מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ג'

כיתה  ג 
ימי א' ימי ב' ימי ג' ימי ד' ימי ה'
16:00-17:30 צעצועים זזים * וטרינריה * עולם שאין רואים * מסע אל החלל בני אדם וחיות אחרות *
תכנות למתחילים בסקראצ' אדריכלות  מנהרת הזמן- קיצור תולדות העיצוב והטכנולוגיה * ביולוגיה  
אלקטרוניקה       סודות החומרים -כימיה למתחילים *  
17:30-19:00 צילום * וטרינריה * קומיקס וחשיבה יצירתית כתיבה יצירתית * ספיידרטק *
פיסול בעיסת נייר * טועמים עיצוב חוקרים את הכדור    
    חשיבה מתמטית וחידות היגיון    
    אמנות דיגיטלית    

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* מלא/סגור לרישום

החוגים:

 

אדריכלות  הדרכה: שירי מוטס-לוין

בקורס נפגוש בממדים שונים של תכנון מבנים ונתנסה בעבודה אדריכלית.

ממה ניתן לבנות ? איך בנינים לא קורסים? כיצד מקבלים האדריכלים השראה ליצירת מבנים חדשים ומקוריים? איך הבנאי מבין את כוונותיו של האדריכל? כיצד מכווצים רעיון תלת ממדי בגודל של בניין לשרטוט דו ממדי בגודל של גיליון נייר? האם בונים רק מבנים קובייתיים או שאפשר להתחיל ל"התפרע?

בחוג שלנו נמצא תשובות לשאלות אלה ולשאלות אחרות שתשאלו. נתכנן ונבנה! נעשה זאת מחומרים שונים ומשונים, כאלו שניתן לגעת בהם ואפילו כאלו שלא…

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

אלקטרוניקה  הדרכה: פליקס חודק 

רוצים לדעת איך עובד המקרר בבית, המזגן, המחשב?

האם אלה ומכשירים חשמליים אחרים סביבנו מצייתים לאותם חוקים פיסיקליים ופועלים על פי אותם העקרונות?

בחוג שלנו נרכוש ידע ביסודות החשמל והאלקטרוניקה, נקדם את ההבנה והחשיבה הטכנית על מנת להבין כיצד פועלים מכשירים ונחפש פתרונות לאתגרים טכנולוגיים.

נעשה זאת באמצעות בנייה של מעגלים חשמליים בדגמים שונים, בשיתוף פעולה עם חברינו לקבוצה בחוג.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

אמנות דיגיטלית  הדרכה: עידו גולן

אומרים שתמונה שווה אלף מילים…האם אי פעם היה לכם חשק להביע את עצמכם, לומר משהו לעולם (ועוד לקבל מחמאות) בדרך אמנותית מרהיבה ומיוחדת?

אולי ליצור יצירת אמנות מרשימה במיוחד ו"חזקה" משלכם? או אולי פשוט לחלום..?

אז חוג אמנות דיגיטלית הוא החוג עבורכם. בחוג נרגיש כאמנים (כן..כן..!), ניצור יצירות, נביע את עצמנו ונוכל לבחור (אם נירצה) להביע מסרים… או פשוט ליצור דברים יפים…(בלי שנצטרך להיות ציירים מיומנים).

ניצור יצירות במגוון תוכנות ואפליקציות בדרך קלה ומהנה…עם דגש גדול על הנעה! בדרך ידידותית וקלה (אף בשילוב משחוק) אשר מאפשרת יצירה מרהיבה…בטוח שנופתע מהתוצאות…!  בטוח שנהיה גאים..!

נעזר בתוכנות המוכרות והמובילות וגם באפליקציות חדשות "חמות וטריות" הנתמכות בבינה מלאכותית ( מה זה? כבר נבין בחוג …) שתעזור לנו לבצע את רצוננו ואפילו תעצים את החוויה והיצירה…

תוך כדי העבודה על היצירות נתאמן בחשיבה יצירתית, בחשיבה בסדר גבוהה, נצפה בדוגמאות, נקבל טיפים והסברים… נצחק…בטוח שנצחק, נחלום… ונתפתח.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

ביולוגיה  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

בחוג נעבור שלל התנסויות בנושאים המגוונים של הביולוגיה. נתבונן על העולם מנקודת מבטם של בעלי חיים, צמחים ואפילו חיידקים ווירוסים. נדמיין מה זה להיות נטרף, טורף ומה זה להיות טפיל.

נערוך ניסויים: נגדל חיידקים, שמרים ועובש בצלחות פטרי, נפיק דנ"א וכלורופיל מתאים, נבדוק את הרפלקסים שלנו, ננסה לבלב את המוח שלנו בעזרת אשליות מוחיות שונות. נכין גבינה וחמוצים בעזרת החיידקים.

נעשה סבון ודאודורנט תוצרת בית ונחקור למה חיות לא מנסות להיפטר מהריח שלהם כמונו…

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

וטרינריה   הדרכה: ד"ר איריס אמינוב וגנר

בחוג שלנו נחשף לעולם המרתק של רפואת בעלי החיים.

מטרת החוג הינה לחזק את הקשר שלנו, הילדים, עם בעלי החיים ועם עולם הרפואה, תוך הבנה מעמיקה ומהנה של שיטות אבחון וטיפול.

נעסוק באופן חווייתי בנושאים מגוונים כמו אורח חיים נכון עבור בעלי החיים, תשאול לפני טיפול, בדיקות רפואיות ומה ניתן ללמוד מהן, וכן שיטות טיפול מסורתיות שונות.

כמו כן נבקר בחוות סוסים ובמרפאה וטרינרית כדי לראות יישום של הטיפולים השונים

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

בני אדם וחיות אחרות    הדרכה: יותם בן אורן

איך נוצרו החיים על פני כדור הארץ?

איך התפתחו הצוואר הארוך של הג'ירפה, שירת הציפורים והתרבות של האדם הקדמון?

האם עדיף לנו להיות בדיוק כמו ההורים שלנו או דווקא שונים? איך החיות מחליטות?

כיצד הפכנו את הזאבים לכלבים? האם אפשר לביית גם זברה, טיגריס או דבורה?

בחוג שלנו נקבל מענה לשאלות אלה ואחרות ונחקור בעצמנו שאלות שמסקרנות אותנו.

נעשה זאת בעבודה בזוגות ובקבוצות, ונשלב בתוך כך תצפיות, משחקים ויצירה.

 

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

חוקרים את הכדור הדרכה: דורון רוזנבלט

האם נכונה השמועה כי בסין האווזים מתגייסים למשטרה? ושבאלסקה מכהן חתול בתפקיד ראש עיר? ומהו בעצם התפקיד של הנוצות בכתר של האינדיאנים? ולמה היפנים לובשים חיתול?

באו לטוס אתנו מסביב לעולם בשעה וחצי!  נחקור את הכדור מזוויות חדשות, נגלה תרבויות משונות ואחרות משלנו, נציץ אל מנהגים מפתיעים, נתוודע לשפות שונות שמסתירות מאחוריהן עולמות של תוכן ותפיסות עולם, נשאל מה הקשר בין חידושים שנוצרו או הומצאו במדינה מסוימת לבין התרבות המקומית שם וגם נכיר בעלי חיים נדירים ואת מקומם בתרבויות המקומיות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

חשיבה מתמטית וחידות היגיון הדרכה: דור זכרוביץ

אנו יוצאים למסע מלא הרפתקאות שעומד לחשוף אותנו לעולם המתמטיקה ותורת ההיגיון באמצעות שלל פעילויות, סיפורים, דיונים וחידות. את המסע הזה אנו עומדים לעשות במקביל בשלושה מישורים, אשר יתמזגו זה בזה במהלך החוג, וכל אחד מהם יעזור לפתח את האחר:

(1) נכיר דרך פעילויות שונות את הכלים הראשוניים לחשיבה לוגית נכונה. ראשית, מושגי היסוד הנדרשים לכל עיסוק מתמטי, בעיקרם ההגדרה וההוכחה. בנוסף להם, נלמד לרתום את כוח הדמיון כדי להכליל, להפשיט, לדמות, למצוא תבניות ועוד.

(2) נלמד מושגים מתמטיים שונים, אשר יפתחו את הזיקה שלנו לתחום. מצד אחד, נכיר את המושגים המתמטיים הבסיסיים,  ואת התכונות המיוחדות שלהם כל אלה. מצד שני ניגע קלות בפילוסופיה של המתמטיקה באמצעות שאלות חסרות מענה מושלם על מושגים כמו מספר, הוכחה, אינסוף, פרדוקס ועוד.

(3)  נמזג בפעילויות ובדרכי הלמידה  משחקים, סיפורים וחידות, שיעזרו לנו גם לפתח  דמיון, חשיבה ויוזמה.

עולם המתמטיקה וההיגיון הוא עולם עשיר האוצר בתוכו אינספור סודות ופלאים. אנו ניתן לסקרנות שלנו לנווט בין הררי הידע, ונרכוש כלים שיאפשרו להרחיב את המושגים ולפתח אסטרטגיות חשיבה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

טועמים עיצוב  הדרכה: שירי מוטס-לוין

מבלי שנקדיש לכך מחשבה, כמעט כל דבר סביבנו עוצב על ידי מישהו. הספר שאנחנו קוראים בו, הפרסומת, אתר האינטרנט, הבית בו אנחנו גרים, הכסא עליו אנחנו יושבים, הגן בו אנחנו יורדים לשחק אחר הצהריים. הרחוב. העיר. המכונית…

בקורס ניגע בכלים הרבים העומדים לרשותו של המעצב, ונחקור את ההשפעה שלו על החיים שלנו. נחקור ונתנסה בחומר, מרקם, צבע, מוזה ועוד. נכיר תחומים שונים של עיצוב: עיצוב מוצר, גרפיקה, אדריכלות, אמנות, עיצוב אופנה ועוד. בכל מפגש ניצור עבודה העוסקת באחד הנושאים הללו דרכה נבין לעומקם של דברים. נחשוב על אריזות ונייצר כאלו, נבנה לגובה (ואולי גם לרוחב) , נתנסה בדרך עבודתם של אמנים וגרפיקאים, ננסה למצוא לעצמנו מקורות השראה ועוד ועוד.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

כתיבה יצירתית  הדרכה: איגור רומננקו

בחוג נצא למסע ברחבי העולם. נגלה עולמות חדשים במרחבי הזמן, נפענח חידות מאתגרות, נשמע מעשיות, משלים אגדות וסיפורי מיתולוגיה מרחבי העולם.

בשלב מתקדם של החוג, בעזרת ההשראה והתבונה שנצליח לקבל מהספרים, אנו נכתוב בעצמנו חידות חדשות שלא נכתבו מעולם, נלמד לבנות פתגמים האוצרים בתוכם רעיונות ולבסוף נכתוב סיפור אחד בשיתוף פעולה של כולנו. במשימה זו נתבסס על סיפורי ה"נונסנס" (סיפורי שטות) המגיעים אלינו מיבשת אמריקה, ובסוף הקורס כל ילד יקבל ספרון שהוא עצמו אחד מכותביו.

כמובן שנשאיר מקום להרבה בדיחות וסיפורי חוויות שאפשר לחוות במסע מיוחד, בעולם אגדות וסיפורים, המאפשר דמיון למרחקים.

 

מנהרת הזמן-קיצור תולדות העיצוב והטכנולוגיה  הדרכה: עידו גולן

האם שאלתם את עצמכם למה אנו חיים בתוך מבנים מרובעים? או מדוע בכלל חפצים נראים כפי שהם?
החוג עוסק בסיפור המסגרת של התפתחות העיצוב, בנגיעה בטכנולוגיה ובאסטטיקה על רקע תהליכי המקרו בהיסטוריה של האדם, מנקודת המבט של המעצב שפועל בתחום התרבות על רקע ההיסטוריה והטכנולוגיה.
החל מהכלים הראשונים, האסתטיקה שלהם, דרך המהפכות הגדולות: המהפכה הלשונית, המהפכה החקלאית, המהפכה המדעית, המהפכה התעשייתית ואף מחשבות על העתיד…

החוג משלב הוראה פעילה, דיון והתנסות חווייתית, הכוללת הפעלה ובניית תוצרים בכל שיעור. החוג שואב השראה מהספר "קיצור תולדות האנושות" מאת יובל הררי ומהרצאותיו, מעודכן בגילויים החדשים וכן מנקודות חשובות בתולדות העיצוב ועוד…

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מסע אל החלל  הדרכה: אלירן טל

הייתם רוצים להמריא יחד עם החברים לעבר מערכת השמש, "הבית" של כדור הארץ? הייתם רוצים לדעת מהי השמש, איך נוצרה מערכת השמש, היכן היא נמצאת, כמה רחוקה היא? ומה הוא כוכב לכת?

.בחוג שלנו נתלווה  לחלליות שכבר המריאו לעבר כוכבי הלכת, ונלמד מהן אודות כוכבי הלכת השונים מחמה עד פלוטו ומעבר לו.

כדי לקבל מענה לשאלות אלה ולשאלות אחרות, נערוך ניסויים המלמדים אותנו עקרונות פיזיקליים, כימיים וביולוגיים. ניצור יצירות שונות, ונשתדל לעשות זאת בשיתוף פעולה עם חברינו להנאה מרבית

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולם שאין רואים  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

בחוג שלנו נצא למסע אל עולם שמעבר לתפישת החושים שלנו:  אור בלתי נראה, שדה מגנטי, יצורים שאיננו יכולים לראות, ונבדוק כיצד הם משפיעים על חיינו?

מתחת לעדשת המיקרוסקופ מתגלה עולם עשיר ומפתיע – שם נלמד על התאים הבונים את גופנו, חיידקים, וירוסים, מולקולות, אטומים ועוד. נערוך ניסוים עם די-אן-אי, נגדל חיידקים ונייצר גבינה ולחם בעזרת שמרים, ומה עוד? בואו לראות!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

סודות החומרים – כימיה למתחילים  הדרכה: שלומי מרקוביץ

האם פעם שאלתם את עצמכם למה יהלום הוא חומר חזק כל כך שאפילו עם פטיש לא נצליח לשבור אותו, ולעומתו פחם ניתן לשבור די בקלות ? הרי שניהם מורכבים מאטומי "פחמן" …

מה זה בכלל אטום ? האם אפשר לראות אותו ?

ואם האוויר מורכב מאטומים וגם הוא חומר, למה אי אפשר לראות אותו כמו שרואים מים ? וכשמדובר  במים, איך הם הופכים לקרח כשאנחנו מכניסים אותם למקפיא ?

הרבה שאלות …

בחוג סודות החומרים ננסה לענות על שאלות כאלה ואחרות. נבדוק חומרים שונים ונלמד את תכונותיהם. נעשה זאת תוך שאנו מביטים אל תוך העולם שנמצא סביבנו, ותוך שאנו חוקרים – עושים ניסויים כימיים ומולידים שאלות חדשות, שהרי השאלה מביאה לחקירה, ללמידה ולהנאה בחיפוש אחר מענה לה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 ספיידרטק  הדרכה: חוה לביא

חודש מרץ, שנת 2019 השעה  16:00  בדיוק, ספיידרמן הגיבור האגדי שולח את קור העכביש  לבניין הבא וממשיך במעופו. האמנם? האם המדע יכול להפוך את האירוע הקולנועי המתואר למציאות?

הדמיון הוא העפרון, הדף והמחק של המוח. זהו המקום של החלום וההמצאות.  המדע הוא שיטת מחקר שמתבססת על הסקת מסקנות מניסויים ותצפיות.  הוא מתבסס על חשיבה רציונלית ולוגית במטרה להבין את הטבע.  במהלך הקורס ננסה לענות על השאלה מהו הקשר שבין דמיון ומדע וכיצד מקדם הדמיון את המדע באמצעות חקר. נעמוד על הקשר בין גיבורי העל האגדתיים דוגמת ספיידרמן, הארי פוטר והאיש הירוק לפיתוחים מדעיים וטכנולוגיים חדשים, וננסה לפתח בהשראתם של גיבורי על אלה את ההמצאה הבאה שלנו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

עולמות וחומרים  הדרכה: מיכל הופמן

בחוג שלנו ניצור וגם נמציא מבנים ומרחבים, נלמד על חומרים זמינים כגון נייר על כל סוגיו, קרטון ופלסטיק, לצד דבק מסוגים שונים, נבדוק את אפשרויות החיבור ביניהם ונעצב עולם של אמנות וגילויים. נכיר מגוון של חומרים בדרך של ניסוי ומחקר, בסוף ונתוודע לחיבור בין הרעיונות לחומרים ובין החומרים לבין עצמם.

במפגשים שלנו נאפשר ביטוי באמצעות יצירה, בנייה והמצאות, ואפשר שנגלה עולמות שלנו שטרם גילינו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

פיסול בעיסת נייר  הדרכה: מיכל הופמן

מי מאתנו לא היה רוצה ליצור מוצר "יש מאיין"? כלומר להחזיק בידו עיסה של ניירות חסרות שימוש ולהפכה לפסל, פרח, בובה, בעל חי…

כמה אפשרויות טמונות בחומר הפשוט כל כך, שנקרא נייר? כיצד שילוב נייר ודבק יכול לגרום להפתעתה ולש  מחה גדולה?

איך ניתן בכלל לייצב פסל מ.. נייר?

בחוג שלנו  נחקור ונתנסה במגוון שיטות של יצירה ובנייה. ניצור ונגלה מגוון של עבודות ושימושים בחומר הקסום הזה והכל תוך הפרייה הדדית של כל חברי וחברות הקבוצה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

צילום  הדרכה: זוהר אלעזר

אני מזמינה אתכם להצטרף אלי אל מסע בעקבות האור, שם נפגוש במדיום הצילום.

האם העליתם על דעתכם שגם הראש שלנו הוא סוג של מצלמה משוכללת?

במפגשים שלנו נחקור אור, נבנה מצלמות מחומרים שונים ואיתן נצלם ללא שימוש בחשמל, נכין בעצמינו תמונות ללא מצלמה, נלמד מהו דיוקן, ניצור דיוקן של עצמינו, נפענח מה הקשר בין סיפור לתמונה ואיך אנחנו יכולים לספר סיפור בעזרת תמונות.

במהלך החוג נשלב בין משחק למחקר ואפילו נמציא בהנאה משחקים שקשורים בצילום באור וצל.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

צעצועים זזים  הדרכה: מיכל הופמן

מהו הרעיון מאחרי תנועה ומהו ציר? ואיך ניתן לבנות קרוסלה? או אולי לונה פארק עם מתקנים קופצים\ זזים ומסתובבים?

בחוג "צעצועים זזים" נלמד לבנות צעצוע מכאני מחומרים פשוטים כמו קרטון, קפיץ, נייר וגרוטאות שנקרא להם "אוצרות".

נתנסה במכניקה בסיסית ונבחן באופן חוויתי ובעזרת דמיון כיצד מפסלים, בונים וממציאים אוטומטות.

מהו הרעיון מאחרי תנועה ומהו ציר? ואיך ניתן לבנות קרוסלה? או אולי לונה פארק עם מתקנים קופצים\ זזים ומסתובבים?

בחוג "צעצועים זזים" נלמד לבנות צעצוע מכאני מחומרים פשוטים כמו קרטון, קפיץ, נייר וגרוטאות שנקרא להם "אוצרות".

נתנסה במכניקה בסיסית ונבחן באופן חוויתי ובעזרת דמיון כיצד מפסלים, בונים וממציאים אוטומטות.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

קומיקס וחשיבה יצירתית  הדרכה: מרסלו אפשטיין

האם יצאתם פעם למסעות בזמן, עם גיבורי-על בעלי כוחות על טבעיים? כבר טסתם עם חייזרים בחלל החיצון ? האם בניתם פעם מכשיר (זואיטופ) שמייצר לנגד עיננו אשליה של תנועה?

בחוג שלנו נגלה איך נוצר הקומיקס, נשתעשע עם אגדות ומיתוסים, ניצור קומיקס בדו ותלת ממד, בשיטות עתיקות ומודרניות, ובשיטות שנמציא בעצמנו…

בואו ונמריא בהנאה לעולם של דמיון ויצירה, באמצעות הקומיקס.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

תכנות למתחילים בסקראצ'  הדרכהשוהם ויגיסר

בחוג  נעסוק ביסודות התכנות – מה היא בעצם תוכנת מחשב? מהו אלגוריתם? מהם תנאים? אלו סוגי לולאות שונות קיימים ומה השימוש שלהם? על נתונים ומשתנים, אירועים מסוגים שונים, מסרים בין אובייקטים ועוד.

את המושגים והמיומנויות השונות נכיר בחלקו הראשון של הקורס בעזרת בניית משחקים ותוכניות פשוטות בסביבה הגרפית של סקראץ' המאפשרת חופש גדול ותכנות פרויקטים מורכבים ויחד עם זאת היא פשוטה מאוד לשימוש. בחלקו השני של הקורס נעסוק בפרויקטים שאתם תמציאו כאשר הדגש יהיה על היצירתיות והדמיון, חשיבות התכנון וכמובן היישום בסביבה של שיתוף פעולה עם חברינו לחוג.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות