מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

סדנאות בחופשת חנוכה – “סוב נסובה….גלגלים, כדורים, מחזוריות וספירלות….

בחופשת חנוכה נקיים במכון סדנאות בנושא:

“סוב נסובה….גלגלים, כדורים, מחזוריות וספירלות….

איך ש….מסתובב לו?”

הפעילות תתקיים בין התאריכים: 24/12-26/12 (ימים שלישי –רביעי- חמישי).

בין השעות 09:00-13:30.

הפעילות מיועדת לילדי כיתות א’ – ו’, לתלמידי המכון ולא רק (ניתן להגיע עם חברים/בני משפחה שאינם תלמידי המכון בגילאים הללו) ותתקיים בקבוצות קטנות  (כ-14 ילדים) .

 

לוח זמנים ליום פעילות:

09:00-11:00 – סדנא 1

11:00-11:30 הפסקה וארוחת בוקר

11:30-13:30 – סדנא 2

  • יש לשלוח עם הילדים ארוחת בוקר ובקבוק מים.

 

פרוט הסדנאות המועברות ע”י מדריכי/ות המכון  (הילדים משתתפים במהלך כל יום ב-2 סדנאות שונות ע”י מדריכים שונים):

בלש או קוסם?

האם אתם : מפענחי תעלומות? סקרנים? אמיצים? בעלי דמיון עשיר? האם הכנתם את כובע הבלש ומקל הקסמים? במהלך חופשת החנוכה נצא להרפתקה בלשית מסעירה בעקבות סיפורה של חנוכייה סודית שנותנת לבעליה כוחות על מסתוריים. גילוי מיקומה של החנוכייה ורכישת כוחות הקסם הטכנולוגיים שהיא מקנה תדרוש מכם ילדים להתמודד עם מגוון תחנות ביניהן הכנת תכשיט פלאי שיגלה לנו סודות הסטוריים אודות חג החנוכה, בניית סביבון שיחשוף בפנינו את הכוח הצנטריפוגלי, התמודדות עם חידות ואתגרים אפילו התמודדות עם סירים אש ולהבות  צבעוניות. אברא קדברה היכונו למשימה ….

מרחף או מסתובב?

נלמד לסובב סביבון מגנטי מופלא שמרחף באוויר. נתאמן בהתמדה בסיבובו המאתגר של הסביבון ונבין את הכוחות הפיזיקליים המאפשרים לו לרחף.

מסביב לעולם על ציר נטוי:

מוזמנים לסדנת חנוכה של אור וחשיפה והשפעת התנועה הסיבובית עלינו בני האדם, על בעלי החיים ועל צילום בכלל. חיינו תלויים באור וחושך, כדור הארץ המסתובב סביב צירו הנטוי משפיע על עונות השנה. נדבר על הרי געש, הזוהר הצפוני, ארץ האש, שמש חצות, לילות פולריים ועוד. בהשראתם ניצור יחד סרטוני קיטועי זמן, וסרטוני צילום בחשיפה ארוכה.

 גלגל החיים באנימציה:

במסיבת החנוכה נגלה מחדש את הסביבון, אך הפעם הנס יהפוך לאנימציה מעניינת ומהנה. אנו נבנה זואיטרופ, מכונה שנוצרה בשנת 1834. מקור השם הוא בשפה היוונית “גלגל חיים”. הזואיטרופ הינו מכשיר המייצר אשליה של תנועה באמצעות העברה מהירה של תמונות נייחות אל מול חריצים המשמשים לצפייה.
המצאת המכשיר הייתה חלק מההתפתחות הטכנולוגית שהובילה לבסוף להופעת הראינוע בסוף המאה ה-19. זה הולך להיות נס החנוכה של השנה.

מעגלים וגלגלים:

ברוכים הבאים לשנת  250 לפני הספירה! בשנה זו אנו נתחיל את המסע שלנו, ותוך זמן קצר אנו נקפוץ בזמן ונגלה מה הותיר מאחוריו העבר…  ראשית אנו נגלה כיצד  אפשר להזיז  חפצים מבלי לגעת בהם, נסובב גלגלי שיניים ונבנה מערכות  אשר בעזרת סיבוב  אחד, מצליחות  לסובב את כל מה שחשבנו על תנועה!  נתחיל  מהאופן בו פועל  הבורג של ארכימדס,  ונגיע עד לאופן בו פועלות טורבינות ומנופים – איך  חפץ הופך קל יותר כאשר משתמשים במנוף? אנו נחווה תנועה על  שלל גווניה, מעגלית, גלית,  ומחזורית. נראה כיצד אנו יכולים  להשתמש  בתנועות אלה על מנת להמיר אנרגיה קינטית (תנועה) לחשמל, או כח המניע מכניזם מסוים, למשל תזוזה של מחוגי השעון ואפילו כיצד לשאוב מים מבאר.  אז אם אתם ואתן פילוסופים, אנשי מדע ובעיקר סקרנים, הנכם מוזמנים לגלות כיצד התנועה שינתה את חיינו כיום ואולי אפילו כיצד והאם תשנה את חיינו מחר?

 

 במידה ואתם מעוניינים להשתתף , נא הקדימו להירשם.  מספר המקומות בכל קבוצה מוגבל.