מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ד'

כיתה ד
ימי א' ימי ב' ימי ג' ימי ד' ימי ה'
16:00-17:30 צעצועים זזים * אדריכלות עולם שאין רואים ביולוגיה פיסול ב"חימר" דיגיטלי *
תכנות למתחילים בסקראצ'   מנהרת הזמן- קיצור תולדות העיצוב והטכנולוגיה *    
וידאו קליפ, וידאו ארט ועוד        
17:30-19:00 פיסול בעיסת נייר * וטרינריה * קומיקס וחשיבה יצירתית כתיבה יצירתית * ספיידרטק *
  טועמים עיצוב חשיבה מתמטית וחידות היגיון   בני אדם וחיות אחרות *
  המשימה מאדים * אמנות דיגיטלית    

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* מלא/סגור לרישום

 

החוגים:

 

אדריכלות  הדרכה: שירי מוטס-לוין

בקורס נפגוש בממדים שונים של תכנון מבנים ונתנסה בעבודה אדריכלית.

ממה ניתן לבנות ? איך בנינים לא קורסים? כיצד מקבלים האדריכלים השראה ליצירת מבנים חדשים ומקוריים? איך הבנאי מבין את כוונותיו של האדריכל? כיצד מכווצים רעיון תלת ממדי בגודל של בניין לשרטוט דו ממדי בגודל של גיליון נייר? האם בונים רק מבנים קובייתיים או שאפשר להתחיל להתפרע?

בחוג שלנו נחפש תשובות לשאלות אלה ולשאלות שלכם. נעשה זאת בשילוב עם תכנון ובניה מחומרים שונים ומשונים, כאלו שניתן לגעת בהם ואפילו כאלו שלא…

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

אמנות דיגיטלית  הדרכה: עידו גולן

אומרים שתמונה שווה אלף מילים…האם אי פעם היה לכם חשק להביע את עצמכם, לומר משהו לעולם (ועוד לקבל מחמאות) בדרך אמנותית מרהיבה ומיוחדת?

אולי ליצור יצירת אמנות מרשימה במיוחד ו"חזקה" משלכם? או אולי פשוט לחלום..?

אז חוג אמנות דיגיטלית הוא החוג עבורכם. בחוג נרגיש כאמנים (כן..כן..!), ניצור יצירות, נביע את עצמנו ונוכל לבחור (אם נירצה) להביע מסרים… או פשוט ליצור דברים יפים…(בלי שנצטרך להיות ציירים מיומנים).

ניצור יצירות במגוון תוכנות ואפליקציות בדרך קלה ומהנה…עם דגש גדול על הנעה! בדרך ידידותית וקלה (אף בשילוב משחוק) אשר מאפשרת יצירה מרהיבה…בטוח שנופתע מהתוצאות…!  בטוח שנהיה גאים..!

נעזר בתוכנות המוכרות והמובילות וגם באפליקציות חדשות "חמות וטריות" הנתמכות בבינה מלאכותית ( מה זה? כבר נבין בחוג …) שתעזור לנו לבצע את רצוננו ואפילו תעצים את החוויה והיצירה…

תוך כדי העבודה על היצירות נתאמן בחשיבה יצירתית, בחשיבה בסדר גבוהה, נצפה בדוגמאות, נקבל טיפים והסברים… נצחק…בטוח שנצחק, נחלום… ונתפתח.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

ביולוגיה  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

מסע מרתק לעולם יצורים חיים: בעלי חיים, צמחים, פטריות, חיידקים. נדבר על החושים, גנטיקה והנדסה גנטית, מערכת עצבים, מחזורי חיים של יצורים שונים: מאצות עד עצי באובב, ממדוזות עד לווייתנים, מדינוזאורים עד בני אדם.

בין השאלות שנשאל: איך חיות רואות צבעים? האם לפטריות יש חברים? איזה מצפן יש לציפור? איך לראות עם האוזניים? איך לחוש בלי מערכת העצבים? מי ואיך חיבר בין מדוזה לארנב?

המשתתפים בחוג יחשפו למדע ביולוגיה תוך כדי עריכת ניסוים ובניית מודלים, חקירה ומשחקים, תצפיות, השערות, תגליות והסקת מסקנות בגישה יצירתית למחקר.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

וטרינריה   הדרכה: ד"ר איריס אמינוב וגנר

בחוג שלנו נחשף לעולם המרתק של רפואת בעלי החיים.

מטרת החוג הינה לחזק את הקשר שלנו, הילדים, עם בעלי החיים ועם עולם הרפואה, תוך הבנה מעמיקה ומהנה של שיטות אבחון וטיפול.

נעסוק באופן חווייתי בנושאים מגוונים כמו אורח חיים נכון עבור בעלי החיים, תשאול לפני טיפול, בדיקות רפואיות ומה ניתן ללמוד מהן, וכן שיטות טיפול מסורתיות שונות.

כמו כן נבקר בחוות סוסים ובמרפאה וטרינרית כדי לראות יישום של הטיפולים השונים

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

המשימה מאדים  הדרכה: ירדן לונברג

3, 2, 1.. המראה! המשימה: לנחות על מאדים בשלום ולחקור את הסביבה.

אבל איך בכלל מתכוננים לנחיתה? איך נדע שיש לנו כל מה שצריך כדי לשרוד על המאדים?
בואו לתכנן את עתיד האנושות על מאדים. המשימה שלנו היא לתכנן איך להנחית אסטרונאוט על המאדים ולוודא שיש לו את כל מה שצריך כדי לשרוד ולחקור. הצטרפו למהפכת החלל!  בזמן המשימה נפתח את החשיבה והיצירתיות, וממש כמו מהנדסי חלל אמיתיים נחשוב תמיד בשיתוף פעולה עם חברינו למשימה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

בני אדם וחיות אחרות    הדרכה: יותם בן אורן

איך נוצרו החיים על פני כדור הארץ?

איך התפתחו הצוואר הארוך של הג'ירפה, שירת הציפורים והתרבות של האדם הקדמון?

האם עדיף לנו להיות בדיוק כמו ההורים שלנו או דווקא שונים? איך החיות מחליטות?

כיצד הפכנו את הזאבים לכלבים? האם אפשר לביית גם זברה, טיגריס או דבורה?

בחוג שלנו נקבל מענה לשאלות אלה ואחרות ונחקור בעצמנו שאלות שמסקרנות אותנו.

נעשה זאת בעבודה בזוגות ובקבוצות, ונשלב בתוך כך תצפיות, משחקים ויצירה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

חשיבה מתמטית וחידות היגיון הדרכה: דור זכרוביץ

אנו יוצאים למסע מלא הרפתקאות שעומד לחשוף אותנו לעולם המתמטיקה ותורת ההיגיון באמצעות שלל פעילויות, סיפורים, דיונים וחידות. את המסע הזה אנו עומדים לעשות במקביל בשלושה מישורים, אשר יתמזגו זה בזה במהלך החוג, וכל אחד מהם יעזור לפתח את האחר:

(1) נכיר דרך פעילויות שונות את הכלים הראשוניים לחשיבה לוגית נכונה. ראשית, מושגי היסוד הנדרשים לכל עיסוק מתמטי, בעיקרם ההגדרה וההוכחה. בנוסף להם, נלמד לרתום את כוח הדמיון כדי להכליל, להפשיט, לדמות, למצוא תבניות ועוד.

(2) נלמד מושגים מתמטיים שונים, אשר יפתחו את הזיקה שלנו לתחום. מצד אחד, נכיר את המושגים המתמטיים הבסיסיים,  ואת התכונות המיוחדות שלהם כל אלה. מצד שני ניגע קלות בפילוסופיה של המתמטיקה באמצעות שאלות חסרות מענה מושלם על מושגים כמו מספרהוכחהאינסוףפרדוקס ועוד.

(3)  נמזג בפעילויות ובדרכי הלמידה  משחקים, סיפורים וחידות, שיעזרו לנו גם לפתח  דמיון, חשיבה ויוזמה.

עולם המתמטיקה וההיגיון הוא עולם עשיר האוצר בתוכו אינספור סודות ופלאים. אנו ניתן לסקרנות שלנו לנווט בין הררי הידע, ונרכוש כלים שיאפשרו להרחיב את המושגים ולפתח אסטרטגיות חשיבה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

טועמים עיצוב  הדרכה: שירי מוטס-לוין

מבלי שנקדיש לכך מחשבה, כמעט כל דבר סביבנו עוצב על ידי מישהו. הספר שאנחנו קוראים בו, הפרסומת, אתר האינטרנט, הבית בו אנחנו גרים, הכסא עליו אנחנו יושבים, הגן בו אנחנו יורדים לשחק אחר הצהריים. הרחוב. העיר. המכונית…

בקורס ניגע בכלים הרבים העומדים לרשותו של המעצב, ונחקור את ההשפעה שלו על החיים שלנו. נחקור ונתנסה בחומר, מרקם, צבע, מוזה ועוד. נכיר תחומים שונים של עיצוב: עיצוב מוצר, גרפיקה, אדריכלות, אמנות, עיצוב אופנה ועוד. בכל מפגש ניצור עבודה העוסקת באחד הנושאים הללו דרכה נבין לעומקם של דברים. נחשוב על אריזות ונייצר כאלו, נבנה לגובה (ואולי גם לרוחב) , נתנסה בדרך עבודתם של אמנים וגרפיקאים, ננסה למצוא לעצמנו מקורות השראה ועוד ועוד.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

 

כתיבה יצירתית  הדרכה: איגור רומננקו

בחוג נצא למסע ברחבי העולם. נגלה עולמות חדשים במרחבי הזמן, נפענח חידות מאתגרות, נשמע מעשיות, משלים אגדות וסיפורי מיתולוגיה מרחבי העולם.

בשלב מתקדם של החוג, בעזרת ההשראה והתבונה שנצליח לקבל מהספרים, אנו נכתוב בעצמנו חידות חדשות שלא נכתבו מעולם, נלמד לבנות פתגמים האוצרים בתוכם רעיונות ולבסוף נכתוב סיפור אחד בשיתוף פעולה של כולנו. במשימה זו נתבסס על סיפורי ה"נונסנס" (סיפורי שטות) המגיעים אלינו מיבשת אמריקה, ובסוף הקורס כל ילד יקבל ספרון שהוא עצמו אחד מכותביו.

כמובן שנשאיר מקום להרבה בדיחות וסיפורי חוויות שאפשר לחוות במסע מיוחד, בעולם אגדות וסיפורים, המאפשר דמיון למרחקים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מנהרת הזמן-קיצור תולדות העיצוב והטכנולוגיה  הדרכה: עידו גולן

האם שאלתם את עצמכם למה אנו חיים בתוך מבנים מרובעים? או מדוע בכלל חפצים נראים כפי שהם?
החוג עוסק בסיפור המסגרת של התפתחות העיצוב, בנגיעה בטכנולוגיה ובאסטטיקה על רקע תהליכי המקרו בהיסטוריה של האדם, מנקודת המבט של המעצב שפועל בתחום התרבות על רקע ההיסטוריה והטכנולוגיה.
החל מהכלים הראשונים, האסתטיקה שלהם, דרך המהפכות הגדולות: המהפכה הלשונית, המהפכה החקלאית, המהפכה המדעית, המהפכה התעשייתית ואף מחשבות על העתיד…

החוג משלב הוראה פעילה, דיון והתנסות חווייתית, הכוללת הפעלה ובניית תוצרים בכל שיעור. החוג שואב השראה מהספר "קיצור תולדות האנושות" מאת יובל הררי ומהרצאותיו, מעודכן בגילויים החדשים וכן מנקודות חשובות בתולדות העיצוב ועוד…

 חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

ספיידרטק  הדרכה: חוה לביא

חודש מרץ, שנת 2019 השעה  16:00  בדיוק, ספיידרמן הגיבור האגדי שולח את קור העכביש  לבניין הבא וממשיך במעופו. האמנם? האם המדע יכול להפוך את האירוע הקולנועי המתואר למציאות?

הדמיון הוא העפרון, הדף והמחק של המוח. זהו המקום של החלום וההמצאות.  המדע הוא שיטת מחקר שמתבססת על הסקת מסקנות מניסויים ותצפיות.  הוא מתבסס על חשיבה רציונלית ולוגית במטרה להבין את הטבע.  במהלך הקורס ננסה לענות על השאלה מהו הקשר שבין דמיון ומדע וכיצד מקדם הדמיון את המדע באמצעות חקר. נעמוד על הקשר בין גיבורי העל האגדתיים דוגמת ספיידרמן, הארי פוטר והאיש הירוק לפיתוחים מדעיים וטכנולוגיים חדשים, וננסה לפתח בהשראתם של גיבורי על אלה את ההמצאה הבאה שלנו.

 חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולם שאין רואים  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

בחוג שלנו נצא למסע אל עולם שמעבר לתפישת החושים שלנו:  אור בלתי נראה, שדה מגנטי, יצורים שאיננו יכולים לראות, ונבדוק כיצד הם משפיעים על חיינו?

מתחת לעדשת המיקרוסקופ מתגלה עולם עשיר ומפתיע – שם נלמד על התאים הבונים את גופנו, חיידקים, וירוסים, מולקולות, אטומים ועוד. נערוך ניסוים עם די-אן-אי, נגדל חיידקים ונייצר גבינה ולחם בעזרת שמרים, ומה עוד? בואו לראות!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולמות וחומרים  הדרכה: מיכל הופמן

בחוג שלנו ניצור וגם נמציא מבנים ומרחבים, נלמד על חומרים זמינים כגון נייר על כל סוגיו, קרטון ופלסטיק, לצד דבק מסוגים שונים, נבדוק את אפשרויות החיבור ביניהם ונעצב עולם של אמנות וגילויים. נכיר מגוון של חומרים בדרך של ניסוי ומחקר, בסוף ונתוודע לחיבור בין הרעיונות לחומרים ובין החומרים לבין עצמם.

במפגשים שלנו נאפשר ביטוי באמצעות יצירה, בנייה והמצאות, ואפשר שנגלה עולמות שלנו שטרם גילינו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

פיסול בעיסת נייר  הדרכה: מיכל הופמן

מי מאתנו לא היה רוצה ליצור מוצר "יש מאיין"? כלומר להחזיק בידו עיסה של ניירות חסרות שימוש ולהפכה לפסל, פרח, בובה, בעל חי…

כמה אפשרויות טמונות בחומר הפשוט כל כך, שנקרא נייר? כיצד שילוב נייר ודבק יכול לגרום להפתעתה ולש  מחה גדולה?

איך ניתן בכלל לייצב פסל מ.. נייר?

בחוג שלנו  נחקור ונתנסה במגוון שיטות של יצירה ובנייה. ניצור ונגלה מגוון של עבודות ושימושים בחומר הקסום הזה והכל תוך הפרייה הדדית של כל חברי וחברות הקבוצה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

פיסול ב"חימר דיגיטלי"  הדרכה: תומר אשכנזי

בקורס זה נכיר אחד הכלים החזקים ביותר להדפסת תלת מימד.

פסל שעובד בסדנה שלו מפסל בחומר גלם פיזי – לדוגמה חימר. בקורס שלנו נלמד לפסל בחומר גלם דיגיטלי – על גבי מסך המחשב. עבור כך נשתמש באחת התוכנות המוצלחות ביותר שנעשו בעשור האחרון עבור הדפסות תלת מימדיות. נעצב דמויות שקיימות רק באגדות ובסיפורי מדע בדיוני.

התוכנה שנלמד תאפשר לנו לבנות מודלים תלת מימדיים מאפס. נוכל גם להשתמש במודלים הקיימים ב"בנק" המודלים בתוכנה עצמה ואף להשתמש במודלים הקיימים מחוץ לתוכנה, ברחבי האינטרנט (open source).

נעצב ונתכנן מודלים מטריפים, נעשה חיבורים מעניינים בין מודלים שונים וניצור עולמות חדשים. את המודלים שעיצבנו נדפיס במדפסת תלת מימד

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

צעצועים זזים  הדרכה: מיכל הופמן

מהו הרעיון מאחרי תנועה ומהו ציר? ואיך ניתן לבנות קרוסלה? או אולי לונה פארק עם מתקנים קופצים\ זזים ומסתובבים?

בחוג "צעצועים זזים" נלמד לבנות צעצוע מכאני מחומרים פשוטים כמו קרטון, קפיץ, נייר וגרוטאות שנקרא להם "אוצרות".

נתנסה במכניקה בסיסית ונבחן באופן חוויתי ובעזרת דמיון כיצד מפסלים, בונים וממציאים אוטומטות.

מהו הרעיון מאחרי תנועה ומהו ציר? ואיך ניתן לבנות קרוסלה? או אולי לונה פארק עם מתקנים קופצים\ זזים ומסתובבים?

בחוג "צעצועים זזים" נלמד לבנות צעצוע מכאני מחומרים פשוטים כמו קרטון, קפיץ, נייר וגרוטאות שנקרא להם "אוצרות".

נתנסה במכניקה בסיסית ונבחן באופן חוויתי ובעזרת דמיון כיצד מפסלים, בונים וממציאים אוטומטות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

וידאו קליפ, וידאו ארט ועוד  הדרכה: זוהר אלעזר

האם ידעתם? משמעות המילה וידאו בלטינית היא – אני רואה.

בפעם הראשונה בהיסטוריה בו הוצג וידאו לקהל, אנשים ברחו מאולם הקרנה מכיוון שפחדו שהרכבת שהופיעה על המסך תדרוס אותם במציאות! הייתם מאמינים שכך קרה,

מול המקום בו אנחנו נמצאים היום?

אתם עומדים להיכנס לסדרה של פרקים, בהם נקדיש כל מפגש לפרק אחר על מדיום הוידאו-  וידאו קליפ, וידאו תיעודי ווידאו ארט. ועוד לפנינו: וידאו בו נסריט את עצמינו ממחיזים סצנות להן נכתוב תסריט ונמציא יחד משחקים הקשורים בוידאו. צפויות לנו עוד עוד הרבה הפתעות, במטרה לפתח ידע, חשיבה ויצירה. בואו לראות!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

קומיקס וחשיבה יצירתית  הדרכה: מרסלו אפשטיין

האם יצאתם פעם למסעות בזמן, עם גיבורי-על בעלי כוחות על טבעיים? כבר טסתם עם חייזרים בחלל החיצון ? האם בניתם פעם מכשיר (זואיטופ) שמייצר לנגד עיננו אשליה של תנועה?

בחוג שלנו נגלה איך נוצר הקומיקס, נשתעשע עם אגדות ומיתוסים, ניצור קומיקס בדו ותלת ממד, בשיטות עתיקות ומודרניות, ובשיטות שנמציא בעצמנו…

בואו ונמריא בהנאה לעולם של דמיון ויצירה, באמצעות הקומיקס.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

תכנות למתחילים בסקראצ'   הדרכהשוהם ויגיסר

בחוג  נעסוק ביסודות התכנות – מה היא בעצם תוכנת מחשב? מהו אלגוריתם? מהם תנאים? אלו סוגי לולאות שונות קיימים ומה השימוש שלהם? על נתונים ומשתנים, אירועים מסוגים שונים, מסרים בין אובייקטים ועוד.

את המושגים והמיומנויות השונות נכיר בחלקו הראשון של הקורס בעזרת בניית משחקים ותוכניות פשוטות בסביבה הגרפית של סקראץ' המאפשרת חופש גדול ותכנות פרויקטים מורכבים ויחד עם זאת היא פשוטה מאוד לשימוש. בחלקו השני של הקורס נעסוק בפרויקטים שאתם תמציאו כאשר הדגש יהיה על היצירתיות והדמיון, חשיבות התכנון וכמובן היישום בסביבה של שיתוף פעולה עם חברינו לחוג.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות