מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה א'

 

כיתה א
ימי א' ימי ב' ימי ג' ימי ד' ימי ה'
16:00-17:30 תיבת מוח  שחמט למתחילים מיתולוגיה בפיסול והנפשה  וטרינרים צעירים
     מדען הצעיר *  שעשועי מדע*
       
         
17:30-19:00 תקשורת בעולם החי   ארץ יצורי הפלסטלינה   אוריגאמי וגאומטריה* עולם בעלי החיים והצמחים
עולם המספרים   תקשורת בעולם החי שבט הילדים
    מסע אל מערכת השמש  

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

 * חוג מלא/סגור לרישום

החוגים:  

 

 

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

אוריגמי וגיאומטריה  הדרכה: אורלי הלוי

האם כוכב נינג'ה בנוי מטרפזים או מדלתונים?  האם אפשר ליצור "שטיח" של ארבעה כוכבים מדף אחד? כמה פאות לקובייה? מה זה תמניון? מכמה דפים אפשר להכין קובייה? אחד מספיק? האם אפשר משלושה? מארבעה?

באוריגמי המסורתי קיפלו בדרך כלל דמויות, ציפורים, בעלי-חיים, פרחים, סירות וקופסאות. בשנים האחרונות הולך ומתחזק הקשר בין טכניקות של אוריגמי לתחומים גיאומטריים תיאורטיים, הן בדו-ממד והן בתלת ממד. השאלות הנ"ל, ועוד רבות אחרות, נלקחות מעולם הגיאומטריה ומקבלות תשובה שהיא גם מאלפת וגם "מעלפת" (מרוב יופי) – בקיפולי נייר!

נעסוק בשאלות כאלה ובתשובות אפשריות, מהיכרות "בידיים" של עובדות גיאומטריות ועד חקירה ופתרונות מוחשיים לחידות בתחומים אחרים של המתמטיקה.

הלימוד יהיה בעיקר דרך עשייה אישית ויכוון לטיפוח יכולות כגון סבלנות, ריכוז, דיוק, קואורדינציה ומוטוריקה, יכולת להתגבר על קשיים, מעקב אחרי הוראות ועבודה בשלבים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

ארץ יצורי הפלסטלינה   הדרכה: רויטל פאלקה

כשאנחנו נוגעים בחומר, בפלסטלינה – לאט לאט היא הופכת ליצור, לחיה, למה שיש כרגע בדמיונות שלנו.. לאט לאט היא מספרת סיפור.

במפגשים, ניצור ונתנסה בעיצוב דמויות, בניית חיות דמיוניות וסביבה, מהתבוננות או מדמיון, ואיתן נבקר בעולמות של מיתולוגיה ותזונה, יחסים וצרופים חדשים והחיים שבמעמקי הים .

בואו ליצור ולגלות איתנו…

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

המדען הצעיר   הדרכה: אלירן טל

למה הזמן חשוב לנו כל כך ? איפה עוד אפשר למצוא את הקשת בענן ? היש מכל וקול ? מה כל כך ממגנט בחשמל ?

בחוג נכיר ונעמיק בעקרונות מדעיים מרכזיים בפיזיקה, למשל : אור, קול, זמן, פרקטלים וכאוס.

תוך כדי נערוך ניסויים, הפעלות, נצפה בקטעי וידאו מסקרנים, וניצור יצירות בפורמטים שונים הקשורות לנושאים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

וטרינרים צעירים  הדרכה: דורון רוזנבלט

החוג פותח לילדים צוהר אל עולם הרפואה הווטרינרית- עולם של שוויון ועזרה הדדית, עולם של חמלה ונתינה כמו גם של ידע ומדע.

בחוג יכירו הילדים חיות מסוגים שונים כגון זוחלים, עופות, יונקים, חרקים ודגים, את התכונות הייחודיות של בעלי החיים וילמדו על בעיות שונות שעשויות לדרוש טיפול וטרינרי. הם יחשפו למערכות הגוף השונות, הנשימה השלד והדם. ויתוודאו לרפלקסים ולשפת החיות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מיתולוגיה בפיסול והנפשה  הדרכה: רויטל פלקה

סיפורי המיתולוגיה ישמשו לנו נקודת מוצא למפגשים של פיסול, עיצוב בפלסטלינה ודמיון.

יחד נחקור את הסיפורים ואת חיבורם אלינו, נפסל דמויות ויצורים מהם ואף ננפיש אותם בטכניקת סטופמושן.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מסע אל מערכת השמש  הדרכה: אלירן טל

בקורס נמריא יחד עם החברים לעבר מערכת השמש, הבית של כדור הארץ. נלמד כיצד נוצרה מערכת השמש, והיכן היא נמצאת. נתפוס טרמפ על החלליות שכבר המריאו לכוכבי הלכת, ונלמד מהן אודות כוכבי הלכת השונים מחמה עד פלוטו ומעבר לו.

תוך כדי נערוך ניסויים המלמדים אותנו עקרונות פיזיקליים, כימיים וביולוגיים מרכזיים, ניצור מגוון יצירות בפורמטים שונים, ובעיקר נהנה !

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולם בעלי החיים והצמחים הדרכה: יבגניה רוזנבלום

בפינות נסתרות בכדור הארץ, במעמקי הים, בהרים גבוהים ואפילו בסביבה היום-יומית שלנו, נמצאים בעלי חיים וצמחים מופלאים ומרתקים מעבר לכל דמיון. בחוג נכיר יצורים שזוהרים בחושך,נגלה מי יכול לעוף ללא כנפיים, מי יכול לטעום עם הרגליים,  מי יכול לחיות (כמעט) לנצח, מי יכול להתארך במטר במשך יממה אחת ומי יכול לאכול רק פעם בחצי שנה.

בחוג נגלה שגם הצמחים הם יצורים חיים בעלי יכולות מפתיעות: הם נעים ללא שרירים, מחליטים ללא מוח, חשים ללא מערכת העצבים, טועמים את האדמה ללא לשון ומריחים את האוויר מסביבם ללא אף.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולם המספרים הדרכה: אלירן טל

אחד, אני יודע… שניים סינים עם כינור גדול….כל ילד מכיר את השירים הללו ויודע לספור, אך האם המספרים מבטאים רק את הצורך לספור, או שיש עוד דברים שאפשר ללמוד עליהם? האם ניתן ליצור איתם?

בקורס נכיר מספרים קטנים ומספרים גדולים, נבדוק מה אפשר להחביא בעזרת מספרים, נעמוד על הקשר בין מוזיקה, אומנות, ועולם הטבע למספרים. נכין שעון לא רגיל שעדיין מצביע על השעה המדוייקת, נצייר ציור שלא נגמר, וננסה לענות על השאלות: מדוע אנו צריכים את המספרים? איפה משתמשים במספרים? האם יכולות להיות ספרות אחרות? או לספור אחרת?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 שבט הילדים  הדרכה: יעל קרסיק

"שבט הילדים"  מקום בו יכולים לקרות תהליכים חברתיים בריאים המובילים את הילדים ליצירת אמון הדדי וביסוס מקומם בקבוצה.  נתנסה באתגרים ומשימות המשפרים כישורים חברתיים ומחזקים את היכולת הקבוצתית ובטכניקות שונות ליצירת תקשורת פתוחה ונעימה בקבוצות ילדים. נחווה סיפוק והצלחה משותפות לילדים בכדי שיצרו רגעים משמעותיים ביחד ויחושו זיקה למקום והאנשים שסביבם.נתבונן בטבע וניצור בו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

שחמט למתחילים  הדרכה: פליקס חודק

בחוג מוקנים לילדים כלים להתפתחות אישית במשחק השחמט. אבל ממש לא רק! משחק השחמט מסייע בפתרון בעיות, מחזק את הזיכרון, את יכולת המיקוד, החשיבה החזותית ואת התפיסה המרחבית. בחוג ראשון זה יכירו התלמידים את לוח השמחט, מושגים וחוקים. יפתחו את האהבה לחשיבה לוגית ואסטרטגית ויתנסו בפתרון בעיות, יכירו בזולת החושב אחרת וינסו לנתח את צורת החשיבה שלו, ובעיקר יפתחו את ההנאה מהמסע על הלוח. משחק השחמט מזמן הצלחה אך גם התמודדות עם כשלון בסביבה מעודדת ותומכת של שיתופי פעולה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

שעשועי מדע  הדרכה: חוה לביא

האם אש יכולה לחשוב? האם ביכולתה לבחור את מה שהיא שורפת? מה קורה כאשר מערבבים ורוקחים נוזלים וחומרים שונים? האם ניתן לשוחח עם מים ו/או לצפות מקרוב באוויר? מה כוחם של מגנטים?

בחוג שעשועי מדע נתנסה מקרוב בשלל ניסיונות אותם נערוך במטרה לחקור ולגלות את נפלאות המדע בתחומי הכימיה, הפיזיקה והביולוגיה ונבנה דגמים שימחישו את הנלמד.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

תיבת מוח  הדרכה: נוגה אלגום

בעלי החיים בעולם, הם פלא הבריאה. אם רק נכיר אותם –  נתמלא בהשראה, נבנה בתים מיוחדים – ממש כמו הבונים. נפתור חידות של היגיון –  כמו התמנונים.

ניצור אשליות – כמו הזיקיות. נמציא שפת הבהובים כמו גחליליות. עם חיפושית הזבל נמציא את הגלגל, ועם דובון המים נטוס אל החלל.

יד ביד נמריא על כנפי הדמיון, ונעוף מרעיון לרעיון לרעיון….

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

תקשורת בעולם החי  הדרכה: דורון רוזנבלט

ניסית להזמין פעם לוויתן לסרט?  יש לך את הנייד של מיצי?  בא לך לתת נשיקה לתנין על האף?  ואיך ינשוף מזמין פיצה (עם זיתים) בטלפון ?

חשבתם פעם איך נשמעת "שפת בעלי החיים"? באילו סימנים הם משתמשים כדי ליצור קשר אחד עם השני?

בקורס שלנו נלמד על תקשורת של בעלי החיים , נתוודא על שפות שונות ומגוונות של בע"ח ושל בני האדם , ונבחן מה בין שפתם לשפתנו

תבואו ונעשה (בעלי) חיים משוגעים!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות