מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתות ז'-ט'

כיתות  ז-ט 
יום א' יום ב' יום ג'  יום ד' יום ה'
16:00-17:30  
     
17:30-19:00 גנטיקה אתיקה ומה שביניהן *כיתות ז'-ח' כימיה של פולימרים בתלת מימד כיתה ז'  
    פייתון על אמת  * כיתות ז'-ט' החוג מתחיל בשעה 18:30

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

 

החוגים:

 

גנטיקה ואתיקה ומה שביניהן הדרכה: ד"ר מור הרמן

  • האם מוסרי להוליד ילד כדי שישמש כמקור ל"חלקי חילוף" עבור אחיו החולה?
  • האם בקרוב נוכל לבחור תינוק מעוצב על פי דרישותינו?
  • האם אני יכול לשכפל את עצמי?
  • מהן המשמעויות של שקיפות גנטית, והאם היא יכולה לשמש כנגדי?

פריצות דרך בתחומי הביוטכנולוגיה יכולות לסייע בפתרון בעיות גלובאליות כגון רעב ומחסור באנרגיה, וכן להביא לריפוי מחלות והארכת תוחלת חיים. יחד עם זאת, ההתפתחות הטכנולוגית מביאה עימה גם שפע של דילמות חברתיות ומוסריות.

בחוג נלמד כיצד מועברות התכונות מדור לדור, נברר האם וכיצד ניתן להשפיע על העברת התכונות, נלמד על שיבוט ועריכת גנים, על בחירת עוברים על פי תכונותיהם, על ריפוי גנטי, ועוד. נערוך סיור במעבדות המרכז לטכנולוגיות מתקדמות בשיבא, וננתח דילמות מוסריות אקטואליות תוך סיעור מוחות.

החוג מקנה ידע רב בתחומי הגנטיקה, הביוטכנולוגיה וההנדסה הגנטית, סוקר את החידושים וגם מאיר את הסכנות הגלומות בהם, ובעיקר מעודד חשיבה ביקורתית, עצמאית, ורב-פנית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

כימיה של פולימרים בתלת מימד  הדרכה: שלומי מרקוביץ

אם נביט מסביבנו נוכל בקלות להבין כי אנחנו חיים בעידן הפלסטיק, אפילו ברגע זה הכיסא עליו אנו יושבים סביר שמכיל חלקים פולימריים, העכבר או הטלפון המתקדם שלנו, הצעצועים, כלי האוכל, הבגדים ואף המזון שלנו נארז ברובו בפלסטיק …

מדוע הפלסטיק הפך להיות כל כך פופולרי ? איך הוא נוצר ? האם הוא מסוכן ? איך אפשר לשפר אותו ? מדוע יש כל כך הרבה סוגים של פלסטיק וממה ההבדלים הללו נובעים ? האם מדפסת תלת ממד היא כלי שימושי או אופנה חולפת ? והאם בעוד כמה שנים תהיה מדפסת תלת ממדית בכל בית ?

בחוג נשתמש בטכניקות מדעיות מעולם הכימיה בכדי ליצור סוגי פלסטיק שונים בעצמנו, וכמובן נלמד למדל בתוכנת Tinker CAD ונדפיס בתלת ממד תשובות לחלק מהשאלות אותן שאלנו, והכי חשוב … נדפיס שאלות חדשות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

פייתון על אמת הדרכה: רועי שמואלי

המחשבים הם חלק בלתי-נפרד מחיי היום-יום שלנו, מתקשורת בסיסית בין אנשים ועד לחיפוש במאגרי המידע של האינטרנט. בנוסף, המחשבים יכולים לפתור עבורנו חידות מסובכות בחלקי השנייה, כמו חידת הסודוקו, מגדלי הנוי ועוד..  אבל מחשב עדין צריך אדם שייתן לו הוראות כדי לפתור את החידה.

כאן, בחוג אנחנו נלמד כיצד נותנים הוראות מסובכות למחשב ופותרים באמצעותם חידות שונות.

נלמד את שפת הפייתון, שחוזקה הוא גם בגמישותה. השימוש בשפה יכול להתאים למשימות רבות. השפה מחזקת יכולת העברה (היות ואם התכנית מבצעת פעולה מסוימת על מידע מסוג אחד, ניתן יהיה להחליף אותו במידע מסוג אחר). השפה תפתח בפנינו דלת כניסה לעולם התכנות ותסייע לנו בפיתוח החשיבה.

חוג בן 15 מפגשים. עלות החוג – 1,300 ₪.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות