מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה א'

 

כיתה א
ימי א' ימי ב' ימי ג' ימי ד' ימי ה'
16:00-17:30 מיתולוגיה אדם ואדמה מגלים עולם שעשועי מדע
מסע אל מערכת השמש שחמט מתחילים תיבת מוח
עולם בעלי החיים    
       
17:30-19:00 שעשועי מדע עולם המספרים המדען הצעיר  המדען הצעיר
תאטרון למתחילים איך סיפור נולד תיבת מוח* וטרינרים צעירים
 המדען הצעיר   

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

 

החוגים:

אדם ואדמה  מדריכה: יעל קרסיק

החוג מהוה מסע של גילוי וחקר התכונות השונות של האדמה והאפשרויות הטמונות בתוכה לשימוש האדם. זהו מפגש של הילד עם החומר היוצר חיבור וחיזוק שלו אל האדמה תוך הבנה של יחסי הגומלין אדם-אדמה. האדמה היא כאן, ממש לידנו בכל מקום, משתנה, גמישה, רטובה, יבשה, מחזוריות שלמה של חיים. אדמה מכילה, שיכולה להצמיח מתוכה עולם שלם.

במהלך המפגשים נשאל שאלות, נספר סיפורים, נסתכל על  יחסי הגומלין: מה האדמה נותנת לנו ומה אנו נותנים לה חזרה. נפגוש בחומרים שונים, סוגי אדמה (חמרה, טרה רוסה, חול ים …) , סיבים מהטבע  (קש, נסורת, פולי קפה טחונים …), ננסה להבין שיטות בנייה עתיקות, מסורתיות ונלמד להכין תערובות פיסול ובניה. נחשוב על סביבה, מה צריך האדם בכדי להתקיים ונתנסה בבניית דגמים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

איך סיפור נולד  מדריכה: נוגה אלגום

סיפורים נולדים מתוך ציור, מתוך חלום, מתוך יצירה מוסיקלית. מצפייה בשיירת נמלים, באישה הממתינה לאוטובוס, או בחלון פתוח.

בקורס נלמד לזהות סביבנו זרעי סיפורים ולטפח אותם כך שיגדלו לכדי יצירות בשלות.  נלמד כיצד בונים עלילה עם התחלה אמצע וסוף. מה הופך סיפור למצחיק, מותח או מרגש,

נתנסה בהמצאת דימויים ומטפורות, נעניק לאובייקטים דוממים רגשות ומחשבות. נחרוז חריזה איכותית, באמצעותה נרקום שירים מקוריים עם בתים, פזמונים ומנגינות, ועוד ועוד….

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

המדען הצעיר   מדריכה:  יבגניה רוזנבלום

מה מסתתר מאחורי התופעות המדעיות שבסביבתנו? בחוג נכיר עקרונות מדעיים תוך כדי ניסויים והתנסות בגישה יצירתית למחקר: תצפיות, השערות, ניסויים והסקת מסקנות.

נכיר חוקרים ומדענים מפורסמים ואת תגליותיהם ששינו את פני ההיסטוריה. נעשה ניסויים וניסויים ועוד ניסויים

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

וטרינרים צעירים  מדריך: דורון רוזנבלט

החוג פותח לילדים צוהר אל עולם הרפואה הווטרינרית- עולם של שוויון ועזרה הדדית, עולם של חמלה ונתינה כמו גם של ידע ומדע.

בחוג מפגישים בין ילדים וחיות ייחודיות מסוגים שונים כגון זוחלים, עופות, יונקים, חרקים ודגים באופן המכבד את שני הצדדים. הילדים מכירים את התכונות הייחודיות של בעלי חיים אלו ולומדים על בעיות שונות שעשויות לדרוש טיפול וטרינרי. בנוסף, מקנים לילדים ידע נרחב בכל תחומי מדעי החיים ומאפשרים להם להתנסות בשימוש במכשירים רפואיים שונים כמיקרוסקופים, מכשירים לבדיקת עיניים ואוזניים וסטטוסקופים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מגלים עולם  מדריך: עומר דותן

החוג חושף את הילדים לתרבויות שונות ברחבי העולם, תוך התמקדות במאפיינים הייחודים לכל מקום ומקום אך גם הצגת המשותף והדומה. דרך מנהגים, מאכלים, תלבושות, טקסי חג וטקסי מעבר, תפיסת חיים, מיתולוגיה ודת, אומנות מקומית, בעלי חיים אופיניים, גאוגרפיה ייחודית ועוד מגוון נושאי רוחב, יחשפו משתתפי החוג להבדלים תרבותיים, גאוגרפיים ואחרים, המשקפים את השוני והמגוון האנושי והעולמי, אך גם את הדומה והמוכר שקיים גם במקומות רחוקים ובלתי ידועים. חומר הלימוד מבוסס ברובו על התנסותו האישית של עומר כמדריך טיולים וטייל עצמאי ברחבי העולם, באמצעות סיפורים וחווית אישיות, התורמות רבות להמחשת התרבות המקומית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מיתולוגיה  מדריכה: יעל ארגוב חכמון

מאז ומעולם סיקרנו וריתקו סיפורים מיתולוגיים את בני האדם. מדוע שרדו סיפורי המיתולוגיה היוונית ואיך הם מלווים אותנו עד היום? דמויות דמיוניות ומרתקות, יצורים ומפלצות , אלים ובני אדם, גיבורות וגיבורים, רגשות ומעשים. כל אלה יהוו את הרקע לשיחות, למשחק וליצירה בחומרים שונים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מסע אל מערכת השמש   מדריך: אלירן טל

בקורס זה נמריא יחד עם החברים לעבר מערכת השמש, הבית של כדור הארץ. נלמד כיצד נוצרה מערכת השמש, והיכן היא נמצאת. נתפוס טרמפ על החלליות שכבר המריאו לכוכבי הלכת, ונלמד מהן אודות כוכבי הלכת השונים מחמה עד פלוטו ומעבר לו.

נבנה מודל של המערכת, נתכנן מושבה באחד מכוכבי הלכת, ונבנה טיל שייקח אותנו לשם. נחקור האם אפשר לחיות על אחד מהם, ומה צריך לקחת איתנו בחללית למסע הארוך. כשננחת חזרה בכדור הארץ לאחר המסע הארוך, נכיר את כיפת השמיים , ונעמוד על משמעות היום החודש והשנה.

תוך כדי המסע נשאל ונתהה על השאלות הבאות : האם בכלל שווה לנו להכיר את מערכת השמש ולהסתכן במסע הארוך? מדוע כל כך מעניין אותנו להגיע לשם? מה הקשר בין האדם הבודד למערכת השמש?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולם בעלי החיים  מדריכה: יבגניה רוזנבלום

אייך נראה העולם בעיני החיות? איך חיות רואות צבעים? מי רואה בחושך? איזה מצפן יש לציפורים? במה טובה עינו של זבוב? מי רואה קרניים בלתי נראות ומי שומע צלילים בלתי נשמעים? מדוע דגים צריכים חשמל? לשם מה מדוזות צריכות חוש שיווי המשקל? מי לא מפחד מקרינה? אילו חושים יש ליצורים במעמקי הים? בחוג נכיר רבות מהתופעות המופלאות של הטבע.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולם המספרים  מדריך: אלירן טל

אחד, אני יודע… שניים סינים עם כינור גדול…. שלוש ארבע, שלוש ארבע לעבודה…. עשר אצבעות לי יש …. כל ילד מכיר את השירים האלו, ויודע לספור, אך האם המספרים מבטאים רק את הצורך לספור, או שיש עוד דברים שאפשר ללמוד עליהם? האם ניתן ליצור איתם?

בקורס נכיר מספרים קטנים ומספרים גדולים, נבדוק מה אפשר להחביא בעזרת מספרים, נעמוד על הקשר בין מוזיקה, אומנות, ועולם הטבע למספרים. נכין שעון לא רגיל שעדיין מצביע על השעה המדוייקת, נצייר ציור שלא נגמר, ועוד

כן ננסה לענות על השאלות הבאות : מדוע אנו צריכים את המספרים? איפה משתמשים עם מספרים?  האם יכולות להיות ספרות אחרות? האם אפשר לספור אחרת?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

שחמט  מדריך: שחר איתמר

מחקרים מוכיחים כי אין כמו משחק השחמט לשם פיתוח מיומנויות הלמידה , החשיבה, הזכרון, כושר הריכוז, הסבלנות ועוד.  קורס פיתוח החשיבה באמצעות משחק המלכים פותח צוהר לעולם חדש ומלא אתגר הנותן כלים

לשיפור יכולות לימודיות. שפע של אתגרים מהנים ובעיקר – מעוררי חשיבה!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

שעשועי מדע  מדריכה: חוה לביא

האם אש יכולה לחשוב? האם ביכולתה לבחור את מה שהיא שורפת? מה קורה כאשר מערבבים ורוקחים נוזלים וחומרים שונים? האם ניתן לשוחח עם מים ו/או לצפות מקרוב באוויר? מה כוחם של מגנטים?

בחוג שעשועי מדע נתנסה מקרוב בשלל ניסיונות אותם נערוך במטרה לחקור ולגלות את נפלאות המדע בתחומי הכימיה, הפיזיקה והביולוגיה ונבנה דגמים שימחישו את הנלמד.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

תאטרון למתחילים  מדריכה:  אופירה אמיר

"כל העולם במה…" כתב שייקספיר

דרמה = פעולה (ביוונית) – פעולה שיש בה ביטוי לרגשות, למחשבות ולעשייה.

בדרמה – כל אחד יכול להיות "הכל",  "בכאילו": באילתור, בפנטומימה, ב"גיבריש". בחינת הקונפליקט והיחסים: היחיד והקבוצה, ואני – במצבים משתנים עם שימוש בחפצים, חלקי לבוש, מסכות ואיפור.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

תיבת מוח מדריכה:  נוגה אלגום

בעלי החיים בעולם, הם פלא הבריאה. אם רק נכיר אותם –  נתמלא בהשראה,

נבנה בתים מיוחדים – ממש כמו הבונים. נפתור חידות של היגיון –  כמו התמנונים.

ניצור אשליות – כמו הזיקיות. נמציא שפת הבהובים כמו גחליליות.

עם חיפושית הזבל נמציא את הגלגל, ועם דובון המים נטוס אל החלל.

יד ביד נמריא על כנפי הדמיון, ונעוף מרעיון לרעיון לרעיון….

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות