מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ה'

כיתה  ה'
ימי א' ימי ב' ימי ג' ימי ד' ימי ה'
16:00-17:30
 
   
17:30-19:00 ביולוגיה השראה לעיצוב מוח האדם-מכונה מסתורית ומופלאה
מסע אל החלל תסריט וסרט יפנית ותרבות יפן – מתחילים
מוסיקה ויצירתיות  
     

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

 

 

 

החוגים:

 

אדריכלות  מדריך: עומר דותן

בחוג נכיר את עולם האדריכלות באמצעות בחינת הדמיון והשוני המתקיימים בינו ובין משחקי הילדים שכולנו אוהבים: כמו כל משחק היצירה האדריכלית דורשת מציאת פתרונות יצירתיים לאתגרים שונים, וכמו קוביות משחק, האדריכלות עוסקת בבניית מבנים גדולים ומורכבים מחלקים קטנים

לאורך המפגשים נכיר מושגי יסוד ועקרונות תכנון מרכזיים באדריכלות, ואלו ישמשו אותנו כמו קוביות משחק, באמצעותן יפתח כל אחד מן המשתתפים את יצירתו האישית.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

ביולוגיה    מדריכה: יבגניה רוזנבלום

בחוג נעבור שלל התנסויות בנושאים המגוונים של הביולוגיה. נתבונן על העולם מנקודת מבטם של בעלי חיים, צמחים ואפילו חיידקים ווירוסים. נדמיין מה זה להיות נטרף, טורף ומה זה להיות טפיל. נערוך ניסויים: נגדל חיידקים, שמרים ועובש בצלחות פטרי, נפיק דנ"א וכלורופיל מתאים ,נבדוק את הרפלקסים שלנו, ננסה לבלב את המוח שלנו בעזרת אשליות מוחיות שונות. נכין גבינה וחמוצים בעזרת החיידקים. נעשה סבון ודאודורנט תוצרת בית ונחקור למה חיות לא מנסות להיפטר מהריח שלהם כמונו.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

השראה לעיצוב   מדריכה: שירי מוטס-לוין

בקורס ניגע בכלים הרבים העומדים לרשותו של המעצב. נחקור ונתנסה בחומר, מרקם, צבע, מוזה ועוד. נכיר תחומים שונים של עיצוב: עיצוב מוצר, גרפיקה, אדריכלות, אמנות, עיצוב אופנה ועוד. בכל מפגש ניצור עבודה העוסקת באחד הנושאים הללו דרכה נבין לעומקם של דברים. נחשוב על אריזות ונייצר כאלו, נבנה לגובה (ואולי גם לרוחב) באבני בניה לא קונבנציונאליות, נתנסה בדרך עבודתם של אמנים וגרפיקאים, נבדוק איך משפיעה קרן אור בודדת על האווירה, ננסה למצוא לעצמנו מקורות השראה ועוד ועוד.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

יפנית ותרבות יפן   מדריכה: אדר זקס

צבע, אור וקסם. קליגראפיה, בנטו, מאנגה . מי תהיה המעצמה הגדולה הבאה?  יפן המדינה העשירית בגודלה בעולם ובין המשפיעות ביותר.אילו השפעות יצאו מהאי היפני וכיצד אנו- אנשי המערב מושפעים מהן עד היום.

על מנת ללמוד היטב את השפה היפנית יש להבין את מקורות התרבות היפנית העתיקה והמודרנית כאחד, לכן ישולבו גם סיפורים ואנקדוטות מניסיונה האישי של המדריכה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

כלכלן צעיר  מדריכה:  אדווה  בת-שיר 

בואו לגלות את הניצוץ שבהון, לצלול יחד לעולם של כספים ופיננסים.

הכלכלה משפיעה על כל דבר שאנו עושים, חווים או רואים במהלך חיינו. בחוג נבדוק כיצד עולם ההון מתנהל, מדוע הוא חשוב לנו כל כך, איך הוא משפיע על החיים שלנו ואיך כל זה יכול לעזור לכל אחד מאתנו בעתיד.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

כתיבה יוצרת קומיקס   מדריכה: נגה אלגום

בקורס זה נלמד שקומיקס הוא לא אחר מאשר האחיין השובב של הקולנוע, ולכן נתבונן בקומיקס שלנו לא רק ככותבים, אלא גם כשחקנים, כבמאים, כמעצבי תלבושות, תאורנים וכד'… כך נוכל… לאייר את רגעי הקסם הנבחרים בסיפורינו וליצור מהם קומיקס טוב באמת.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

לצאת מהריבוע – אוריגאמי וגיאומטריה   מדריך: איתי הכהן

האם כוכב נינג'ה בנוי מטרפזים או מדלתונים?  האם אפשר ליצור "שטיח" של ארבעה כוכבים מדף אחד? כמה פאות לקובייה? מה זה תמניון? מכמה דפים אפשר להכין קובייה? אחד מספיק? האם אפשר משלושה? מארבעה?

באוריגמי המסורתי קיפלו בדרך כלל דמויות, ציפורים, בעלי-חיים, פרחים, סירות וקופסאות. בשנים האחרונות הולך ומתחזק הקשר בין טכניקות של אוריגמי לתחומים גיאומטריים תיאורטיים, הן בדו-ממד והן בתלת ממד. השאלות הנ"ל  ועוד רבות אחרות  נלקחות מעולם הגיאומטריה ומקבלות תשובה שהיא גם מאלפת וגם "מעלפת" (מרוב יופי) – בקיפולי נייר!

נעסוק בשאלות כאלה ובתשובות אפשריות, מהיכרות "בידיים" של עובדות גיאומטריות ועד חקירה ופתרונות מוחשיים לחידות בתחומים אחרים של המתמטיקה.

הלימוד יהיה בעיקר דרך עשייה אישית ויכוון לטיפוח יכולות כגון סבלנות, ריכוז, דיוק, קואורדינציה ומוטוריקה, יכולת להתגבר על קשיים, מעקב אחרי הוראות ועבודה בשלבים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

לנגן על המחשב  מדריכה: דגנית אלקיים

החוג משלב יצירתיות שבין עולם המוסיקה ועולם המחשבים. במהלך החוג נלמד לכתוב מוסיקה למחשב באמצעות קודים, נבנה סינתסייזרים וננגן עליהם באמצעות עכבר המחשב מקלדות ועוד.ביחד ניצור תזמורת אלקטרונית עשירה ומגוונת. הקורס אינו דורש ידע מוקדם במוסיקה או בתכנות

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מוח האדם -מכונה מסתורית ומופלאה מדריכה: משי וולוביץ

בני האדם נחשבים לבעל החיים היחיד עם אינטליגנציה רגשית, פעולות קוגניטיביות* גבוהות ויחסים מורכבים. האם זה נכון? ואם כן, מה מבדיל בין האדם לשאר בעלי החיים? התשובה לכך טמונה במוח! במהלך השבועות נחקור את הנושא המרתק והחם ביותר במחקר כיום- מוח ותפיסה! החוג פונה לכל חוקרי המוח וגם רופאי המוח העתידיים וישלב תופעות מעניינות ומשונות שקורות במוח האדם. לתלמידים מצפה למידה שזורה בהמון הנאה

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מוסיקה ויצירתיות  מדריך: ירון בכר

מטרת הקורס לחשוף את הילדים למוסיקה מגוונת מכל קצוות תבל  והזמנים, להבין את שפת המוסיקה ואת כוחה להשפיע על חיינו. המוסיקה, כמכונת זמן, לוקחת את הילדים למסע מרתק בו יכירו יצירות מופת ויבינו את כוחה של המוסיקה להשפיע על עולם הרגשות והדמיון, ואת יכולתה להוות מראה לתקופה ולארועים משמעותיים בהיסטוריה. הילדים ילמדו על חוקי הטבע של הצלילים, אפקטים, מוסיקה לסרטים, אשליות סאונד ועוד, דרך הדגמות על מחשב וסינטיסייזר. כמו כן, חשיבותה של המוסיקה כפס הקול של חיינו ויכולתה המופלאה לגרום למוח שלנו להיות פעיל על כל אזוריו, להעצים את יכולותינו, את מהירות המחשבה, את ההבנה המתמטית שיש במוסיקה, ופיתוח היצירתיות.

במיוחד בתקופתינו, בה קצב החיים מהיר ותובעני, החשיפה של הילדים למוסיקה הקלאסית מלמדת אותם גם לדעת להוריד הילוך במרוץ החיים וגם את היכולת להנות מיצירות מורכבות וארוכות.

השלב האחרון בהקלטת שיר או כל יצירה מוסיקלית הוא שלב המיקס בו אנחנו קובעים את עוצמת הכלים והיחס ביניהם, במיקס טוב שומעים גם את הסולן בבירור וחזק יותר משאר הכלים וגם אפשר לשמוע את כל הפרטים הקטנים. בדומה לכך, גם בחיים צריך באלנס טוב, לדעת להבחין בין העיקר לתפל, ומי לא היה רוצה שיהיו לו חיים כשהכל בבאלנס מושלם?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

מסע אל החלל  מדריך: שמוליק אהרוני

בקורס נעסוק בלימוד מגוון נושאים בתחום הטילים והחלל בהיבט הטכנולוגי וצעדי ההתפתחות האנושית. מכלי החלל הראשוניים דרך תנועתם באוויר,מעבורות החלל החדישות על ציודם ועד טילים וגששיות,לימוד וחקר של התלמידים בנושאים הנלמדים. בניית דגמים של טילים ,של סביבת מגורים על הירח או המאדים,ביצוע שיגורים  ועוד . ביצוע ניסויים ותוצרים נוספים בתחום חקר החלל.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

מצחקים מתמטיים   מדריכה: אדווה בת שיר

בחוג זה נעסוק בפיתוח חשיבה מתמטית מקורית, פיתוח יצירתיות,לימוד הדדי ויצירה משותפת , פיתןח הביטחון העצמי במציאת פתרונות לא קונבנציונליים, עידוד הסתכלות וחשיבה מעמיקה על חידות מתמטיות קשות.

נתמודד עם פריצת כספות –על ידי  קודים של מספרים, חידות מתמטיות ופרדוכסים מפורסמים, קסם ושעשועים במספרים [פירמידות וריבועי קסם] , סידורים לוגיים, סדרות חשבוניות, מציאת שיטות שונות לבניית סודוקו ולפתרון סודוקו, בעיות היגיון פתרון בעיות מהסוף להתחלה, וסדרות חשבוניות- סדרת פבונאצ'י.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

סודות החשמל  מדריכה: יבגניה רוזנבלום

מסע לעולם המרתק של החשמל תוך כדי ניסויים והתנסות בגישה יצירתית למחקר: נבנה סוללה ומגנט. נרכיב מעגלים חשמליים בעצמנו.

נלמד על תופעות חשמליות בלב ובמוח , בתוך האטומים ובמרחב הבית. נבין מהם חשמל סטטי ומהו זרם חשמלי, מהם גלים אלקטרומגנטים ומה לדגים ולחשמל.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

צילום     מדריכה:  יעל ארגוב חכמון

הצילום כחוויה יצירתית. בחוג נכיר את ההיסטוריה של הצילום ונתנסה בעקרונות הצילום הבסיסיים בחדר החושך.

נמשיך בהכרת המצלמה הדיגיטאלית והשפה הצילומית – אור, צבע, קומפוזיציה , דרך נושאים שונים כמו פורטרט, טבע דומם, סיפור מצולם, סטופ מושן ועוד.

נצפה ונקבל השראה מיצירות של אמנים וצלמים שונים. נכיר את ציוד הצילום והסטודיו ונלמד לתפעל אותו.

 חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

קליפ צעיר  מדריכה:  שירי פרייס

במקום בו מוזיקה, דמיון וקולנוע נפגשים נולד הוידאו קליפ. אפשרות ליצור קליפ צבעוני, עשיר, מלא חיים. ליהנות מהבעה אישית וחופש יצירתי. במהלך המפגשים נכיר יוצרים מהתחום, נשמע הרבה מוזיקה ונלמד לספר סיפור בצורה מסקרנת ומהנה

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

תסריט וסרט  מדריכה: שירי פרייס

נלמד יחד כיצד לספר סיפור, מה תפקידו של הגיבור, איך יוצרים קונפליקט. נאפשר לכל תלמיד לתת ביטוי לעולמו הפנימי, ויחד כקבוצה התלמידים ילמדו איך לשתף פעולה, לשחק, לביים, לצלם, להפיק ולערוך את היצירות האישיות שלהם לסרטים עלילתיים קצרים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות