מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ג'

כיתה  ג 
ימי א' ימי ב' ימי ג' ימי ד' ימי ה'
16:00-17:30 עולמות וחומרים ידיים ירוקות * לחשוב מתמטיקה מתחיל בשעה 17:00 * עולם שאין רואים * עולם בעלי החיים והצמחים -ממשיכים *
לטוס עם הציפורים *   פוטושופ
       
17:30-19:00 שחמט  קומיקס וחשיבה יצירתית המצאת משחקים תאטרון בובות *
מסע אל החלל  אלקטרוניקה *  לחשוב מתמטיקה מתחיל בשעה 18:15 רפואה במאה ה-21 * חוקרים את הכדור *
אדריכלות *     צילום *
  תאטרון

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* חוג סגור/מלא 

החוגים:

 

אדריכלות  הדרכה: שירי מוטס-לוין

בקורס נפגוש במימדים שונים של תכנון מבנים ונתנסה בעבודה אדריכלית. ממה ניתן לבנות ? איך בנינים לא קורסים? כיצד מקבלים האדריכלים השראה ליצירת מבנים חדשים ומקוריים? איך הבנאי מבין את כוונותיו של האדריכל? כיצד מכווצים רעיון תלת מימדי בגודל של בניין לשרטוט דו מימדי בגודל של גיליון נייר? האם בונים רק מבנים קובייתיים או שאפשר להתחיל להתפרע? נתכנן ונבנה! בחומרים שונים ומשונים, כאלו שניתן לגעת בהם ואפילו כאלו שלא…

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

אלקטרוניקה  הדרכה: פליקס חודק 

בחוג נרכוש ידע ביסודות החשמל והאלקטרוניקה באמצעות בנייה של מעגלים חשמלים ודגמים. נקדם את ההבנה והחשיבה הטכנית כיצד פועלים דברים ונמציא פתרונות לאתגרים טכנולוגיים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

המצאת משחקים הדרכה: מרסלו אפשטיין

במהלך החוג התלמידים ילמדו, יתכננו וייצרו בעצמם משחקי קופסא לפי תחומי העניין הקרובים לליבם,  למשפחתם ולעיר בה הם גדלים.

העבודה מתנהלת בקבוצות כך שכל תלמיד ילמד לא רק כיצד מתכננים משחקים ויוצרים אותם אלא גם על סביבתו, חבריו לכיתה, התחביבים של כל אחד, על היסטוריה, גיאוגרפיה, חלל, מדע בדיוני , איור, וכוי.

בעולם שמתפתח במהירות, אני שואף לפתח עם התלמיד דרכי חשיבה וכלים לפעול במצבים של חוסר וודאות ולהתמודד עם בעיות מרובי פתרונות.

לעודד את התלמיד לחקר, לבחירה, לתכנון, עיצוב וביצוע תוך שימוש בחומרים מגוונים יחד עם עבודת צוות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

 

חוקרים את הכדור הדרכה: דורון רוזנבלט

האם נכונה השמועה כי בסין האווזים מתגייסים למשטרה? ושבאלסקה מכהן חתול בתפקיד ראש עיר? ומהו בעצם  התפקיד של הנוצות בכתר של האינדיאנים? ולמה היפנים לובשים חיתול?

באו לטוס אתנו מסביב לעולם בשעה וחצי!  נחקור את הכדור מזוויות חדשות, נגלה תרבויות משונות ואחרות משלנו, נציץ אל מינהגים מפתיעים, נתוודא לשפות שונות שמסתירות מאחוריהן עולמות של תוכן ותפיסות עולם, נשאל מה הקשר בין חידושים שנוצרו או הומצאו במדינה מסויימת לבין התרבות המקומית שם וגם נכיר בעלי חיים נדירים ואת מקומם בתרבויות המקומיות

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

ידיים ירוקות הדרכה: מרסלו אפשטיין

חיבורים והקשרים בין נושאים שונים, בין דמויות מעולמות תוכן מגוונים, בין אלמנטים דמיוניים או מציאותיים – מאז ומעולם היוו השראה ופתח ליצירתיות של אמנים ויוצרים מתחומים שונים.

בחוג זה נתנסה בפיסול, בניה, ויצירה שיתחיל בקטן ויסתיים בפסל גדול יותר, כל זאת מחומרים ממוחזרים. הפסלים יהיו פרי של מחקר, עיצוב ותכנון של רעיון המחבר בין שני עולמות.

כיצד ניצור חיבור בין אסטרונאוטים לפיראטים ואיך דמות של ממציא גדול תתחבר לדמות מעולם הפנטזיה? הקורס יהווה קרקע פורייה לרעיונות חדשניים של הילדים,

חיבורים מפתיעים שיתאחדו לכדי פסל אחד תוך רכישת ניסיון במיומנויות של עבודה מאתגרת.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

לחשוב מתמטיקה מתחיל בשעה 17:00  הדרכה: מריה גרינגלז

החוג נועד לתלמידים המתעניינים במתמטיקה. בחוג התלמידים ירחיבו ויעמיקו את הידע שלהם מעבר לנלמד בבית הספר ויפתחו את מיומנויות החשיבה המתמטית

שימו לב! מדובר בשיעורים שידרשו מכם מאמץ מסוים. אבל, כתמורה, תחשפו לעובדות מתמטיות יפהפיות, לרעיונות ודרכי חשיבה שלא ראיתם שום דבר דומה מקודם, תלמדו לפתור שאלות שכרגע נראות בכלל לא כל כך פתירות…  לא צריך שום ידע מוקדם מיוחד, אבל נחוצים מוטיבציה ונכונות להשקיע והמון עניין.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

לטוס עם הציפורים הדרכה: שמוליק אהרוני 

המח הוא האיבר המופלא והמסתורי ביותר בגוף האדם. הוא שולט על כל התנהלות הגוף, שומר על איזון, מוציא לפועל תנועות אך גם טומן בחובו היבטים של תפיסה, תודעה ורגש. במהלך השבועות נחקור תופעות משונות המתרחשות באופן יומיומי מבלי שנשים לב אליהם. אפקטים מעניינים המשלבים אנטומיה, תפיסה ותודעה המאפשרים לאדם לראות את העולם בצורה שהיא כה שונה ויחודית משאר בעלי החיים. במהלך החוג נלמד על היבטים בעולם חקר המח, הרפואה והמדע המודרני תוך שילוב משחק, יצירה, סרטונים והרבה הנאה

 חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

מסע אל החלל  הדרכה: שמוליק אהרוני 

בחוג נעסוק בלימוד מגוון נושאים בתחום הטילים והחלל בהיבט הטכנולוגי וההתפתחות האנושית. נחקור את מכלי החלל הראשוניים דרך תנועתם באוויר,מעבורות החלל החדישות על ציודם ועד טילים וגששיות. נבנה דגמים, נערוך ניסויים ונבצע 'שיגורים'.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולם שאין רואים  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

נצא למסע אל עולם שמעבר לתפישת החושים שלנו:  אור בלתי נראה, שדה מגנטי, יצורים שאיננו יכולים לראות. כיצד הם משפיעים על חיינו? מתחת לעדשת המיקרוסקופ מתגלה עולם עשיר ומפתיע – התאים הבונים את גופנו, חיידקים, וירוסים, מולקולות, אטומים ועוד. נערוך ניסוים עם די-אן-אי, נגדל חיידקים ונייצר גבינה ולחם בעזרת שמרים, ומה עוד? בואו לראות!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

עולם בעלי החיים והצמחים – ממשיכים  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

האם השתתפתם בעבר בחוג "עולם בעלי חיים" או "עולם בעלי חיים וצמחים" או "חושים בעולם החי"?

האם במהלך החוג הרגשתם שעולם בעלי החיים או צמחים זה מה שמסקרן אתכם, ועושה כיף וחשק ללמוד עוד?

אם כן- אתם מוזמנים להמשיך את ההיכרות עם העולם המופלא של בעלי חיים וצמחים בחוג ההמשך.

בחוג נגלה מה העץ האהוב של פיל, מי רוצה להיפטר מהעור שלו כל הזמן, מי יכול לדגדג את החבר שלו ממרחק, בלי לגעת בו, למה תנין בוכה. נחקור למה ארנב עושה כל כך הרבה סיבובים במקום לחזור לביתו ישירות. נלמד האם אפשר "לשאול" את שחף מתי תהיה סערה, האם פרחים יודעים מה השעה ועוד המון דברים מעניינים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

עולמות וחומרים  הדרכה: מיכל הופמן

בחוג ניצור וגם נמציא מבנים ומרחבים, נדביק, נרכיב ונעצב עולם של אמנות וגילויים. נכיר מגוון של חומרים בדרך של ניסוי ומחקרים, בסוף נבחין איך זה קורה שהם ביחד מתחברים.

במפגשים שלנו נגלה את העולם הפנימי של כל ילד וילדה ונאפשר ביטוי באמצעות יצירה, בנייה והמצאות.

נלמד על חומרים זמינים כגון נייר על כל סוגיו, קרטון ופלסטיק, לצד דבקים מסוגים שונים, נבדוק את אפשרויות החיבור ביניהם, נחקור את

מרחב התנועה: צירים, קפיצים וכיו"ב.  נחקור חומרים מתוך מאגרי מידע ודרך חקירת המרחב הפיסי.

במהלך החוג כל אחד ואחת יבנה מודל שמבטא את העולם הפנימי, תוך שימוש בחומרים שעוררו את הסקרנות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

פוטושופ  הדרכה: עידו גולן

פוטושופ היא היום אחת התוכנות המשמעותיות שאיתה ניתן לעצב, ליצור אמנות, לעבד תמונות, ליצור הדמיות ולעצב חלומות. בחוג נלמד להשתמש בתוכנה, ניצור ונפתח את היכולת היצירתית שלנו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

צילום  הדרכה: שרון קנה

מפגש עם עולם הצילום על גווניו, מטכניקות ישנות, כמו פוטוגרמה מצלמות נקב, דרך יסודות הצילום ופיתוח המחשבה על הדימוי ותפקידו, עד צילום עכשווי, פוטושופ וסמרטפון

במהלך החוג נכין מצלמות נקב, שהן פשוט קופסא עם חור, נדפיס בחדר חושך את הדימויים שיתקבלו. כמו כן נדפיס בחדר חושך פוטוגרמות כחלק מהתהליך הכללי של הבנה ומשחק עם אור.

התלמידים ילמדו מושגים וחוקים בשפת הצילום, אשר אותם יישמו בעזרת מצלמות הטלפון החכם ומצלמות דיגיטליות ונעשה היכרות עם תוכנת עריכת התמונות פוטושופ

מעבר להנחלת הידע הטכני התלמידים ילמדו להשתמש במצלמה ככלי אמנותי, כאמצעי להבעה אישית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

קומיקס וחשיבה יצירתית  הדרכה: מרסלו אפשטיין

בואו להמריא לעולם הקומיקס, עולם של דמיון יצירה ופנטזיה… האם יצאתם פעם למסעות בזמן, עם גיבורי-על בעלי כוחות על טבעיים? כבר טסתם עם חייזרים בחלל החיצון ? האם בניתם פעם זואיטרופ?

בחוג שלנו נגלה איך נוצר הקומיקס, נשתעשע עם אגדות ומיתוסים, ניצור קומיקס בדו ותלת מימד, בשיטות עתיקות ומודרניות, ובשיטות שנמציא בעצמנו…בואו ליצור ולהנות !

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

רפואה במאה ה -21    הדרכה: יבגניה רוזנבלום 

מהנדסים במקום רופאים, מכונות במקום תרופות? האם בעתיד הקרוב נוכל להחליף רופאים    ברובוטים? תהליך שצובר תאוצה בשנים האחרונות, ובכלל, כיצד ייראה עולם הרפואה במאה ה- 21.  נלמד כיצד בעזרת טכנולוגיה פשוטה ו'ראש גדול', נולדו ההמצאות הגדולות בתחום הרפואי  (קוצב לב, MRI, לב מלאכותי וכו'). נראה  כיצד הרפואה מצילה חיים ומשפרת איכות חיים דווקא בזכות המדעים הריאליים (פיסיקה, מתמטיקה, כימיה, הנדסה וכו'). נכיר את תחום המכשור הרפואי המעניק לרופא יכולות שכמותן לא היו עד המאה הנוכחית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

שחמט הדרכה: פליקס חודק

בחוג מוקנים לילדים כלים להתפתחות אישית במשחק השחמט. אבל ממש לא רק! משחק השחמט מסייע בפתרון בעיות, מחזק את הזיכרון, את יכולת המיקוד, החשיבה החזותית ואת התפיסה המרחבית. בחוג ראשון זה יכירו התלמידים את לוח השמחט, מושגים וחוקים. יפתחו את האהבה לחשיבה לוגית ואסטרטגית ויתנסו בפתרון בעיות, יכירו בזולת החושב אחרת וינסו לנתח את צורת החשיבה שלו, ובעיקר יפתחו את ההנאה מהמסע על הלוח. משחק השחמט מזמן הצלחה אך גם התמודדות עם כשלון בסביבה מעודדת ותומכת של שיתופי פעולה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

תאטרון הדרכה: אופרי פוקס

מהתקופות הקדמוניות האדם משתמש בכלי הבמה כדי לספר סיפורים, להעביר מסרים ולהבין את עצמו.
אומנות התאטרון נוגעת בכל חלק מתחומי התקשורת הבין אישית שלנו – כיצד אנו מבטאים את עצמנו כך שנובן? כיצד אנו מקשיבים לחברינו כך שנבין?
ההתעסקות באומנות זו מקנה חדות מחשבה ושיחה, מגבירה יכולות קשב ובטחון עצמי ופותחת פתח ליצרתיות אין סופית.
במסגרת ששמה דגש על הקבוצה ועבודה משותפת, ננסה להתמודד עם אלתור, העברת מסרים בדרכים יצרתיות, הקשבה וחיבור לגוף.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

תאטרון בובות  מדריכה: טלי גור

יש בני האדם המאמינים שלכל דבר יש נשמה – לבעלי החיים, לצמחים ואפילו לחפצים. לבובות יש מעמד מיוחד בעולם החפצים. מבחינת החומר הן שייכות לעולם הדומם אבל בצורתן הן דומות לאדם. בהתחלה שימשו הבובות רק לטקסים דתיים, אבל אחר כך שימשו בהצגות לאירועים מיוחדים. בהמשך, הבובות הפכו לסוג של בידור.

אמני בובות היו בכל העולם: סיציליה (אופרה די פופי), אנגליה (פנץ' וג'ודי), הולנד, רוסיה, תורכיה, הודו, נפאל, בורמה, אינדונזיה וכמובן סין ויפן.

בחוג נעשה הכרות עם תאטרון הבובות: נשלב עבודת סדנה לצד ידע תאורטי, נבנה בובות תאטרון מחומרים שונים, ניתן לבובות אופי, מאפיינים ותכונות ונתנסה בהפעלת הבובות שנבנה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות