מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

טעימות מסדנאות פסח

להשתנות או לא להשתנות? זאת השאלה/ קרן רונן – מנחת מודל NLP

בני ישראל שיצאו ממצרים אל הלא נודע. האם הם עשו שינוי חיצוני בלבד? או גם פנימי בנפש? איזה סוגים של שינויים קיימים בעולם? ואיזה שינויים בעלי חיים עושים? האם בעלי חיים יכולים לבחור איזה שינוי לעשות? למשל זיקית, יכולה לבחור את הצבע שלה? והאבולוציה האם כופה על החיות שינויים או שעדין יש להם בחירה איך להגיב? למשל האם תמיד זברה תברח מהאריה או שהיא יכולה לבחור ולתקוף דווקא? ומה אתנו? האם אתה ואני צריכים להשתנות? והאם אנחנו צריכים להתאים את עצמנו לסביבה? ואולי דווקא לעמוד על שלנו? מה דעתכם? מחכה לכם בסדנא על חיות ואנשים.

 

לשנות את נקודת המבט/ רויטל דקל- צלמת

צילום מופשט (אבסטרקט), מאפשר לנו לשנות את נקודת המבט שלנו, ולהביט באופן שונה בסביבתנו. המוכר יכול פתאום להראות שונה וזר, ולעיתים אפילו בלתי ניתן לזיהוי. אם בחרנו מה לצלם, התקרבנו מאוד או התרחקנו מהדבר, טשטשנו אותו או חתכנו, ולפתע יצרנו מראות חדשים לגמרי ועולם חדש של צרות וצבעים. גם בחיים שלנו אנחנו יכולים לשנות לרגע את נקודת המבט…איך אני מתנהג מנקודת הראות של אמא שלי? או של החבר שלי? באו לסדנא ותראו איך הכל יכול להשתנות בעין המצלמה.

 

סדנת ‘בית חכם’- לראות איך הבית שלנו משתנה לנו מול העיניים/ פליקס מדריך לרובוטיקה

בסדנא הילדים יכירו את נושא ה’בית החכם’. הילדים ילמדו מערכות ומנגנונים המשמשים לנוחות ולבטיחות. תחילה הילדים ילמדו יסודות בתחומי האלקטרוניקה והרובוטיקה, יבנו מעגלים חשמליים מורכבים ומנגנונים רובוטיים ובהמשך אף יציעו רעיונות משלהם לשאלות ובעיות שעדין לא נמצא להם פתרון ושיכללו פתרונות טכניים שכבר קיימים. בסוף הסדנא הילדים יציגו מערכות ביתיות חכמות ומנגנונים שהורכבו על פי מודל של בנין מגורים.

 

משתנים עם העונות והזמנים, זמן אביב/ גיא דולב מדריך לחשיבה יצירתית

למה הציפורים נודדות? ומה הן מביאות איתן ממקום למקום? איזה אל מתחבא מתחת לאדמה בחורף ויוצא שוב אל העולם באביב? למה כדור הארץ מסתובב קצת עקום? בסדנה ״זמן אביב״ נלמד על האביב מזוויות אקולוגיות ותרבותיות שונות. נשנה את העולם בדמיוננו וניצור עולם חדש ומופלא.

 

חומרים משתנים/ מאיה מדריכה לרפואה

בפעילות פסח נדבר על השינויים שמתרחשים בטבע, בעולם הכימיה והביולוגיה. נשאל למשל, איך ייתכן שרק כמה מעלות מפרידות בין החומר שאנו מכירים כקרח לבין החומר מים? ומה בין בננה שאנו נוגסים לדם שלנו? בסדנא נבצע ניסויים שונים ונדון בשינויים כימיים ופיזיקליים שמתרחשים בחומרים. נשאל מה קובע  אילו שינויים המתרחשים בעולם הביולוגיה ובגוף האדם? נשחק משחק שידמה לנו בדיוק מה קורה בגופינו וכיצד תהליכים מתרחשים ונראה איך חומרים משתנים ומקיימים תהליכים חיוניים בטבע.

 

גמישות חשיבתית ? או ההיסטוריה בהיסטריה?/ איגור מדריך לחשיבה יצירתית

כיצד השתנתה התפיסה האנושית כלפי רעיונות שונים לאורך ההיסטוריה, והכי חשוב – מדוע? כיצד יכול להיות שבמשך מאות שנים בני אדם חשבו על משהו שהוא טוב או נכון, ובתקופה אחרת בני אדם ראו בדבר כמשהו שלילי ופגום מן היסוד? במהלך הסדנה אנו נכיר מספר מגדולי המוחות שהצליחו לשנות את העולם, להטות רעיונות שונים ובכך להשפיע על כל איש ואישה שחיים על כדור הארץ נכון להיום. מהם הרעיונות המהפכניים של הענקים הללו ? וכיצד הם באו לידי ביטוי במדינות וחברות שונות? בואו להכיר את ההיסטוריה מנקודת מבט אחרת, פילוסופית, עמוקה ולפעמים גם היתולית ומצחיקה.

 

 

יוצרים בתי עסק חדשים/ איתי לוין- מוזיקאי ומדריך רב תחומי 

מה קורה כשמחברים בין בית קפה לתיאטרון? מה קורה כשמחברים מספרה וגן חיות? ובמילים אחרות כשמיישמים את חוקי היצירתיות על בתי עסק שונים? למשל מה קורה עם מפחיתים אלמנט מהתיאטרון ולא מפרידים בין הבמה לקהל? או מה קורה כשמוסיפים אלמנט ובבית קפה מסתובבים בעלי חיים חופשיים? מה יקרה לדעתכם אם מכפילים אלמנט, למשל, את מספר השחקנים במגרש כדורגל או את מספר עורכי הדין במשרד?

בסדנא זו נלמד כלים שאיתם ניתן לפתח את היצירתיות שלנו. ניראה איך לפעמים דווקא בתוך מגבלות וחוקים אנחנו מותחים את גבולות הדמיון. ניכנס לנעליהם של עסקים קיימים ובעלי מקצוע מעניינים ונראה איך העולם שלנו יכול להיות כל כך שונה.