מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ה’

כיתה  ה’
ימי א’ ימי ב’ ימי ג’ ימי ד’ ימי ה’
16:00-17:30 סטארט אפ משחקי מילים ותשבצי היגיון
   
17:45-19:15 העולם מצחיק אז יוצרים תאטרון עיצוב טירות ומבצרים בתלת מימד תעלומות בעולם הטבע לוגיקה וחשיבה אסטרטגית
קוד ורובוטיקה  חשיבה מחקרית
  יוצרים מנהיגות

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* מלא/סגור לרישום

  

החוגים:

חשיבה מחקרית הדרכה: מל רוזנברג

מה אנחנו יודעים באמת על העולם מסביבנו? ומה מאפיין חשיבה של מדענים? של ממציאים? של סופרים ואמנים אחרים? והאם יתכן שחוקר הוא גם קצת אומן וממציא?

נשאל כיצד מדען רואה את העולם? ונציג תיאוריה לגבי העקרונות חשיבה מדעית HYPOTHESIS BUILDING AND TESTING ואת תיאורית ההפרכה של קארל פופר.

נשאל כיצד ממציא רואה את העולם? ונתרגל שיטות של חשיבה המצאתית ויצירתית – THINKING BETWEEN BOXES, 48CREATE, BRAINSTORMING

נחקור כיצד אמן רואה את העולם? ונחשף לחשיבה קצת אחרת – NONSENSE, FICTION, MUSIC, VISUAL ART

ביחד עם המשתתפים בקורס נגלה מה מעניין אותנו לחקור, נתכנן ונבצע ניסויים, נציג ונבקר את התוצאות, נציע שיפורים ואלטרנטיבות להמצאות שכבר קיימות, נמציא המצאות שהם גם USEFUL (שימושיות), וגם- USELESS (חסרות תועלת לכאורה). נצייר, נכתוב, ננגן ונעשה ‘שטויות’.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

יוצרים מנהיגות  הדרכה: אהרל’ה מאירוביץ

איך ניתן לגייס את המוח המורכב שלנו למטרותינו ולשלוט בו? מה הקשר בין ראיה, והאופן שבו אנו רואים את העולם, ובין מנהיגות? איך צומחים מתוך כישלון ואיך אפשר למנף טעויות שכולנו עושים, לטובתנו? בחוג נלמד מה הקשר בין סוד ההקשבה, ליכולת המנהיגות שלנו. נכיר, קצת יותר, את המוח המופלא שלנו, ואיך רותמים אותו למנהיגות. נחשוף מסרים סמויים שנמצאים בתוכנו ובסביבתנו ואיך ניתן להתגבר עליהם או להשתמש בהם. נגלה עד כמה עולמנו החיצוני, נובע מעולמנו הפנימי, ובמה כדאי להשקיע יותר…

בחוג נחשף לחומר חדש למחשבה, נבנה ארגז כלים, שיגדל מסדנא לסדנא ויפתח את כוח המנהיגות שלנו. נצפה בסירטוני וידאו להמחשה, נקיים דיונים וסיעורי מוחות קבוצתיים, נתנסה ונשחק בהובלה ובהנהגה, נלך עם הרעיונות שלנו וניזום תוכניות בעקבות המוח היצירתי שלנו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

משחקי מילים ותשבצי היגיון הדרכה: גיא סלע

למתבונן בתשבץ הגיון בפעם הראשונה נראות ההגדרות מוזרות ומשונות. לא לחינם נקראים תשבצים כאלו באנגלית “תשבצים קריפטיים”(מסתוריים ובלתי מובנים).

בחוג הזה נלמד לפענח את הצופן של תשבצי הגיון בעזרת שורה של כללים. תשבצי הגיון מבוססים על הרעיון שאפשר לשחק עם מילים. אפשר לקרוא אותן ישר והפוך, מלמעלה למטה, מבפנים החוצה, לבלבל אותן ולהמציא אותן מחדש.

במהלך החוג נלמד איך לשחק עם מילים. נלמד להקשיב למילים ולראות אותן, לגלגל אותן בראש קדימה ואחורה, לפרק אותן ולהרכיב אותן מחדש עם משמעות שונה. נלמד איך משחק מילים לא חייב להיות כתוב – הוא יכול להיות מצויר (בצורה של רבוס או של חידת כפל לשון). נלמד לא רק את כללי המשחק הנהוגים בתשבצי הגיון אלא גם איך נוכל ליצור משחקי מילים חדשים לפי כללים שנמציא בעצמנו.

בסוף כל שיעור יקבלו התלמידים תשבץ מקורי לפתרון בבית )שייפתר במשותף בכיתה בתחילת השיעור הבא( ומשימה – ליצור משחק מילים בהתאם לכללים שלמדנו בשיעור. בסוף החוג יביאו התלמידים הביתה תשבץ הגיון פרי עטם.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

יוצרים תאטרון הדרכה: שנית יהודיין

עולם התיאטרון מורכב מהרבה אלמנטים: משחק, בימוי, תפאורה, תלבושות, כוריאוגרפיה,  טקסט ועוד.

בחוג “יוצרים תיאטרון” נחשוף את הילדים לתהליך יצירת היצירה הבימתית ונאפשר לילדים להיות כל היוצרים עצמם.

חווית היצירה הינה תהליך משותף, עבודת צוות בה ננסה למצוא ולהוציא את החוזקות של כל ילד וילדה: מכתיבת הטקסט ועד ניהול ההפקה, דרך כל מה שביניהם.

במהלך החוג ניקח כולנו יחד אחריות משותפת ומלאה על פרויקט היצירה אשר בסיומו ימצאו הילדים את עצמם עם נסיון לא רק על הבמה אלא גם מאחוריה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

לוגיקה וחשיבה אסטרטגית  הדרכה: איגור רומננקו

מתי כדאי להיות ‘נץ’ ומתי ‘יונה’ ? באיזה אסטרטגיה כדאי לי להשתמש בכל מצב? האם כדאי לי לשתף פעולה או לשמור על כל הקלפים לעצמי?

נשחק בלוגיקה : ואיך מבחינים אם טיעון של חברנו הוא תקף או בטל?

איך משחקים ב’בורסה’? ואיזה ‘מניות’ כדאי לקנות ומתי?

בחוג נכיר את ‘תורת המשחקים’ ונדמה את ‘דילמת האסיר’ במגוון וריאציות. נרחיב את המושג ‘משחק’, נלמד מהם יסודות המשחק, ממה הוא מורכב, וניצור משחקים בעצמנו. נראה כיצד משחק יכול להתבטא בכל תחומי החיים, גם בפוליטיקה, סחר, אקטואליה ובעצם בכל מפגש, לכל מטרה, ובכל מקום.

החוג מעניק לילדים כלים פרקטיים לזיהוי ומיפוי של אתגרים בחיי היומיום. הילדים ייחשפו ויתנסו במשא ומתן, ילמדו להשתמש במגוון כלים של תורת הרטוריקה, וידעו ליישמם בחיים האמיתיים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

העולם מצחיק אז.. הדרכה: אופירה זילברשטיין

נו ברצינות, מה מצחיק אותנו? ולמה? מה זה טיימינג קומי? איך מספרים בדיחה? ומה זה פאנץ’? במה שונה ההומור שלך מההומור שלי?

בחוג נביא מצבים רגילים מחיי היום יום שלנו ונהפוך אותם למצחיקים, נגלה מצבים קומיים, משעשעים ומפתיעים מסביבנו. נספר בדיחות, נכתוב ביחד מערכונים ונעשה סטאנד אפ, נצחיק ונצחק.

נכיר סוגים שונים של הומור, ונצפה בקומיקאים ידועים ששינו את פני הקומדיה בארץ ובעולם.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

סטארט אפ  הדרכה:  יואב רולר

יש לי רעיון! איך מוציאים אותו לפועל?  אנו חיים במדינת ישראל הנמצאת בין המובילות בעולם בתחום היזמות והחדשנות. אולי צץ לנו איזה רעיון מעניין אך עדיין לא לקחנו אותו לשלב הבא …

איך הופכים רעיון למציאות ? מהי חשיבה מחוץ לקופסא ?   איזה עוד רעיונות יכולים להיות לי ?

בחוג נכיר ביחד את השדות השונים מהם נולדים רעיונות ונגלה מהי יזמות. נפעל כצוות מחקר ופיתוח בחקירת רעיונות שונים ובמימושם בשלבים השונים כמו עיצוב מוצר, סקר קהל, בניית מודל עסקי, פרסום וגיוס מימון, יצור, שיווק ועוד. 

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

עיצוב טירות ומבצרים בתלת מימד הדרכה:  תומר אשכנזי

חוג טירות פנטזיה מועבר ברוח משחקי פנטזיה, משחקי אסטרטגיה ומיניאטורות. החוג משלב סיפור הרפתקאות יחד עם תוכנת טינקרקאד לעיצוב בתלת ממד במטרה לעודד דמיון, יצירתיות ועשייה. 

את השיעורים מלווה לוח משחק גדול אשר פרוס במרכז הכיתה. הלוח מתאר את עולם הפנטזיה בו מתרחשת ההרפתקה. משיעור לשיעור נחשף בפני הילדים סיפור ההרפתקה בעקבותיו הם מקבלים משימות שונות לעיצוב בתוכנת טינקרקאד. כל שיעור או שניים יתווספו על גבי הלוח עוד ועוד אלמנטים אשר יודפסו בתלת ממד (דמויות, גשרים, צמחיה, מנגנונים שונים, חומות, מגדלים וטירות) אותם יעצבו הילדים  ע”פ התקדמותם במשחק.

מבנה הקורס מאפשר לגרות את חוש הדמיון והיצירתיות ולהגביר את הרצון להשתתפות תוך פיתוח הידע והיכולת. הרצון של התלמידים להגדיל את “ארגז הכלים” יאפשר להם לעצב חלקים מדויקים יותר ובכך להגיע להישגים טובים יותר במשחק. הם יפגשו באתגרים טכניים אשר יובילו אותם לכשלונות ונצחונות.

הקורס משלב הדפסה תלת ממדית יחד עם מוצרי רדי מייד, כלי מדידה ועבודה ידניים. במהלך הקורס יחשפו התלמידים בזמן אמת לדברים הקורים בעולם בתחום ההדפסה התלת ממדית ויוכלו לשאוב השראה עבור התוצרים שלהם.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

קוד ורובוטיקה הדרכה: שוהם ויגיסר

רובוטים עוזרים כיום לבני האדם בתחומים רבים ומגוונים, החל מעבודות בית קטנות עד לפסי הייצור במפעלים גדולים, למקרי חירום והצלה, ואף כמשחק לשעשוע בשעות הפנאי.

ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, רובוטים משמשים אותנו ביותר ויותר תחומים, ולכן עכשיו זה הזמן המתאים להכיר את מי שאולי עתיד להיות בקרוב לידידו הטוב של האדם.

החוג שלנו מתאים לכל מי שרוצה לבנות רובוט אמיתי בעצמו, לתכנת אותו ולשפר אותו,

למי ששואל איך עובד רובוט,  ולמי שיש רעיונות לרובוטים שישנו את העולם ולא יודע מאיפה להתחיל…

הלימוד בחוג בעזרתם של ידידנו החדשים – הרובוטים, יעזור לנו ללמוד מושגים פיסיים ויסודות פיסיקאליים וכל זאת נעשה בעבודת צוות ופתרון בעיות במשותף, בצורה ייחודית וכנראה שונה ממה שהכרתם עד כה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

תעלומות בעולם הטבע הדרכה: דורי סדן

בחוג ‘תעלומות בעולם הטבע’ נבחן סדרת תהליכים ותופעות בטבע ונתמקד בהשפעת האדם על הסביבה.

ניגע במארגי מזון, התפתחות אבולציונית וביומימקרי.

נתנסה בכתיבה מדעית-יוצרת ונפגוש מנגנונים יוצאי-דופן בעולמות החי והצומח, ונכיר את מגוון השונות והיצירתיות בטבע.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות