מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ד'

כיתה ד
ימי א' ימי ב' ימי ג' ימי ד' ימי ה'
16:00-17:30 עולמות וחומרים ידיים ירוקות * לחשוב מתמטיקה מתחיל בשעה 17:00 * עולם שאין רואים * עולם בעלי החיים והצמחים – מתקדם *
לטוס עם הציפורים * יזמות ותלת מימד * פוטושופ  תסריט וסרט  
     
17:30-19:00 שחמט קומיקס וחשיבה יצירתית לחשוב מתמטיקה מתחיל בשעה 18:15 רפואה במאה ה -21 * תאטרון
מסע אל החלל מבוכים ודרקונים בהיסטוריה *   כתיבה יצירתית צילום *
אדריכלות *   זואולוגיה ואבולוציה לגו רובוטיקה
יסודות התכנות בסקראצ' *

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

" חוג מלא/סגור לרישום

 

החוגים:

 

 

אדריכלות  הדרכה: שירי מוטס-לוין

בקורס נפגוש במימדים שונים של תכנון מבנים ונתנסה בעבודה אדריכלית. ממה ניתן לבנות ? איך בנינים לא קורסים? כיצד מקבלים האדריכלים השראה ליצירת מבנים חדשים ומקוריים? איך הבנאי מבין את כוונותיו של האדריכל? כיצד מכווצים רעיון תלת מימדי בגודל של בניין לשרטוט דו מימדי בגודל של גיליון נייר? האם בונים רק מבנים קובייתיים או שאפשר להתחיל להתפרע? נתכנן ונבנה! בחומרים שונים ומשונים, כאלו שניתן לגעת בהם ואפילו כאלו שלא…

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

זואולוגיה ואבולוציה  הדרכה: יותם בן אורן

החוג יעסוק במגוון נושאים בזואולוגיה ובהם ראשית החיים, אבולוציה, גנטיקה, זכרים ונקבות בעולם החי, ביות בעלי-חיים, אקולוגיה והתנהגות בעלי חיים.

החוג ישלב עבודה בקבוצות, משחקים, יצירה ותצפיות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

 

יסודות התכנות בסקראצ'   הדרכה: ארז דוכן

בחוג  נעסוק ביסודות התכנות – מה היא בעצם תוכנית מחשב? מהו אלגוריתם? מהם תנאים? אלו סוגי לולאות שונות קיימים ומה השימוש שלהם? על נתונים ומשתנים, ארועים מסוגים שונים, מסרים בין אוביקטים ועוד.

את המושגים והמיומנויות השונות נכיר בחלקו הראשון של הקורס בעזרת בניית משחקים ותוכניות פשוטות בסביבה הגרפית של סקראץ' המאפשרת חופש גדול ותכנות פרויקטים מורכבים ובמקביל פשוטה מאוד לשימוש. בחלקו השני של הקורס תעסקו בפרויקטים שאתם תמציאו כאשר הדגש יהיה על היצירתיות והדמיון, חשיבות התכנון וכמובן היישום.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

דוקומדיה  הדרכה:  שירי פרייס

רוצים להביא את המחשבות שלכם למסך? לחקור, לצלם, לערוך ולהפיק כתבה כמו בטלויזיה? בחוג דוקומדיה נוכל ללמוד מה זה קולנוע דוקומנטרי, איך מספרים סיפור אישי, מהם מרכיבי הראיון.

נצפה בקטעים מסרטים ונצא לצלם בעצמנו ברחבי המתחם. חוג מעשיר וחוויתי שנוגע ליום יום שלנו ומאפשר דרך יצירתית ומקורית לביטוי העולם האישי של הילדים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

ידיים ירוקות הדרכה: מרסלו אפשטיין

חיבורים והקשרים בין נושאים שונים, בין דמויות מעולמות תוכן מגוונים, בין אלמנטים דמיוניים או מציאותיים – מאז ומעולם היוו השראה ופתח ליצירתיות של אמנים ויוצרים מתחומים שונים.

בחוג זה נתנסה בפיסול, בניה, ויצירה שיתחיל בקטן ויסתיים בפסל גדול יותר, כל זאת מחומרים ממוחזרים. הפסלים יהיו פרי של מחקר, עיצוב ותכנון של רעיון המחבר בין שני עולמות.

כיצד ניצור חיבור בין אסטרונאוטים לפיראטים ואיך דמות של ממציא גדול תתחבר לדמות מעולם הפנטזיה? הקורס יהווה קרקע פורייה לרעיונות חדשניים של הילדים,

חיבורים מפתיעים שיתאחדו לכדי פסל אחד תוך רכישת ניסיון במיומנויות של עבודה מאתגרת.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

יזמות ותלת מימד הדרכה: אילה ברדיאן

קרה לכם שרציתם להמציא משהו ולא ידעתם איך? כיצד הופכים רעיון למוצר?

בחוג תוצג בעייה אמיתית , וביחד נפעיל חשיבה יצירתית לפתרון. נעבוד בעבודת צוות, ובעזרת תוכנת Tinkercad (מידול בתלת מימד) נלמד לעצב מוצר חדש.

נפעל כחברת הזנק דרך מחקר ופיתוח מוצרים חדשים, נבחן מי קהל היעד, מה החומרים העומדים לרשותנו. נתכנן מוצר ונבדוק אם הוא עובד. אחרי שנסיים, זה הזמן לחשוב איך לשווק את המוצר בדרכים יצירתיות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

כתיבה יצירתית  הדרכה: איגור רומננקו

בחוג נצא למסע ברחבי העולם. נגלה עולמות חדשים ברחבי הזמן והמרחב, נפענח חידות מאתגרות, חידות הגיון מיוון או חידות לשוניות בשפתנו אנו, נשמע מעשיות מרחבי העולם, משלים אגדות וסיפורי מיתולוגיה.

בשלב מתקדם של הקורס הילדים יתחילו לקחת את המושכות לידיים, ובעזרת ההשראה והתבונה שנצליח לסחוט מהספרות העממית, אנו נכתוב בעצמנו חידות חדשות שלא נכתבו מעולם, נלמד לבנות פתגמים, משפטי חכמה ולבסוף נכתוב סיפור אחד, ביחד. נתבסס על סיפורי ה"נונסנס" המגיעים אלינו מיבשת אמריקה, ובסוף הקורס כל ילד יקבל ספרון שהוא עצמו אחד מסופריו.

כמובן שנשאיר מקום להרבה בדיחות, כיף וחוויות שאפשר לחוות רק במסע מיוחד, בעולם האגדות והסיפורים, הרי שהינו עולם הדמיון האנושי בעצם, וזה חסר גבולות, לעומת העולם שלנו.

כל זה כמובן קורה בהנחיית ועל בסיס שיעוריו וחומריו של מיכאל אבס

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

לגו רובוטיקה  הדרכה: פליקס חודק

עולם הרובוטיקה הולך ותופס מקום נכבד בעולמינו ; מדלתות אוטומטיות, שואבי אבק ועד מכוניות אוטונומיות, ומכונות חושבות, העתיד כבר כאן !

הקורס ישלב בין הכרת מושגים מתחום הרובוטיקה והתכנות, לבין תכנות רובוט LEGO NXT  .

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

לחשוב מתמטיקה מתחיל בשעה 17:00 הדרכה: מריה גרינגלז

החוג נועד לתלמידים המתעניינים במתמטיקה. בחוג התלמידים ירחיבו ויעמיקו את הידע שלהם מעבר לנלמד בבית הספר ויפתחו את מיומנויות החשיבה המתמטית

שימו לב! מדובר בשיעורים שידרשו מכם מאמץ מסוים. אבל, כתמורה, תחשפו לעובדות מתמטיות יפהפיות, לרעיונות ודרכי חשיבה שלא ראיתם שום דבר דומה מקודם, תלמדו לפתור שאלות שכרגע נראות בכלל לא כל כך פתירות…  לא צריך שום ידע מוקדם מיוחד, אבל נחוצים מוטיבציה ונכונות להשקיע והמון עניין.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

לטוס עם הציפורים הדרכה: שמוליק אהרוני 

המח הוא האיבר המופלא והמסתורי ביותר בגוף האדם. הוא שולט על כל התנהלות הגוף, שומר על איזון, מוציא לפועל תנועות אך גם טומן בחובו היבטים של תפיסה, תודעה ורגש. במהלך השבועות נחקור תופעות משונות המתרחשות באופן יומיומי מבלי שנשים לב אליהם. אפקטים מעניינים המשלבים אנטומיה, תפיסה ותודעה המאפשרים לאדם לראות את העולם בצורה שהיא כה שונה ויחודית משאר בעלי החיים. במהלך החוג נלמד על היבטים בעולם חקר המח, הרפואה והמדע המודרני תוך שילוב משחק, יצירה, סרטונים והרבה הנאה

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

מבוכים ודרקונים הדרכה: יובל פורת

מבוכים ודרקונים הינו סגנון משחק תפקידים שולחני שיצא באמצע שנות השבעים ומאפשר לשחקנים לשחק דמויות מגוונות בהרפתקאותיהן – מציאת אוצר, לחימה במפלצת מרושעת, ועוד.

בחוג נשתמש בכלי הזה כדי ללמוד על אירועים ודמויות היסטוריים, כאשר המשתתפים ישחקו דמויות היסטוריות ומיתולוגיות עם טוויסט קטן – לכל הדמויות יש כוחות שקשורים לתפקידים ההיסטורי.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

ממשיכים לחשוב מתמטיקה מתחיל בשעה 18:15 הדרכה: מריה גרינגלז

החוג נועד לבוגרי החוג "לחשוב מתמטיקה"  – בחוג התלמידים ירחיבו ויעמיקו את הידע וימשיכו לפתח את מיומנויות החשיבה המתמטית

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

מסע אל החלל  הדרכה: שמוליק אהרוני 

בחוג נעסוק בלימוד מגוון נושאים בתחום הטילים והחלל בהיבט הטכנולוגי וההתפתחות האנושית. נחקור את מכלי החלל הראשוניים דרך תנועתם באוויר,מעבורות החלל החדישות על ציודם ועד טילים וגששיות. נבנה דגמים, נערוך ניסויים ונבצע 'שיגורים'.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולם בעלי החיים והצמחים מתקדם  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

אתם מוזמנים להמשיך את ההיכרות עם העולם המופלא של בעלי חיים וצמחים.

בחוג נגלה מה העץ האהוב של פיל, מי רוצה להיפטר מהעור שלו כל הזמן, מי יכול לדגדג את החבר שלו ממרחק, בלי לגעת בו, למה תנין בוכה. נחקור למה ארנב עושה כל כך הרבה סיבובים במקום לחזור לביתו ישירות. נלמד האם אפשר "לשאול" את שחף מתי תהיה סערה, האם פרחים יודעים מה השעה ועוד המון דברים מעניינים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

עולם שאין רואים  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

נצא למסע אל עולם שמעבר לתפישת החושים שלנו:  אור בלתי נראה, שדה מגנטי, יצורים שאיננו יכולים לראות. כיצד הם משפיעים על חיינו? מתחת לעדשת המיקרוסקופ מתגלה עולם עשיר ומפתיע – התאים הבונים את גופנו,חיידקים, וירוסים, מולקולות, אטומים ועוד. נערוך ניסוים עם די-אן-אי, נגדל חיידקים ונייצר גבינה ולחם בעזרת שמרים, ומה עוד? בואו לראות!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולמות וחומרים  הדרכה: מיכל הופמן

בחוג ניצור וגם נמציא מבנים ומרחבים, נדביק, נרכיב ונעצב עולם של אמנות וגילויים. נכיר מגוון של חומרים בדרך של ניסוי ומחקרים, בסוף נבחין איך זה קורה שהם ביחד מתחברים.

במפגשים שלנו נגלה את העולם הפנימי של כל ילד וילדה ונאפשר ביטוי באמצעות יצירה, בנייה והמצאות.

נלמד על חומרים זמינים כגון נייר על כל סוגיו, קרטון ופלסטיק, לצד דבקים מסוגים שונים, נבדוק את אפשרויות החיבור ביניהם, נחקור את

מרחב התנועה: צירים, קפיצים וכיו"ב.  נחקור חומרים מתוך מאגרי מידע ודרך חקירת המרחב הפיסי.

במהלך החוג כל אחד ואחת יבנה מודל שמבטא את העולם הפנימי, תוך שימוש בחומרים שעוררו את הסקרנות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

פוטושופ  הדרכה: עידו גולן

פוטושופ היא היום אחת התוכנות המשמעותיות שאיתה ניתן לעצב, ליצור אמנות, לעבד תמונות, ליצור הדמיות ולעצב חלומות. בחוג נלמד להשתמש בתוכנה, ניצור ונפתח את היכולת היצירתית שלנו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

צילום  הדרכה: שרון קנה

מפגש עם עולם הצילום על גווניו, מטכניקות ישנות, כמו פוטוגרמה מצלמות נקב, דרך יסודות הצילום ופיתוח המחשבה על הדימוי ותפקידו, עד צילום עכשווי, פוטושופ וסמרטפון

במהלך החוג נכין מצלמות נקב, שהן פשוט קופסא עם חור, נדפיס בחדר חושך את הדימויים שיתקבלו. כמו כן נדפיס בחדר חושך פוטוגרמות כחלק מהתהליך הכללי של הבנה ומשחק עם אור.

התלמידים ילמדו מושגים וחוקים בשפת הצילום, אשר אותם יישמו בעזרת מצלמות הטלפון החכם ומצלמות דיגיטליות ונעשה היכרות עם תוכנת עריכת התמונות פוטושופ

מעבר להנחלת הידע הטכני התלמידים ילמדו להשתמש במצלמה ככלי אמנותי, כאמצעי להבעה אישית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

קומיקס וחשיבה יצירתית  הדרכה: מרסלו

בואו להמריא לעולם הקומיקס, עולם של דמיון יצירה ופנטזיה… האם יצאתם פעם למסעות בזמן, עם גיבורי-על בעלי כוחות על טבעיים? כבר טסתם עם חייזרים בחלל החיצון ? האם בניתם פעם זואיטרופ?

בחוג שלנו נגלה איך נוצר הקומיקס, נשתעשע עם אגדות ומיתוסים, ניצור קומיקס בדו ותלת מימד, בשיטות עתיקות ומודרניות, ובשיטות שנמציא בעצמנו…בואו ליצור ולהנות !

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

רפואה במאה ה -21    הדרכה: יבגניה רוזנבלום 

מהנדסים במקום רופאים, מכונות במקום תרופות? האם בעתיד הקרוב נוכל להחליף רופאים    ברובוטים? תהליך שצובר תאוצה בשנים האחרונות, ובכלל, כיצד ייראה עולם הרפואה במאה ה- 21.  נלמד כיצד בעזרת טכנולוגיה פשוטה ו'ראש גדול', נולדו ההמצאות הגדולות בתחום הרפואי  (קוצב לב, MRI, לב מלאכותי וכו'). נראה  כיצד הרפואה מצילה חיים ומשפרת איכות חיים דווקא בזכות המדעים הריאליים (פיסיקה, מתמטיקה, כימיה, הנדסה וכו'). נכיר את תחום המכשור הרפואי המעניק לרופא יכולות שכמותן לא היו עד המאה הנוכחית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

שחמט הדרכה: פליקס חודק

בחוג מוקנים לילדים כלים להתפתחות אישית במשחק השחמט. אבל ממש לא רק! משחק השחמט מסייע בפתרון בעיות, מחזק את הזיכרון, את יכולת המיקוד, החשיבה החזותית ואת התפיסה המרחבית. בחוג ראשון זה יכירו התלמידים את לוח השמחט, מושגים וחוקים. יפתחו את האהבה לחשיבה לוגית ואסטרטגית ויתנסו בפתרון בעיות, יכירו בזולת החושב אחרת וינסו לנתח את צורת החשיבה שלו, ובעיקר יפתחו את ההנאה מהמסע על הלוח. משחק השחמט מזמן הצלחה אך גם התמודדות עם כשלון בסביבה מעודדת ותומכת של שיתופי פעולה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

תאטרון הדרכה: אופרי פוקס

מהתקופות הקדמוניות האדם משתמש בכלי הבמה כדי לספר סיפורים, להעביר מסרים ולהבין את עצמו.
אומנות התאטרון נוגעת בכל חלק מתחומי התקשורת הבין אישית שלנו – כיצד אנו מבטאים את עצמנו כך שנובן? כיצד אנו מקשיבים לחברינו כך שנבין?
ההתעסקות באומנות זו מקנה חדות מחשבה ושיחה, מגבירה יכולות קשב ובטחון עצמי ופותחת פתח ליצרתיות אין סופית.
במסגרת ששמה דגש על הקבוצה ועבודה משותפת, ננסה להתמודד עם אלתור, העברת מסרים בדרכים יצרתיות, הקשבה וחיבור לגוף.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

תסריט וסרט  הדרכה: שירי פרייס

חולמים ליצור סרט, לביים שחקנים, להרגיש לרגע כמו במאי בעולם האמיתי? בחוג נלמד כיצד לספר סיפור, מה תפקידו של הגיבור, איך יוצרים אקשן, מתח, קומדיה וכל עולם שעליו תחלמו. נשחק, נביים, נצלם, נפיק ונערוך את היצירות האישיות לסרטים קצרים שתוכלו לקחת הביתה ולהראות למשפחה וחברים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות