מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ד'

כיתה ד
ימי א' ימי ב' ימי ג' ימי ד' ימי ה'
16:00-17:30 בניה בלגו ותכנות  ב-Scratch  לחשוב מתמטיקה מתחיל בשעה 15:45 דוקומדיה רפואה במאה ה -21 מבוכים ודרקונים
 דיבייט     עיצוב בפוטושופ  
כימי-קל-לי     צלילי המוסיקה   
       אוריגאמי וגאומטריה  
17:30-19:00 אדריכלות תופעות מסתוריות במוח האדם קומיקס וחשיבה יצירתית* כתיבה יצירתית יפנית ותרבות יפן
פיזי-קל-לי לגובוטיקה ותכנות   תאטרון
מסע אל החלל ממשיכים לחשוב מתמטיקהמתחיל בשעה 18:15.לבוגרי החוג לחשוב מתמטיקה  

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* חוג מלא/סגור לרישום

 

החוגים:

 

 

אדריכלות  הדרכה: שירי מוטס-לוין

בקורס נפגוש במימדים שונים של תכנון מבנים ונתנסה בעבודה אדריכלית. ממה ניתן לבנות ? איך בנינים לא קורסים? כיצד מקבלים האדריכלים השראה ליצירת מבנים חדשים ומקוריים? איך הבנאי מבין את כוונותיו של האדריכל? כיצד מכווצים רעיון תלת מימדי בגודל של בניין לשרטוט דו מימדי בגודל של גיליון נייר? האם בונים רק מבנים קובייתיים או שאפשר להתחיל להתפרע? נתכנן ונבנה! בחומרים שונים ומשונים, כאלו שניתן לגעת בהם ואפילו כאלו שלא…

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

אוריגמי וגיאומטריה  הדרכה: אורלי הלוי

האם כוכב נינג'ה בנוי מטרפזים או מדלתונים?  האם אפשר ליצור "שטיח" של ארבעה כוכבים מדף אחד? כמה פאות לקובייה? מה זה תמניון? מכמה דפים אפשר להכין קובייה? אחד מספיק? האם אפשר משלושה? מארבעה?

באוריגמי המסורתי קיפלו בדרך כלל דמויות, ציפורים, בעלי-חיים, פרחים, סירות וקופסאות. בשנים האחרונות הולך ומתחזק הקשר בין טכניקות של אוריגמי לתחומים גיאומטריים תיאורטיים, הן בדו-ממד והן בתלת ממד. השאלות הנ"ל, ועוד רבות אחרות, נלקחות מעולם הגיאומטריה ומקבלות תשובה שהיא גם מאלפת וגם "מעלפת" (מרוב יופי) – בקיפולי נייר!

נעסוק בשאלות כאלה ובתשובות אפשריות, מהיכרות "בידיים" של עובדות גיאומטריות ועד חקירה ופתרונות מוחשיים לחידות בתחומים אחרים של המתמטיקה.

הלימוד יהיה בעיקר דרך עשייה אישית ויכוון לטיפוח יכולות כגון סבלנות, ריכוז, דיוק, קואורדינציה ומוטוריקה, יכולת להתגבר על קשיים, מעקב אחרי הוראות ועבודה בשלבים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

בנייה בלגו ותכנות  ב Scratch   הדרכהמנדי פיינגרס

Scratch היא סביבת פיתוח תכנה המאפשרת בניה של אנימציות ומשחקים משולבי מדיה (תמונות, ציורים וצלילים). באמצעות פרויקטים אישיים נלמד לתכנת ונכיר עקרונות ומושגים במדעי המחשב.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

דוקומדיה  הדרכה:  שירי פרייס

מה ההבדל בין קולנוע דוקומנטארי לעלילתי? בין סרט לכתבה? מהם מרכיבי הראיון? כיצד עריכה משפיעה על התוצר הסופי?

נלמד על זוויות ותנועות מצלמה. נצפה וננתח קטעי וידאו. נכתוב תסריטים ונערוך כתבות אישיות. התלמידים יצאו לצלם ראיונות וסצנות, ובסופו של התהליך לכל אחד מהם יהיה תוצר אישי לצפייה בבית עם המשפחה והחברים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

דיבייט  הדרכה: שירן אזולאי רובינשטיין

החוג שם דגש על למידת מיומנויות וכלים אשר יסייעו לתלמידים ביצירת דיאלוג ודיון באופן שמכבד אחד את השני. במפגשים ניתנת לילדים פלטפורמה לרכישת בטחון עצמי והתגברות על פחד קהל, כלים בלתי מילוליים והתאמת שפת הגוף למסר, כתיבה והצגת נאום לפי מודל מבנה המסר ועוד. כחלק ממודל מבנה המסר יעסקו הילדים בבניית טיעונים והצגת עמדה בצורה מעמיקה ומקיפה.

הילדים יתנסו במשחק הדיבייט המהווה פלטפורמה לדיון ערכי ומקנה את היכולת להבין שלכל נושא יש שני צדי מטבע וכי יש לאפשר לכל דעה להישמע גם אם מנוגדת לשלנו.  הילדים יתנסו בעמידה מול קהל ומול אופוזיציה בהצגת עמדתם באופן רהוט ואפקטיבי. המודל מלמד להתמודד עם סוגיות ובעיות חברתיות, משפטיות, וחינוכיות ומעניק כלים לנתח כל נושא מהיבטים רבים ושונים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

יפנית ותרבות יפן  הדרכה: אדר זקס

צבע, אור וקסם. קליגראפיה, בנטו, מאנגה . מי תהיה המעצמה הגדולה הבאה?  יפן המדינה העשירית בגודלה בעולם ובין המשפיעות ביותר.אילו השפעות יצאו מהאי היפני וכיצד אנו- אנשי המערב מושפעים מהן עד היום. על מנת ללמוד את השפה היפנית ננסה להבין את מקורות התרבות היפנית העתיקה והמודרנית כאחד, תוך שילובם של סיפורים ואנקדוטות מניסיונה האישי של המדריכה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

כימי-קל-י  הדרכה: אלה לוי

בואו להכיר מהי כימיה ? אותו מדע העוסק בתורת החומר? יצרתם פעם משחת שיניים לפילים? רוצים ליצור זיקוקים וכל מיני פיצוצים? נלמד ממה מורכב החומר, איך הוא בנוי, מדוע חלקיקי החומר מסתדרים ומתארגנים במבנה אחד ולא אחר, ונסיק מכך מהן תכונות החומר הנראות והלא נראות לעין . נלמד על ממציאים ומדענים חשובים ועל הקשר והשילוב בין הכימיה למקצועות אחרים כמו פיזיקה , ביולוגיה, רפואה , הנדסה , רוקחות , ביגוד והלבשה , קוסמטיקה ועוד. כימיה היא עולם נפלא שבו אנו חוקרים את מה שמתרחש בפנים, בתוך החומר. מהם המאפיינים, הצבעים והסימנים השונים של החומרים וכיצד נחוש ונמדוד אותם?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

כתיבה יצירתית  הדרכה: מיכאל אבס

חוג כתיבה לילדים בהדרכת הסופר מיכאל אבס. הילדים מתנסים בפעילויות כתיבה מקוריות וחושפים תעלומות עד לנקודת הקצה של הקורס שבה הילדים מוציאים לאור ספר משלהם! חוויה ומזכרת לכל החיים מעצמם ומהחברים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

לגו-בוטיקה ותכנות    הדרכה: פליקס חודק

עולם הרובוטיקה הולך ותופס מקום נכבד בעולמינו ; מדלתות אוטומטיות, שואבי אבק ועד מכוניות אוטונומיות, ומכונות חושבות, העתיד כבר כאן !

הקורס ישלב בין הכרת מושגים מתחום הרובוטיקה והתכנות, לבין תכנות רובוט LEGO NXT  .

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

לחשוב מתמטיקה מתחיל בשעה 15:45 הדרכה: מריה גרינגלז

החוג נועד לתלמידים המתעניינים במתמטיקה. בחוג התלמידים ירחיבו ויעמיקו את הידע שלהם מעבר לנלמד בבית הספר ויפתחו את מיומנויות החשיבה המתמטית

שימו לב! מדובר בשיעורים שידרשו מכם מאמץ מסוים. אבל, כתמורה, תחשפו לעובדות מתמטיות יפהפיות, לרעיונות ודרכי חשיבה שלא ראיתם שום דבר דומה מקודם, תלמדו לפתור שאלות שכרגע נראות בכלל לא כל כך פתירות…  לא צריך שום ידע מוקדם מיוחד, אבל נחוצים מוטיבציה ונכונות להשקיע והמון עניין.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מבוכים ודרקונים הדרכה: תומר בן עמרם

"מבוכים ודרקונים" הוא המשחק האולטימבטיבי – לא צריך בשבילו כלום, חוץ מההסכמה לדמיין.
כל בחירה שיעשו הגיבורים שנגלם תשפיע על המשך הסיפור, וכל בחירה היא אפשרית – הגבולות היחידים הם הדמיון והפחד.  בבחירה לצאת להרפתקאה נתמודד עם אתגרים אישיים וקבוצתיים ונלמד על עצמנו – איזה סוג של גיבור אני? מה חשוב לי בסיפור? האם אני מסוגל להתמסר לדמות או רעיון?
המשחק הוא מעין מעבדה של החיים ומייצר מסגרת בטוחה להרגיש ולבחון רעיונות ובחירות בחיים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

מוסיקה ויצירה  הדרכה: ירון בכר

מטרת החוג לחשוף את הילדים למוסיקה מגוונת מכל קצוות תבל והזמנים, להבין את שפת המוסיקה ואת כוחה להשפיע על חיינו. התלמידים יכירו יצירות מופת ויבינו את כוחה של המוסיקה להשפיע על עולם הרגשות והדמיון, ואת יכולתה להוות מראה לתקופה ולארועים משמעותיים בהיסטוריה. הילדים ילמדו, יקשיבו וייצרו צלילים, אפקטים, מוסיקת סרטים, יצירת אשליות ועוד.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מסע אל החלל  הדרכה: שמוליק אהרוני 

בחוג נעסוק בלימוד מגוון נושאים בתחום הטילים והחלל בהיבט הטכנולוגי וההתפתחות האנושית. נחקור את מכלי החלל הראשוניים דרך תנועתם באוויר,מעבורות החלל החדישות על ציודם ועד טילים וגששיות. נבנה דגמים, נערוך ניסויים ונבצע 'שיגורים'.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עיצוב בפוטושופ  הדרכה: עידו גולן

פוטושופ היא היום אחת התוכנות המשמעותיות שאיתה ניתן לעצב, ליצור אמנות, לעבד תמונות, ליצור הדמיות ולעצב חלומות. בחוג נלמד להשתמש בתוכנה, ניצור ונפתח את היכולת היצירתית שלנו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

פיזי-קל-לי  הדרכה: אלה לוי

בואו ללמוד פיזיקה על ידי משחק והתבוננות בצעצועים. היא מהנה, מסקרנת ומפתיעה. במהלך משחק בצעצוע, התלמידים לא תמיד מבחינים בחוקיות על פיה פועל הצעצוע, בכוחות הפועלים עליו ובהמרות האנרגיה המתרחשות אל מול עיניהם. לאחר תצפית מדויקת ובניתוח פיזיקלי, הופך הצעצוע לדגם מדעי, שבאמצעותו ניתן להבין ולהכליל תופעות טבע המתרחשות בעולמינו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

צלילי המוסיקה  הדרכה: ירון בכר

מהי שפת המוסיקה ואיך ביכולתה להשפיע על חיינו ?בקורס זה הילדים יאזינו ליצירות מופת מהתקופה הקלאסית עד ימינו, ויצפו בקטעים מסרטים מוסיקלים מפורסמים.

בעזרת האזנה משותפת ליצירות נגלה איך המוסיקה משקפת לנו תקופות שונות באנושות.איך המציאות היומיומית, אורח החיים, והמיקום הגיאוגרפי משפיעים על המוסיקה, וכיצד משפיעה המוסיקה על עולם הרגשות שלנו ועל הדמיון.

נלמד על מהו צליל, טבעם של הצלילים, מה זו הרמוניה, מה ההבדל בין צליל לרעש, מהו מקצב וכו'…

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

קומיקס וחשיבה יצירתית  הדרכה: מרסלו

בואו להמריא לעולם הקומיקס, עולם של דמיון יצירה ופנטזיה… האם יצאתם פעם למסעות בזמן, עם גיבורי-על בעלי כוחות על טבעיים? כבר טסתם עם חייזרים בחלל החיצון ? האם בניתם פעם זואיטרופ?

בחוג שלנו נגלה איך נוצר הקומיקס, נשתעשע עם אגדות ומיתוסים, ניצור קומיקס בדו ותלת מימד, בשיטות עתיקות ומודרניות, ובשיטות שנמציא בעצמנו…בואו ליצור ולהנות !

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

רפואה במאה ה -21    הדרכה: יבגניה רוזנבלום 

מהנדסים במקום רופאים, מכונות במקום תרופות? האם בעתיד הקרוב נוכל להחליף רופאים    ברובוטים? תהליך שצובר תאוצה בשנים האחרונות, ובכלל, כיצד ייראה עולם הרפואה במאה ה- 21.  נלמד כיצד בעזרת טכנולוגיה פשוטה ו'ראש גדול', נולדו ההמצאות הגדולות בתחום הרפואי  (קוצב לב, MRI, לב מלאכותי וכו'). נראה  כיצד הרפואה מצילה חיים ומשפרת איכות חיים דווקא בזכות המדעים הריאליים (פיסיקה, מתמטיקה, כימיה, הנדסה וכו'). נכיר את תחום המכשור הרפואי המעניק לרופא יכולות שכמותן לא היו עד המאה הנוכחית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

תאטרון הדרכה: אופרי פוקס

מהתקופות הקדמוניות האדם משתמש בכלי הבמה כדי לספר סיפורים, להעביר מסרים ולהבין את עצמו.
אומנות התאטרון נוגעת בכל חלק מתחומי התקשורת הבין אישית שלנו – כיצד אנו מבטאים את עצמנו כך שנובן? כיצד אנו מקשיבים לחברינו כך שנבין?
ההתעסקות באומנות זו מקנה חדות מחשבה ושיחה, מגבירה יכולות קשב ובטחון עצמי ופותחת פתח ליצרתיות אין סופית.
במסגרת ששמה דגש על הקבוצה ועבודה משותפת, ננסה להתמודד עם אלתור, העברת מסרים בדרכים יצרתיות, הקשבה וחיבור לגוף.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

תופעות מסתוריות במוח האדם   הדרכה: משי וולוביץ

המוח הוא האיבר המופלא והמסתורי ביותר בגוף האדם. הוא שולט על כל התנהלות הגוף, שומר על איזון, מוציא לפועל תנועות אך גם טומן בחובו היבטים של תפיסה, תודעה ורגש. במהלך השבועות נחקור תופעות משונות המתרחשות באופן יומיומי מבלי שנשים לב אליהם. אפקטים מעניינים המשלבים אנטומיה, תפיסה ותודעה המאפשרים לאדם לראות את העולם בצורה שהיא כה שונה ויחודית משאר בעלי החיים. במהלך החוג נלמד על היבטים שונים בחקר המוח, הרפואה והמדע המודרני תוך שילוב משחק, יצירה, סרטונים והרבה הנאה

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות