מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה א'

 

כיתה א
ימי א' ימי ב' ימי ג' ימי ד' ימי ה'
16:00-17:30   המדען הצעיר * תקשורת בין בעלי חיים תקשורת בין בעלי חיים  
      שעשועי מדע * קסם, אגדות, ועוד…
      משחקי חשיבה  
17:30-19:00 שחמט מתחילים עולם המספרים עולם בעלי החיים והצמחים * רובוטיקה למתחילים Wedo *
  תיבת מוח * מיתולוגיה  מסע אל מערכת השמש משחקי חשיבה *
         

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* מלא/סגור לרישום

 

החוגים:

 

 

המדען הצעיר   הדרכה: אלירן טל

למה הזמן חשוב לנו כל כך ? איפה עוד אפשר למצוא את הקשת בענן ? היש הכל בקול ? מה כל כך ממגנט בחשמל ?

בחוג נכיר ונעמיק בעקרונות מדעיים מרכזיים בפיזיקה, למשל : אור, קול, זמן, יסודות של סדר, ארגון ולעומתו אי סדר, כאוס.

תוך כדי נערוך ניסויים, הפעלות, נצפה בקטעי וידאו מסקרנים, וניצור יצירות בפורמטים שונים על מנת להעמיק בנושאים מדעיים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מיתולוגיה  הדרכה: אדר זקס

רוצים להבין איך רגשות משפיעים על בני האדם? רוצים לדעת על כוחם של אלים? רוצים לשאול שאלות הנוגעות למציאות ודמיון בהתנהגות האדם?

מטרת החוג שלנו היא לפתח חשיבה והכרה בכוחם של רגשות אדם המשפיעים על מעשה חייו,

בסיפורים מהמיתולוגיה היוונית אותם נכיר נחשף לייצוגם של האלים, המאגדים בתוכם את המציאותי והדמיוני בהתנהגות האדם.

בחוג זה אנו נלמד כיצד מוצגים הסיפורים במיתולוגיות שונות מן העולם. מדוע קיים צורך בסיפור המיתולוגי מהיכן הוא נובע? נכיר סיפורים מפורסמים מהמיתולוגיה היוונית, סיפורים כגון תיבת פנדורה, ראשה של מדוזה מלחמת טרויה ועוד.. כמו כן נכיר מיתולוגיות שונות מהמזרח הרחוק – מיתולוגיה סינית ויפנית. סיפורי בריאה שונים ואפילו נעסוק בסיפור הבריאה התנ"כי. הסיפורים קצרים ומסופרים בשפה קלה, הם נועדו לעורר את הדמיון שלנו והסקרנות לשאול שאלות ולפתח דיון על הנושאים השונים. איך נעשה זאת? נבחר סיפור מיתולוגי כלשהו ונרד לעומקו עם הפעלה שלנו הילדים בין אם זה באמצעות המחזה, ציור פיסול ו/או משחק.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

משחקי חשיבה  הדרכה: איגור רומננקו

הייתם רוצים להמציא משחק? הייתם רוצים שחברים שלכם ישחקו בו?

למשחק תפקיד חשוב בפיתוח חשיבה, בקידום אסטרטגיות לקבלת החלטות, הוא מסייע בלמידה, יש לו תפקיד חשוב בפיתוח זהות אישית ובפיתוח מנהיגות, ובנוסף לכל אלה – הוא מסב הנאה.

בחוג משחקי חשיבה נלמד מה זו "תורת המשחק", נלמד עקרונות  פעולה במשחק, נשאל שאלות טכניות ושאלות פילוסופיות הנוגעות למשחקים בכלל ולמשחקים שלנו בפרט, ואף נאתגר את עצמנו בבניית משחקים להנאתנו ולהנאת חברינו בקבוצה ובסביבת הבית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מסע אל מערכת השמש  הדרכה: אלירן טל

הייתם רוצים להמריא יחד עם החברים לעבר מערכת השמש, "הבית" של כדור הארץ? הייתם רוצים לדעת מהי השמש, איך נוצרה מערכת השמש, היכן היא נמצאת, כמה רחוקה היא? ומה הוא כוכב לכת?

.בחוג שלנו נתלווה  לחלליות שכבר המריאו לעבר כוכבי הלכת, ונלמד מהן אודות כוכבי הלכת השונים מחמה עד פלוטו ומעבר לו.

כדי לקבל מענה לשאלות אלה ולשאלות אחרות, נערוך ניסויים המלמדים אותנו עקרונות פיזיקליים, כימיים וביולוגיים. ניצור יצירות שונות, ונשתדל לעשות זאת בשיתוף פעולה עם חברינו להנאה מרבית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולם בעלי החיים והצמחים הדרכה: יבגניה רוזנבלום

בפינות נסתרות בכדור הארץ, במעמקי הים, בהרים גבוהים ואפילו בסביבה היום-יומית שלנו, נמצאים בעלי חיים וצמחים מופלאים ומרתקים מעבר לכל דמיון.

בחוג נכיר יצורים שזוהרים בחושך, נגלה מי יכול לעוף ללא כנפיים, מי יכול לטעום עם הרגליים, מי יכול לחיות (כמעט) לנצח, מי יכול להתארך במטר במשך יממה אחת ומי יכול לאכול רק פעם בחצי שנה.

בנוסף, נגלה בחוג שגם הצמחים הם יצורים חיים בעלי יכולות מפתיעות: הם נעים ללא שרירים, מחליטים ללא מוח, חשים ללא מערכת העצבים, טועמים את האדמה ללא לשון ומריחים את האוויר מסביבם ללא אף.

מי הם? איפה הם? יש לכם עוד שאלות? ניפגש בחוג ונתוודע לכך.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולם המספרים  הדרכה: טל אלירן

"אחד, אני יודע…" "שניים סינים עם כינור גדול…" ילדים מכירים את השירים הללו ילדים יודעים לספור, אך האם המספרים מבטאים רק את הצורך לספור, או שיש עוד דברים שאפשר ללמוד עליהם ומהם? האם ניתן ליצור איתם? ויש עוד שאלות רבות הנוגעות למספרים.

בחוג שלנו נכיר מספרים קטנים ומספרים גדולים, נבדוק מה אפשר להחביא בעזרת מספרים, נעמוד על הקשר בין מוזיקה, אומנות, ומה בין עולם הטבע למספרים.

נכין שעון שאינו שעון רגיל ועדיין מצביע על השעה המדויקת, נצייר ציור שלא נגמר, וננסה לענות על שאלות: מדוע אנו צריכים את המספרים? איפה משתמשים במספרים? האם יכולות להיות ספרות אחרות? או לספור אחרת? הביאו עוד שאלות ויחד ננסה לענות עליהם.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

קסם, אגדות, ועוד…  הדרכה: איגור רומננקו

בחוג שלנו נצא למסע ברחבי העולם, במרחב הזמן. במסע זה נתקל בחידות מאתגרות, נשמע מעשיות מרחבי העולם, משלים אגדות וסיפורי מיתולוגיה.

בעזרת התבונה החבויה בספרות, נלמד מניסיונם של גיבורי הסיפור לנתב ואולי לשלוט ברגשות שלנו. בעזרת הגיבורים בסיפורים נוכל ללמוד להבדיל בין טוב ורע.

נראה איך סיפורים אשר נכתבו בטווחי זמנים של אלפי שנים דומים במהותם, ונראה בעצם עד כמה בני אדם דומים אחד לשני, למרות השונות ומרווחי הזמן העצומים.

כל זה כמובן יקרה בחוג שלנו דרך מסע של פעילויות ויצירה, ותוך שיתוף פעולה עם חברינו לחוג.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

רובוטיקה למתחילים Wedo   הדרכה:  פליקס חודק

יודעים מהו לגו? יודעים מהו רובוט? סביר שכולכם תענו בחיוב לשאלות אלה. האם הייתם רוצים ללמוד איך לבנות מודלים של רובוטים שונים מלגו?

החוג שלנו יפגיש אותכם עם עולם הרובוטים. נשאל מהו רובוט? נלמד על גלגלי שיניים, גלגלות, רצועות וצירים, נלמד לקרוא שרטוטים ונבנה מודלים פשוטים מלגו הנעים לפקודות תכנות בתוכנת ה-Wedo. בחוג נשים דגש על פיתוח החשיבה הלוגית, הדמיון והיצירתיות ביחד עם לימוד מכניקה, פיזיקה ומדעי המחשב. כל זאת נעשה תוך פיתוח יכולות עבודה בצוות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

שחמט מתחילים הדרכה: פליקס חודק

בחוג מוקנים לילדים כלים להתפתחות אישית במשחק השחמט. אבל ממש לא רק! משחק השחמט מסייע בפתרון בעיות, מחזק את הזיכרון, את יכולת המיקוד, החשיבה החזותית ואת התפיסה המרחבית. בחוג ראשון זה יכירו התלמידים את לוח השחמט, מושגים וחוקים. יפתחו את האהבה לחשיבה לוגית ואסטרטגית ויתנסו בפתרון בעיות, יכירו בזולת החושב אחרת וינסו לנתח את צורת החשיבה שלו, ובעיקר יפתחו את ההנאה מהמסע על הלוח. משחק השחמט מזמן הצלחה אך גם התמודדות עם כישלון בסביבה מעודדת ותומכת של שיתופי פעולה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

שעשועי מדע  הדרכה: חוה לביא

האם אש יכולה לחשוב? האם ביכולתה לבחור את מה שהיא שורפת? מה קורה כאשר מערבבים ורוקחים נוזלים וחומרים שונים? האם ניתן לשוחח עם מים ו/או לצפות מקרוב באוויר? מה כוחם של מגנטים?

בחוג שעשועי מדע נתנסה מקרוב בשלל ניסיונות אותם נערוך במטרה לחקור ולגלות את נפלאות המדע בתחומי הכימיה, הפיזיקה והביולוגיה ונבנה דגמים שימחישו את הנלמד.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

תיבת מוח  הדרכה: נגה אלגום

בעלי החיים בעולם, הם פלא הבריאה. אם רק נכיר אותם –  נתמלא בהשראה,

נבנה בתים מיוחדים – ממש כמו הבונים. נפתור חידות של היגיון –  כמו התמנונים.

ניצור אשליות – כמו הזיקיות. נמציא שפת הבהובים כמו גחליליות.

עם חיפושית הזבל נמציא את הגלגל, ועם דובון המים נטוס אל החלל.

יד ביד נמריא על כנפי הדמיון, ונעוף מרעיון לרעיון לרעיון…

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

תקשורת בין בעלי החיים  הדרכה: דורון רוזנבלט

ניסית להזמין פעם לוויתן לסרט?  יש לך את הנייד של מיצי?  בא לך לתת נשיקה לתנין על האף?  ואיך ינשוף מזמין פיצה (עם זיתים) בטלפון ?

חשבתם פעם איך נשמעת "שפת בעלי החיים"? באילו סימנים משתמשים בעלי החיים כדי ליצור קשר אחד עם השני?

בחוג שלנו נלמד על תקשורת של בעלי החיים , נחשף לשפות שונות ומגוונות של בע"ח ונבחן מה הקשר, המשותף והשונה בין שפתם לשפתנו.

תבואו ונעשה (בעלי) חיים משוגעים!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות