מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

פרוט סדנאות הקיץ – מחזור ראשון 11-14/7/21

סדנאות הקיץ:

 

אפקט המבט הכולל – עם עינב:

כשתחנת החלל חלפה כ 350 ק”מ מעל ישראל בערב חג שבועות, צפיתי בה ותהיתי, האם שבעת האסטרונאוטים רואים את הטילים המשוגרים אלינו ואת היירוטים של מערכת כיפת ברזל ?

זה הזכיר לי מושג שנטבע בעבר שנקרא ‘אפקט המבט הכולל’, אותו חווים אסטרונאוטים בחלל.

‘אפקט המבט הכולל’ הוא שינוי קוגניטיבי במצב המודעות, שדווח על ידי מספר אסטרונאוטים כאשר התבוננו בכדור הארץ מהחלל. האפקט מתייחס לחוויית הצפייה בכדור הארץ ממקור ראשון, שבו הוא נתפס ככדור קטנצ’יק, תלוי בריק החלל, מוקף וניזון מאטמוספירה דקה. מהחלל, גבולות לאומיים נעלמים, והסכסוכים שמפלגים את בני האדם הופכים לפחות חשובים. הצורך ליצור חברה בין-כוכבית, עם רצון מאוחד להגן על “הנקודה הכחולה החיוורת”

בשנת 2001 הצילום נבחר לאחד מעשרת צילומי החלל החשובים בכל הזמנים.

נדון בפרופורציות ביקום, באשר למיקומנו במערכת השמש ובגלקסיית שביל החלב.

נצפה בהתנהגות של נוזלים ואש בחלל ונבצע ניסויים מדעיים באש ומים.

 

תרבויות עולם – עם דורון:

מי מאתנו לא חולם להיות כמו טרזן בג’ונגל לשחק עם קופים ולחיות כמו שחיו פעם? אולי בעצם הייתם רוצים לגדול עם הלאמות בהרי האנדים הגבוהים ולהבין מדוע הן מסוגלות לחיות בגבהים כאלה.

תגידו, פגשתם פעם חייזרים? לא פנים אל פנים אלא כאלה שמופיעים בציורים של האדם הקדמון. לכל השאלות הללו נוכל למצוא תשובות מדהימות יחד במסע אליו נצא בסדנת הקיץ.  מסע שיודעים איך מתחיל אבל לא יודעים באילו ההרפתקאות ניפגש.

 

מחלקיק קטן ועד יקום מתרחב  – עם איגור:

 

במהלך הסדנה שלנו אנו נחקור את טבע הטבע שלנו. נכיר את החלקיקים הקטנים ביותר הידועים לאנושות, ונגיע עד הדברים העצומים ביותר אשר קיימים ביקום.

כיצד חלקיק הופך ליקום, או מנגד האם יקום יכול להפוך לחלקיק קטן?

מה יקרה אם ננסה לכבוש את כל היקום, והאם זה אפשרי בכלל?

האם כח המשיכה הוא חבר או אויב שלנו, ומהו לעזאזל כח המשיכה?

מה גילו אלברט איינשטיין וסטיבן הוקינג, ומדוע מדענים ברחבי העולם מנסים לאחד את התגליות של השניים?

אנו נשאל שאלות אמפיריות, נחבר בין תאוריות מדעיות וכך ניצור תיאוריה חדשה. ונבין כיצד היוונים הקדומים גילו תגליות מפוארות ללא אמצעים טכנולוגיים, ומה הקשר בין כל אלה למיתרים?

מוזמנים להצטרף למסע חוויתי מדעי קצר, ולצאת עם תובנות ארוכות טווח.

 

מדברים אבל אחרת –  עם שנית:

בני האדם מבססים את רוב התקשורת שלהם בדיבור וחיבור מילים למשפטים, אך בגופנו אנו יכולים לתקשר בעוד המון דרכים. יש לנו מימיקות רבות, מחוות ידיים ושפת-גוף כוללת ועשירה במסרים שונים.

אז מה היה קורה אם לפתע לא היינו יכולים לדבר בקול וכל אשר היה לנו הוא גופינו, מה היינו עושים אז? איך היינו מתקשרים? איך היינו ממירים מילה לתנועה?

פנטומימה היא דרך נהדרת לפיתוח שפת-הגוף שאנו לפעמים נוטעים להזניח ולא לשים לב אליה ביום-יום. שחקנים מקצועיים משתמשים בטכניקה זו הן כז’אנר תיאטרלי והן כפיתוח מקצועי לשפת-הגוף והמימיקה של השחקן. בואו לגלות את הגוף מדבר.

 

משחקים אותה – עם חוה:

מהי תורת המשחקים, האם החיים הם סוג של משחק? מדוע אנו בוחרים במשחק סכום אפס? מהו משחק שיתופי?  במשחק החיים אין לנו יריבים זולת עצמנו, וההישגים שלנו תלויים אך ורק בהחלטות שנבחר לקבל אל מול אתגרים חדשים שמופיעים מולנו ברגעים לא צפויים. כל דבר שנשיג תלוי אך ורק ביכולת שלנו לדחוף את עצמנו ולהתאים את עצמנו למצבים משתנים, והכישלון שלנו הוא לא אחת תוצר של החלטות אישיות שגויות. מה יהיה מהלך המשחק הבא שלנו שיביא לנו את השח? במהלך הסדנא נשחק את החיים, נתנסה במשחקים ונוכל לשנות את המהלך הבא שלנו ,שחקו את המשחק הנכון, בחרו להאמין ביכולות שלכם, התמקדו במי שאתם ואל תחששו לנסות פעם נוספת גם אם נכשלתם. הניצחון האמתי שלכם הוא היכולת לשפר את עצמכם בכל פעם מחדש, ואיש לא יוכל לקחת מכם ניצחון שכזה.

 

סדנת בית חכם  – להגשים חלום  – עם פליקס:

בסדנה הילדים יכירו את הרעיון של בית חכם. נלמד מערכות ומנגנונים המשמשים לנוחות ולבטיחות בחייו של האדם. בתהליך של דיון הילדים יציעו אפשרויות ופתרונות לבעיות במערכות של בית חכם. לפני שנתחיל בעבודה מעשית על הרכבת המערכות, הילדים ילמדו את יסודות האלקטרוניקה והרובוטיקה הדרושים. על בסיס הידע הנרכש יבנו מעגלים חשמליים ומנגנונים רובוטיים. הילדים ימצאו פתרונות טכניים חדשים ושיפורים למערכות הקיימות, ובסוף הסדנה יציגו מודל של בניין מגורים חכם.

 

לשחק בזמן – עם גיא:

קרה לכם פעם שנגמר לכם הזמן? או שהזמן עבר מהר מדי משרציתם? בסדנא “לשחק בזמן” נחשוב על הזמן ואיפה אנחנו פוגשים אותו בחיים שלנו. נלמד על הדרכים שבהן אנשים מתקופות אחרות בהיסטוריה וממקומות אחרים בכדור הארץ התייחסו אל הזמן ומדדו אותו ונכין שעון שמש ושעון מים שיגידו לנו בדיוק מה השעה”.

 

צוחק מי שצוחק בחופש – עם אופירה:

בקיץ הכי חשוב לשתות הרבה ולצחוק. (רק בקיץ?)

בואו לצחוק, לאלתר, להמציא בדיחות ולהשתעשע ברעיונות. נצפה במערכונים ונשאל מה בעצם מצחיק אותנו? האם מה שמצחיק אותך מצחיק גם אותי? או שזה ענין של טעם אישי? נתנסה בכל מיני מצבים קומיים, נהפוך מצבים רציניים למצחיקים, נכיר כל מיני סוגים של הומור, כמו אירוניה או סאטירה, ננסה לראות אם אפשר להצחיק גם בלי מילים?

לא משנה איך תבחרו להגיב לסיפור הומוריסטי או לבדיחה: בצחוק רועם, בחיוך או בפני פוקר, מה שבטוח שתחוו משהו אחר וחדש שלא חשבתם עליו ולא הרגשתם אותו קודם. המרענן האמיתי של הקיץ!