מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ג’

כיתה  ג 
ימי א’ ימי ב’ ימי ג’ ימי ד’ ימי ה’
16:00-17:30 רפואה במאה ה- 21 יש לנו כימיה עולם שאין רואים חוקרים תופעות במדע 
תכנות למתחילים בסקראצ’ מדעי כדור הארץ והחלל  לשחק היסטוריה  
  אוריגאומטריה  
17:45-19:15 סודי ביותר! בי”ס למרגלים מתחילים חדר בריחה- לעולם האגדות והחידות אלקטרוניקה משחקי חשיבה  עולמות של  פנטזיה
צילום וטרינריה לשחק היסטוריה יוצרים תאטרון
    תעלומות בלשים ומסתורין
   

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* מלא/סגור לרישום

החוגים:

אוריגאמטריה   הדרכה: נטע בן משה

אוריגאמי, בתרגום מיפנית, היא אומנות קיפולי הנייר. כלומר, יצירת צורה מנייר.

אבל מה זה באמת?

מתוך עולם הקיפולים נראה כמה רחוק אפשר להגיע רק עם נייר: ניגע בתחום הגיאומטריה, נבנה צורות תלת מימדיות ומבנים שונים, נגלה את המדע שמעבר לקיפולים, נבדוק בעזרת הנייר  אווירודינמיקה ונכיר את התרבויות השונות שכל קיפול מייצג ומביא עימו. ומי יודע, אולי אפילו נגיע לחלל…

אז לכל מי שרוצה לחשוף סודות ולחקור עולמות דרך נייר – אני מזמינה אתכם להצטרף אליי.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

אלקטרוניקה  הדרכה: פליקס חודק 

רוצים לדעת איך עובד המקרר בבית, המזגן, המחשב?

האם אלה ומכשירים חשמליים אחרים סביבנו מצייתים לאותם חוקים פיסיקליים ופועלים על פי אותם העקרונות?

בחוג שלנו נרכוש ידע ביסודות החשמל והאלקטרוניקה, נקדם את ההבנה והחשיבה הטכנית על מנת להבין כיצד פועלים מכשירים ונחפש פתרונות לאתגרים טכנולוגיים.

נעשה זאת באמצעות בנייה של מעגלים חשמליים בדגמים שונים, בשיתוף פעולה עם חברינו לקבוצה בחוג.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

וטרינריה הדרכה: דורון רוזנבלט

החוג פותח לילדים צוהר אל עולם הרפואה הווטרינרית- עולם של שוויון ועזרה הדדית, עולם של חמלה ונתינה כמו גם של ידע ומדע.

בחוג יכירו הילדים חיות ייחודיות מסוגים שונים כגון זוחלים, עופות, יונקים, חרקים ודגים באופן המכבד את שני הצדדים. הילדים מכירים את התכונות הייחודיות של בעלי החיים ולומדים על בעיות שונות שעשויות לדרוש טיפול וטרינרי. הילדים יתנסו בשימוש במכשירים רפואיים שונים כגון מיקרוסקופים וסטטוסקופים, יחקרו בעצמם ויכינו מצגות. נחשף למערכות הגוף השונות, הנשימה השלד והדם. נתוודא לרפלקסים ולשפת החיות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

חדר בריחה-בורחים לעולם האגדות והחידות  הדרכה: איגור רומננקו

בחוג הילדים ואני נצא למסע היכרות עם החידות הכי מאתגרות בעולם, אך אנו לא רק נפתור את החידות – אלא נפרק ונרכיב אותן מחדש!

אנו נכיר מתודות להרכבת חידות מסתוריות, נלמד את דרכם של פותרי תעלומות גדולים, למשל, הבלש הדגול שרלוק הולמס, והמפקח אלן גרנט אשר פתר תעלומה בת 300 שנה, ועוד רבים כמותם.

בחלקו השני של הקורס אנו נשלב את החידות והאתגרים עד לכדי תעלומה אחת גדולה ומסתורית, ונבנה חדר בריחה בעל סיפור ייחודי לכל קבוצה, ואז, ההורים הסבים והסבתות יאלצו להפוך לפותרי תעלומות בעצמם, וכך לחוות, ולו במעט, חלק מהמסע שלנו בקורס – ‘אמנות החידה’.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

חוקרים תופעות במדע הדרכה: יובל רובין

בחוג נסקור את התחומים העיקריים של הפיסיקה הקלאסית, נחקור תופעות רבות, נערוך עשרות ניסויים מרתקים, נשאל שאלות ונלמד לחפש תשובות תוך חשיבה עצמאית, חיפוש הפתרון היצירתי ושיתוף פעולה.

ולא פחות חשוב, נלמד להתמודד עם ביקורת, לא לפחד להכשל, ולהאמין ביכולות שלנו.

הדגש בחוג יהיה לא רק על הרחבת האופקים של המדענים הצעירים, אלא בעיקר על הקניית כלים מנטליים וחשיבתיים שילדים שחושבים מחוץ לקופסא אוהבים כל כך.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

יוצרים תאטרון  הדרכה: אופרי פוקס

עולם התיאטרון מורכב מהרבה אלמנטים: משחק, בימוי, תפאורה, תלבושות, כוריאוגרפיה,  טקסט ועוד.

בחוג “יוצרים תיאטרון” נחשוף את הילדים לתהליך יצירת היצירה הבימתית ונאפשר לילדים להיות כל היוצרים עצמם.

חווית היצירה של פרויקט הסיום תהיה תהליך משותף, עבודת צוות בה ננסה למצוא ולהוציא את החוזקות של כל ילד וילדה: מכתיבת הטקסט ועד ניהול ההפקה, דרך כל מה שביניהם.

במהלך החוג ניקח כולנו יחד אחריות משותפת ומלאה על פרויקט היצירה אשר בסיומו ימצאו הילדים את עצמם עם נסיון לא רק על הבמה אלא גם מאחוריה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

יש לנו כימיה  הדרכה: נטלי פרינטה כהן

כימיה היא שפה, היא נמצאת סביבנו בכל מקום. גם בתקשורת בינינו…

במפגשים שלנו נחשף למושגים מעולם הכימיה והמדע, נבצע ניסויים מגניבים ומרתקים, נהיה שותפים פעילים במעבדה, ממש כמו חוקרים מנוסים, ניצור קסמים מופלאים, “פיצוצים” כיפיים (בזהירות כמובן…), נגדל גבישים, נייצר פלסטיק מחלב ועוד המון חוויות.

אני כבר מתרגשת מהמסע שלנו. נצא לדרך?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

לשחק היסטוריה  הדרכה: גיא דולב

למה פיל לבן ושעון משוכלל הגיעו מאסיה לאירופה לפני יותר מאלף שנה? מי היה הפילוסוף האהוב על הקיסרית הרוסית יקטרינה הגדולה? ואיזה תגלית מרעישה גילה נפוליאון במצרים?

בקורס נלמד על חייהם של אנשים מזמנים אחרים וממקומות שונים וניסחף אל תוך העולם שלהם דרך החוויה התיאטרלית. מלכות ונסיכים, איכרים ונזירות, אפילו אומנים ולוחמות –כשניכנס לנעליהם ונלבש את בגדיהם, הכיתה תהפוך פתאום להיות ארמון מרהיב, ים סוער או מדבר לוהט, בדרך להרפתקה היסטורית חובקת עולם.

במהלך הקורס נלמד לא רק על ההיסטוריה, אלא נחשוב גם על הזמן עצמו: איך תרבויות ברחבי העולם חישבו את השעות, הימים והשנים ואיך הידע הזה התפתח? מה קרה לזמן עם המצאת הרכבת, הטלפון או האינטרנט? ואיפה בחיים שלנו הזמן וההיסטוריה משחקים תפקיד חשוב?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

מדעי כדור הארץ והחלל  הדרכה: ירדן לונברג

אם אי פעם שאלתם את עצמכם את השאלות הגדולות באמת:

מאיפה מגיעים העננים? מה הקשר בין רעידות אדמה והרי געש? למה הירח משנה צורה כל לילה?

בחוג מדעי כדור הארץ והחלל נצא למסע קוסמי בעקבות כדור הארץ, הירח, השמש והחלל.

בחוג נשאל את השאלות החשובות באמת על הדברים שנראים לנו כמובנים מאליהם אבל מלאים במדע, נתכנן ניסויים ונבדוק השערות, נבין איך העולם עובד, למה הירח מלא מכתשים ולמה בלי השמש כדור הארץ שלנו היה נראה כל כך שונה?

בכל שבוע נעשה ניסוי במעבדה או פרויקט בנייה שאת חלקם ניקח הביתה, מהרי געש ועד כוכבי ענק שמתפוצצים לערפיליות מופלאות, הצטרפו אליי למסע בעקבות הכדור הקטן והמופלא שאנחנו קוראים לו בית.

במהלכו נגע בנושאים מתחום הפיזיקה, גיאופיזיקה, מדעי האטמוספירה, מבנה כדור הארץ, מדעים פלנטריים, היווצרות ירחים, ערפיליות ושמשות, טקטוניקה ועל הקשר העמוק והחבוי שמחבר בין כל הנושאים האלה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

משחקי חשיבה  הדרכה: איגור רומננקו

מתי כדאי להיות ‘נץ’ ומתי ‘יונה’ ? באיזה אסטרטגיה כדאי לי להשתמש בכל מצב? האם כדאי לי לשתף פעולה או לשמור על כל הקלפים לעצמי?

נשחק בלוגיקה : ואיך מבחינים אם טיעון של חברנו הוא תקף או בטל?

איך משחקים ב’בורסה’? ואיזה ‘מניות’ כדאי לקנות ומתי?

בחוג נכיר את ‘תורת המשחקים’ ונדמה את ‘דילמת האסיר’ במגוון וריאציות. נרחיב את המושג ‘משחק’, נלמד מהם יסודות המשחק, ממה הוא מורכב, וניצור משחקים בעצמנו. נראה כיצד משחק יכול להתבטא בכל תחומי החיים, גם בפוליטיקה, סחר, אקטואליה ובעצם בכל מפגש, לכל מטרה, ובכל מקום.

החוג מעניק לילדים כלים פרקטיים לזיהוי ומיפוי של אתגרים בחיי היומיום. הילדים ייחשפו ויתנסו במשא ומתן, ילמדו להשתמש במגוון כלים של תורת הרטוריקה, וידעו ליישמם בחיים האמיתיים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

סודי ביותר! בית הספר למרגלים מתחילים הדרכה: דורון רוזנבלט

מכון במרכז הארץ מגייס מרגלים למשימות חסויות ביותר. מבחן כניסה ראשון:  האם מותר לגנוב? מותר לשקר? מה לא?! למרגלים מותר גם לגנוב וגם לשקר כדי להשיג מידע חשוב עבור המדינה שלהם, אבל כשהם חוזרים הביתה מהעבודה למשפחה שלהם הם חוזרים להיות אנשים ישרים ורגילים. נשמע מסובך? בסדנת הריגול נלמד לשנות נקודות מבט ולעבור בין העולם האמיתי לעולם הריגול, נשמע סיפורים על ריגול ומרגלים, נבנה זהויות ונעביר מסרים מוצפנים. על מה שנעשה בחוג לא תוכלו לספר לאף אחד, מסוגלים?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

..

עולמות של פנטזיה  הדרכה: תמר ורסנו

בעולמות דמיוניים חיים זה בצד זה יצורים קסומים ומפלצות איומות, קוסמים ומכשפות, אבירים נסיכות וענקים אשר יוצרים יחד משפחות, עמים תרבויות ושפות.

הנכם מוזמנים לצלול לתוך עולם חדש, עולם פנטסטי ויצירתי, בעל חוקים משלו, עולם שסיפורו מתרחש בעידן אחר – עולם אותו תבראו בעצמכם.

בקורס זה נחקור מקרוב את היסודות הבסיסיים של עולם סיפורי הפנטזיה, נכיר ספרים וסרטים השייכים לז’אנר המרתק, וניישם את הידע בבניית עולם דמיוני שלם, אמין ובעל הגיון פנימי משלו אשר פועל מחוץ לחוקי המציאות.

ניצור סביבות ומפות של העולם שלנו (יבשות, ימים, הרים יערות, ארצות, ערים כבישים וארמונות), נפתח עמים, גזעים ויצורים קסומים – אשר יתגוררו בעולם שלנו ויצרו ביניהם יחסי גומלין, נתכנן ציר זמן סיפורי, ונקבע את חוקי העולם שלנו.

יחד נבנה ונאייר ספר וסיפור פנטסטי המשלב בתוכו קסם ודמיון, קונפליקט חברות והרפתקאות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

עולם שאין רואים  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

מי יותר חזק: נמלה או פטרייה? מי יותר מהיר: בן אדם או זבוב? עד כמה קטן יכול להיות יצור חי?

.

בחוג נצא למסע אל עולם שמעבר לתפישת החושים שלנו: נכיר יצורים חד תאים, שמרים,חיידקים ווירוסים ונבין למה צריך מיקרוסקופ על מנת לראותם. נכיר את תאי גוף האדם וכיצד מערכת החיסון נלחמת ביצורונים שמזיקים לנו. נבנה מודלים שונים, נגדל חיידקים, שמרים ועובש על צלחות פטרי, נפיק דנ”א וכלורופיל מתאים של צמחים ואפילו נכין גבינה תאימה בעזרת החיידקים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

צילום  הדרכה: זוהר אלעזר

האם אתם יכולים לדמיין כיצד היה העולם שלנו היה נראה ללא אור?

מתי גילו בני האדם לראשונה שהם יכולים להדפיס תמונות באמצעות אור השמש?

האם העלתם על דעתכם שגם הראש שלנו הוא סוג של מצלמה משוכללת? מה הקשר בין העין האנושית לבין צמצם של מצלמה?

.

.במפגשים שלנו נחקור את אור, נבנה מצלמות מחומרים שונים ואיתן נצלם ללא שימוש בחשמל, נכין בעצמינו תמונות ללא מצלמה, נלמד מהו דיוקן, נחקור וניצור דיוקן של עצמינו לאורך כל השנה. נפענח מה הקשר בין סיפור לתמונה ואיך אנחנו יכולים לספר סיפור בעזרת תמונות. בקורס הצילום נשלב בין משחק למחקר לצד פעילות של גיבוש קבוצתי ועבודה בזוגות. נלמד להכיר את החברים לקבוצה בעזרת המצלמה, ולהיפך- נכיר את המצלמה בעזרת החברים לקבוצה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

רפואה במאה ה – 21  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

מהנדסים במקום רופאים? מכונות במקום תרופות? האם בעתיד הקרוב נוכל להחליף רופאים ברובוטים? תהליך שצובר תאוצה בשנים האחרונות, ובכלל, כיצד ייראה עולם הרפואה במאה ה- 21.

נלמד כיצד בעזרת טכנולוגיה ו”ראש גדול”, נולדו ההמצאות הגדולות בתחום הרפואי (קוצב לב, MRI, לב מלאכותי).

נראה כיצד הרפואה מצילה חיים ומשפרת איכות חיים דווקא בזכות המדעים הריאליים (פיסיקה, מתמטיקה, כימיה, הנדסה).

נלמד על מבנה ותפקוד גוף האדם, איך משבשות אותו מחלות שונות ואיך רופאים וחוקרים יכולים לתקן את הבעיות.

נכיר את תחום המכשור הרפואי המעניק לרופא יכולות שכמותן לא היו עד המאה הנוכחית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

.

תכנות למתחילים בסקראצ’  הדרכהשוהם ויגיסר

בחוג  נעסוק ביסודות התכנות – מה היא בעצם תוכנת מחשב? מהו אלגוריתם? מהם תנאים? אלו סוגי לולאות שונות קיימים ומה השימוש שלהם? על נתונים ומשתנים, אירועים מסוגים שונים, מסרים בין אובייקטים ועוד.

את המושגים והמיומנויות השונות נכיר בחלקו הראשון של הקורס בעזרת בניית משחקים ותוכניות פשוטות בסביבה הגרפית של סקראץ’ המאפשרת חופש גדול ותכנות פרויקטים מורכבים ויחד עם זאת היא פשוטה מאוד לשימוש. בחלקו השני של הקורס נעסוק בפרויקטים שאתם תמציאו כאשר הדגש יהיה על היצירתיות והדמיון, חשיבות התכנון וכמובן היישום בסביבה של שיתוף פעולה עם חברינו לחוג.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

תעלומות בלשים ומסתורין  איתי לוין

בניית חשיבה ביקורתית ואנליטית אצל ילדים צעירים בעקבות סיפורי בלשות ופתירת תעלומות.

למידה על עקרונות הבלשות. פתירת תעלומות וחידות. למידה על עקרונות של חשיבה ביקורתית על ידי השתתפות בתעלומות בתור בלשים. בסוף החוג בניית תעלומה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות