מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

סדנאות קיץ אוגוסט – 2-5/8/2020

סדנאות קיץ ממוקדות נושא יתקיימו מיום ראשון 2/8/20 עד ליום רביעי 5/8/20

הפעילות מיועדת לבוגרי כיתה א’ – כיתה ו’

שעות הפעילות 8:30-13:00.  (ניתן להגיע החל מהשעה 8:00).

עלות הפעילות : 800 ₪.

לוח זמנים ליום פעילות:

08:30-10:30 – סדנא 1

10:30-11:00 הפסקה וארוחת בוקר

11:00-13:00 – סדנא 2

  • יש לשלוח עם הילדים ארוחת בוקר ובקבוק מים.

מתוך סדנאות אלה יחוו הילדים בין 4 ל- 6 סדנאות

(ישנן סדנאות המתפרסות על יומיים) :

שידורים מתוך בטן המצלמה:

האם אי פעם התבוננתם בקרני האור ובמידע שהן מביאות איתן? האם יצא לכם להיכנס אל בטן המצלמה ולשהות בתוכה? לשהות מספיק זמן עד שיתרחבו האישונים ותוכלו לראות את תופעת האור הנכנס פנימה ומקרין את הנמצא בחוץ במהופך. האם התבוננתם בעצמכם דרך קמרה אובסקורה? האם חוויתם פעם צילום עם מצלמה בתוך מצלמה?

אני מזמינה אתכם להצטרף אלי אל חוויה חד פעמית של אור וחושך, פנים וחוץ, הפיכה של כיתה רגילה למצלמה ענקית, לשכה חשוכה אשר נקראת בלטינית קמרה אובסקורה. בסדנא נצלם עם מצלמה דיגיטלית בתוך מצלמה אנלוגית ונקבל דימויים בעלי איכות על-זמנית, של המתרחש מחוץ לחדר שלנו. תמונות שהעיניים לא יכולות לראות באופן כה ברור והמצלמה עוזרת לנו לפענח אותן. נשחק עם האפשרות של בימוי הפריים הצילומי בזמן שנצפה כולנו בהקרנת האור הנכנס אל החדר, על מסך שנמציא יחד מסוגים שונים של חומרים.

“הרצאה משכנעת מרעיון להצגה”:

רוצים ללמוד כיצד להפוך רעיון ומחשבה להרצאה מעניינת ומשכנעת? בסדנה שלנו נלמד כיצד לעשות הרצאת  TED איך מכינים נושא להרצאה, ואיך מציגים אותו בפועל, הסדנה כוללת התנסות אישית ופעילות קבוצתית. 

בית חכם:

מיהו חכם? הלומד מכל אדם, ומהו בית חכם? …אולי זה בית שלמד מההיסטוריה את כל מה שאנו זקוקים לו בבית ?
בסדנא נכנס לתחום הטכנולוגי, נפתח אופקים חדשים לעולם הרובוטיקה ואלקטרוניקה. הילדים יחשפו ויתנסו ביישומים שונים של ‘בית חכם’. ירכיבו ויפעילו מערכות רובוטיות ואלקטרוניות שכבר משתמשים בפרויקטים של הי-טק. נכיר רובוט שעוזר בניקיון הבית, פותח דלתות, שערים ומחסומים, חוסך לנו חשמל ושומר לנו על הבית ….

סודי ביותר!

מכון במרכז הארץ מגייס מרגלים למשימות חסויות ביותר.

מבחן כניסה ראשון:  האם מותר לגנוב? מותר לשקר? מה לא?! למרגלים מותר גם לגנוב וגם לשקר כדי להשיג מידע חשוב עבור המדינה שלהם, אבל כשהם חוזרים הביתה מהעבודה למשפחה שלהם הם חוזרים להיות אנשים ישרים ורגילים. נשמע מסובך? בסדנת הריגול נלמד לשנות נקודות מבט ולעבור בין העולם האמיתי לעולם הריגול, נשמע סיפורים על ריגול ומרגלים, נבנה זהויות ונעביר מסרים מוצפנים. על מה שנעשה בסדנה לא תוכלו לספר לאף אחד, מסוגלים?

סדנת צעצועים מעץ:

כמעט פינוקיו נוסח המאה ה-21… איך בונים צעצועים מעץ?

חומרי הגלם : קוביות עץ, ברגים, מסמרים, חבלים ועוד…

כלי העבודה : פטיש, מברג, משוף (מכירים?) ומסור.

מה נבנה? הפעם צעצועים דמויי רובוטים או כל דבר אחר שנרצה.

ננסה להבין מה גורם לרובוטים מסוימים למצוא חן בעינינו ולהראות נחמדים ולאחרים להראות מוזרים או מגניבים. נבחן האם יכול להיות שנחוש רגשות שונים וקירבה כלפי רובוטים אותם נבנה בעצמנו ונלמד לעבוד עם כלי העבודה שונים.

סדנא לבניית גופים תלת מימדיים ולפיתוח התפיסה המרחבית:

בסדנא נחקור את הגופים התלת מימדיים הבסיסיים השונים כמו חרוט, קונוס, פירמידות וקוביות מנסרות ועוד. נכיר מושגים בסיסיים מעולם ההנדסה המרחבית כמו שלד של גוף תלת מימדי, מעטפת של גוף (כמו עטיפה) ופריסה.

נלמד לפרק את הגופים התלת מימדיים למישורים ולהרכיב מחדש את הגופים התלת מימדיים ממישורים לגופים תלת מימדיים.

נתנסה בבניית הגופים התלת מימדיים מחומרים שונים ונשחק עם הגופים שנבנה ונבנה מהם ובעזרתם גופים מורכבים, יצירות תלת מימדיות ופסלים.

מסעו של גיבור :

מהו המסע אשר עובר הגיבור?

בסדנה ‘מסעו של גיבור’ נכיר את הנרטיב המפורסם של כמעט כל גיבור ספרותי, מאודיסאוס היווני ועד ריקו היפני. אנו ננתח שלל מסעות והרפתקאות מגוונות, ונשאל מדוע לגיבור אחד אלפי פנים? בסדנה נעקוב אחר דרכו של הגיבור – נראה כיצד הוא מתמודד עם אתגרים אשר נראים לכאורה בלתי אפשריים, מתי הוא נעזר בתבונתם של בעלי ניסיון,  ואיך הוא יודע להבחין בין פיתויים אשר מסיטים אותנו מהדרך, לבין מטרות אשר יקרבו אותו אל יעדו. הצטרפו אלי להרפתקאות מרתקות בעקבות הגיבורים.

‘איך זה שכוכב אחד לבד מעז?’ – סדנת כוכבים

משחר התרבות האנושית מנהלים בני האדם מערכת יחסים מעניינת עם כוכבי השמים. מהתבוננות פלאית באותם נקודות אור קטנות המשובצות ברקיע ועד שימוש מדעי בהם – ניחוש העתיד, סידור הזמנים, יכולת לנווט ועוד….

במהלך הסדנה נחקור את המושג ‘כוכב’ מהיבטים שונים ומרתקים (תרבות, מדע, היסטוריה) ובעזרת כלים מגוונים (תנועה, אמנות, ציור, ספרות) דרך הנקודות הבאות:

  • מדוע אנו נוהגים לצייר כוכב כנקודת אור השולחת קרניה לצדדים, האם כך באמת נראה כוכב?
  • ישנם בתרבות הבעות שונות של צורת הכוכב – כוכב מחומש, כוכב משושה- כיצד הם נוצרו?
  • כיצד צפו בכוכבים בתקופות קדומות?
  • איך נולדה הצורה שמסמלת כוכב? כיצד הפך הכוכב לסמל תרבותי פופולרי כל כך? היכן הוא הופיע?
  • מדוע וממתי התחילו להשתמש במושג ‘כוכב’ על מנת לבטא הצלחה יוצאת דופן?

הסדר בתוך הבלאגן:

כאוס יכול להיראות ממבט ראשון כבלתי אפשרי להבנה, אך אם נסתכל על צורות כאוטיות נגלה שהן מורכבות מהרבה צורות פשוטות שחוזרות על עצמן. למשל מנדלה היא צורה מורכבת שבנויה מחלקים שחוזרים על עצמם. לחלקים אלו נקרא מאנטרה, וחזרה על מאנטרות ושילובן בצורות שונות יוצרות את המבנים השונים שקיימים בטבע. גוף האדם כחלק מהטבע מורכב גם הוא מצורות פשוטות שיכולות ליצור צורות מורכבות יותר. צורות אלו מכילות אנרגיה ואת האנרגיה אפשר לנצל באופן מועיל לבריאות, לאיזון וחיזוק הגוף. בסדנה נלמד לזהות את הצורות הבסיסיות שמהן מורכבת המציאות, נשחק משחקים שיעזרו לנו לתרגם את הצורות למרחב הגופני ונלמד לפרש אותן בצורה הוליסטית.

קומיקס:

כאשר עולם הפנטזיה מתמזג עם מדע, התוצאה נפלאה. אבל מה קורה כשעולם הקומיקס משפיע על מדע, אמנות ורפואה?

ברוכים הבאים לעולם בו הקומיקס שינה את העולם לנצח !!

בסדנה אנו הולכים לחקור על ההשפעות של הקומיקס בתחומים שונים של המאה ה-20

וה-21. נגלה שקומיקס זה לא עולם לילדים כמו שהרבה מבוגרים חושבים, אלא דרך להציל את האנושות.

מאחורי המפות:

איך נראה העולם לפני ש”גילו” את אמריקה? כיצד שליח דואר באימפריה הרומית ידע למצוא את דרכו? לשם מה אנו זקוקים למפות והאם אפשר לצייר מפה רק לפי הדמיון או הזיכרון?

משחר ההיסטוריה האדם מנסה לפרש את המרחב שסובב אותו באמצעות ציור ושרטוט של מפות. בסדנה נעבור על יסודות הקרטוגרפיה (תורת המיפוי) ונצא למסע במרחב ובזמן בו נתרשם ממגוון מפות מרחבי העולם ומתקופות שונות בהיסטוריה: מפות דמיוניות מימי הביניים, מפות מרהיבות מעידן התגליות, מפות ציוריות של ארץ הקודש שבתוכן מסתתרים סיפורי התנ”ך השונים ועד למפות מדידה מודרניות, תצלומי אוויר ולווין ואפילו מפות הניווט של ווייז.

המפה יכולה להיות גם שרטוט מדעי וגם יצירת אמנות, ומעבר למידע הגיאוגרפי שמופיע בה המפה יכולה להכיל גם המון סיפורים שמסתתרים מתחת לפני השטח…

בסדנה נגלה יחד את הסודות שמאחורי המפות ויוצריהן, וגם נתנסה בעצמנו בשרטוט של מפות מסוגים שונים. נראה כיצד אפשר להשתמש במפות כדי לתאר מקום, מסלול וגם רעיונות ומחשבות.

נא הקדימו להירשם, מספר המקומות מוגבל.

                                              נשמח לראותכם !!!