (או נאזין להם) מכמה זוויות. מרחב הכיתה ישמש אותנו בכל פעם לחשיבה יוצרת וליצירה מחשבתית אחרת כך נשכלל את הדמיון, את ההבעה המילולית והגופנית ואת האופן שבו אנו חשים וחשות, מפרשים ומפרשות את העולם המקיף אותנו.

בחוג נלמד לעשות פעלולי ראייה בעזרת מצלמה, להפוך רעשים למוזיקה, לשחק משחקי תפקידים ותיאטרון. נלמד להזיז את הגוף, נתחפש לחפצים ולדמויות אהובות, נבשל ונמציא טעמים חדשים, נתחרה בתחרויות אולימפיות של קפיצה לרוחק אחורה בזמן, ריצה אל העתיד ושחייה בסגנון חזה אל עומק האדמה. מבטיח שנצחק המון!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

מסתורי המוח הדרכה: חגית שפושניק

מהם קשרים נוירולוגיים? האם לנגנים מבנה מוח שונה מאלו שאינם מנגנים?  באמצעות אילו מכשירים ושיטות מחקר ניתן לבחון זאת?

מהו הזיכרון? האם קיימים מבני זכרון שונים ומה ההבדל בינהם? ומהי למידה? האם אילוף כלבים דומה ללמידה אנושית?

אני מזמינה את הילדים להרפתקה המדעית לפענוח נפלאות מסתורי המוח.

בחוג זה נלמד על אחד האיברים החשובים, והמרתקים ביותר: המוח! יחד עם הילדים נעבור מסע חוויתי, נבין את מבני המוח, הקשרים הנוירונלים הקיימים בו וכיצד הם משפיעים על תהליכי למידה וזיכרון.

לאחר שנלמד את הבסיס להבנת המוח, נמשיך ונכיר את הקשר בין מבני המוח והפעולות הבסיסיות שאנו מבצעים ביומיום. 

נבנה פרוטוטיפ של מבני מוח ותפקידם וכן נציג ונבנה פרוטוטייפ של מיכשורים מחקרים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

מעבדת ההמצאות  הדרכה: שי אריק

מה משותף לארטיק, גלשן שלג וטרמפולינה? תאמינו או לא, שלושתם הומצאו על ידי ילדים שרצו לשנות משהו בעולם. במעבדת ההמצאות נחקור כיצד מכונית נעה, איך מנוף מזיז עצמים גדולים, איך גורמים למים לעלות למעלה ועוד ועוד. בעזרת תכנון, מחקר, ניסוי וטעייה נמצא פתרונות יצירתיים לאתגרים שונים שיועלו בשיעור וביחד נמציא רעיונות חדשים.

המטרה של מעבדת ההמצאות היא לעורר את רוח החקירה של החוקרים הצעירים, לקדם יצירתיות, לעזור להם לחשוב על בעיות ולהביע את רעיונותיהם באמצעות בניית דברים. ניגע בתחומים הקשורים למתמטיקה, מדע, הנדסה ואמנות, בדרכים מהנות ומגוונות

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

עד קצה העולם הדרכה: עינב ברזני

רוצים לצפות בתופעות הטבע המרהיבות בכדור הארץ? זוהר הצפון, גייזרים רותחים, הרי געש מתפרצים,

נתפעל יחד מגודלן העצום של מושבות הפינגווינים באנטרקטיקה.

בחוג שלנו נבין איך דובי הגריזלי צדים את דגי האלתית במעלה הזרם.

נענה על שאלות קיומיות: למה דוב קוטב לעולם לא יטרוף פינגווין איפה אפשר לפגוש את גורילות ההרים ? איך נבנו הפירמידות הגדולות במצרים?

נצלול יחד עם כרישים ודולפינים במרוץ הסרדינים ונלווה את נדידת הגנו הגדולה באפריקה.

נצא למסע עד קצה עולם בשבע היבשות, נדבר על קיימות, על בעלי חיים בסכנת הכחדה, ואיך הילדים של היום, המנהיגים של המחר, יכולים לעזור ולהציל את כדור הארץ. נדבר על מנת מימדים, מרכז כובד, יחס גלישה, כוח החיכוך, כדור פורח ועקרונות התעופה.

נבצע ניסויי מדע רבים כגון הדמיית גייזר מתפרץ, הר געש, התעבות עננים, מגנטיות הקטבים, חוקי ארכימדס וניוטון

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

רובוטיקה למתחילים Wedo   הדרכה:  פליקס חודק

איך בונים רובוט מלגו?

איך הרובוט יודע מה לעשות?

.

החוג מפגיש את הילדים עם עולם הרובוטים. נלמד מהו רובוט? נלמד על גלגלי שיניים, גלגלות, רצועות וצירים נלמד לקרוא שרטוטים ונבנה מודלים פשוטים מלגו הנעים לפקודות תכנות בתוכנת ה-Wedo.בחוג מושם דגש על פיתוח החשיבה הלוגית, הדמיון והיצירתיות. כל זאת תוך פיתוח יכולות עבודה בצוות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

שבט הילדים  הדרכה: יעל קרסיק

בואו לגלות את הקסם והפליאה הטמונים ביסודות הטבע ובהתרחשות המחזורית שמסביבנו.

ביחד, סביב מדורת השבט שניצור, נלמד להקשיב אחד לשני, לטבע ולסביבה, נכיר תרבויות שונות ונתנסה בעבודה עם חומרים שונים ומפתיעים.

בשבט המיוחד שלנו נגלה מהו הכוח המיוחד הטמון בנו כקבוצה. נתנסה באתגרים ומשימות המשפרים כישורים חברתיים ומחזקים את היכולת שלנו כקבוצה, יחד עם טיפוח תחושת המסוגלות והיצירתיות האישית של כל אחת ואחד.

בין הדברים שנתנסה בהם בחוג; נתבונן בארבעת היסודות שבטבע  – אדמה, מים, אש ואוויר. נספר סיפורי בריאה ממיתולוגיות שונות ונחקור את תנועת המים, האדמה, האוויר והאש . ניצור מהדמיון עולם שבו משתלבים היסודות.

נכיר ונתנסה בצבע מהטבע, מה שמשותף לאדמה, חלזונות ועלים? מה האדם הפיק מהם בזמן קדום? איך בעזרת סימנים עם הידיים אנו מעבירים מסר ללא מילים? איזה סיפור ניסו האנשים להעביר בעזרת הידיים ב”מערת הידיים” בארגנטינה? ניצור מקל דיבור והקשבה שנוכל להשתמש בו גם בבית, נספר את הסיפור על נכדו של המלך טאו שלמד להיות מנהיג ע”י פיתוח יכולת ההקשבה שלו ביער. ועוד ועוד….

במהלך החוג נוצרת אווירה נעימה וחוויה משמעותית של יצירה, שיתוף ותקשורת מקרבת.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

שחמט  הדרכה: פליקס חודק

בחוג מוקנים לילדים כלים להתפתחות אישית במשחק השחמט. אבל ממש לא רק! משחק השחמט מסייע בפתרון בעיות, מחזק את הזיכרון, את יכולת המיקוד, החשיבה החזותית ואת התפיסה המרחבית. בחוג ראשון זה יכירו התלמידים את לוח השחמט, מושגים וחוקים. יפתחו את האהבה לחשיבה לוגית ואסטרטגית ויתנסו בפתרון בעיות, יכירו בזולת החושב אחרת וינסו לנתח את צורת החשיבה שלו, ובעיקר יפתחו את ההנאה מהמסע על הלוח. משחק השחמט מזמן הצלחה אך גם התמודדות עם כישלון בסביבה מעודדת ותומכת של שיתופי פעולה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

תקשורת בעולם החי הדרכה: דורון רוזנבלט

איך חיידקים מתקשרים בינהם? ואיך הדבורים מעבירות מסרים בדרך  של ריקוד? למה מתכוון הלויתן בשירתו?

בחוג נלמד להתבונן בבעלי חיים, ננסה להבין את השפה שלהם, ונבנה מילון לשפת הגוף של חתולים וכלבים.

נכיר את החושים המיוחדים של בעלי החיים וכיצד הם משתמשים בהם כדי ליצור בינהם קשר וכדי לשרוד בטבע.

נשאל האם גם בעלי החיים זקוקים לנו או שזה רק אנחנו שזקוקים להם? נלמד לטפל ולהגיש עזרה ונעביר להם את האהבה שלנו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות