מכון אריקה לנדאו

נוסד 1969

חוגים לילדי כיתה ה'

כיתה  ה'
ימי א' ימי ב' ימי ג' ימי ד' ימי ה'
16:00-17:30     חשיבה מתמטית וחידות היגיון  כתיבה יצירתית *  
פרקים בצילום וידאו        
         
17:30-19:00 קוד ורובוטיקה * המשימה מאדים *   חקר המוח בני אדם וחיות אחרות  *
יפנית ותרבות יפן *       עולם המשפט כבמה
        סדנת פנטזיה – עיצוב טירות ומבצרים בתלת מימד *

לחזרה לרשימות החוגים לפי קבוצות גיל לחצו כאן

* מלא/סגור לרישום

  

החוגים:

המשימה מאדים  הדרכה: ירדן לונברג

3, 2, 1.. המראה! המשימה: לנחות על מאדים בשלום ולחקור את הסביבה.

אבל איך בכלל מתכוננים לנחיתה? איך נדע שיש לנו כל מה שצריך כדי לשרוד על המאדים?
בואו לתכנן את עתיד האנושות על מאדים. המשימה שלנו היא לתכנן איך להנחית אסטרונאוט על המאדים ולוודא שיש לו את כל מה שצריך כדי לשרוד ולחקור. הצטרפו למהפכת החלל!  בזמן המשימה נפתח את החשיבה והיצירתיות, וממש כמו מהנדסי חלל אמיתיים נחשוב תמיד בשיתוף פעולה עם חברינו למשימה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

בני אדם וחיות אחרות    הדרכה: יותם בן אורן

איך נוצרו החיים על פני כדור הארץ?

איך התפתחו הצוואר הארוך של הג'ירפה, שירת הציפורים והתרבות של האדם הקדמון?

האם עדיף לנו להיות בדיוק כמו ההורים שלנו או דווקא שונים? איך החיות מחליטות?

כיצד הפכנו את הזאבים לכלבים? האם אפשר לביית גם זברה, טיגריס או דבורה?

בחוג שלנו נקבל מענה לשאלות אלה ואחרות ונחקור בעצמנו שאלות שמסקרנות אותנו.

נעשה זאת בעבודה בזוגות ובקבוצות, ונשלב בתוך כך תצפיות, משחקים ויצירה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

חקר המוח  הדרכה: יבגניה רוזנבלום

כיצד אנו זוכרים, חושבים ולומדים? כיצד אנו חשים וחולמים? כיצד? כיצד אנו שואלים שאלות וכיצד אנו נעים במרחב, רצים ושוחים?

המוח הוא מקורן של כל הפעולות הללו, מוח האדם הוא האיבר הכי מורכב בגופינו וכנראה גם בכל עולם החי. המחקר על המוח לא פוסק כבר עשרות רבות של שנים, אך רבים מהתהליכים שמתרחשים בו הם עדיין בגדר תעלומה, וחוקרים  מגלים דברים חדשים אודותיו מדי יום.

מה נוכל אנחנו לגלות על המוח במהלך החוג שלנו? מה נרצה לשאול אודותיו?

בחוג שלנו ננסה לענות על חלק מהשאלות הללו ועל שאלות אחרות שיצוצו. נתנסה במחקר ואולי נוביל לשאלות חשובות עבור חוקרי מוח?

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

חשיבה מתמטית וחידות היגיון הדרכה: דור זכרוביץ

אנו יוצאים למסע מלא הרפתקאות שעומד לחשוף אותנו לעולם המתמטיקה ותורת ההיגיון באמצעות שלל פעילויות, סיפורים, דיונים וחידות. את המסע הזה אנו עומדים לעשות במקביל בשלושה מישורים, אשר יתמזגו זה בזה במהלך החוג, וכל אחד מהם יעזור לפתח את האחר:

(1) נכיר דרך פעילויות שונות את הכלים הראשוניים לחשיבה לוגית נכונה. ראשית, מושגי היסוד הנדרשים לכל עיסוק מתמטי, בעיקרם ההגדרה וההוכחה. בנוסף להם, נלמד לרתום את כוח הדמיון כדי להכליל, להפשיט, לדמות, למצוא תבניות ועוד.

(2) נלמד מושגים מתמטיים שונים, אשר יפתחו את הזיקה שלנו לתחום. מצד אחד, נכיר את המושגים המתמטיים הבסיסיים,  ואת התכונות המיוחדות שלהם כל אלה. מצד שני ניגע קלות בפילוסופיה של המתמטיקה באמצעות שאלות חסרות מענה מושלם על מושגים כמו מספרהוכחהאינסוףפרדוקס ועוד.

(3)  נמזג בפעילויות ובדרכי הלמידה  משחקים, סיפורים וחידות, שיעזרו לנו גם לפתח  דמיון, חשיבה ויוזמה.

עולם המתמטיקה וההיגיון הוא עולם עשיר האוצר בתוכו אינספור סודות ופלאים. אנו ניתן לסקרנות שלנו לנווט בין הררי הידע, ונרכוש כלים שיאפשרו להרחיב את המושגים ולפתח אסטרטגיות חשיבה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

יפנית ותרבות יפן הדרכה: אדר זקס

יפן המדינה העשירית בגודלה בעולם ובין המשפיעות ביותר. אילו השפעות יצאו מהאי היפני וכיצד אנו- אנשי המערב מושפעים מהן עד היום?

מה לצבע, אור וקסם? קליגראפיה, בנטו, מאנגה ? מי תהיה המעצמה הגדולה הבאה?

בחוג שלנו נתוודע אל אלה, ונלמד מעט יפנית. על מנת ללמוד את השפה היפנית ננסה להבין את מקורות התרבות היפנית העתיקה והמודרנית כאחד, נעשה זאת תוך שילובם של סיפורים ואירועים שהם מניסיונה האישי של המדריכה שחיה בין יפנים ביפן מספר שנים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

כתיבה יצירתית  הדרכה: איגור רומננקו

בחוג נצא למסע ברחבי העולם. נגלה עולמות חדשים במרחבי הזמן, נפענח חידות מאתגרות, נשמע מעשיות, משלים אגדות וסיפורי מיתולוגיה מרחבי העולם.

בשלב מתקדם של החוג, בעזרת ההשראה והתבונה שנצליח לקבל מהספרים, אנו נכתוב בעצמנו חידות חדשות שלא נכתבו מעולם, נלמד לבנות פתגמים האוצרים בתוכם רעיונות ולבסוף נכתוב סיפור אחד בשיתוף פעולה של כולנו. במשימה זו נתבסס על סיפורי ה"נונסנס" (סיפורי שטות) המגיעים אלינו מיבשת אמריקה, ובסוף הקורס כל ילד יקבל ספרון שהוא עצמו אחד מכותביו.

כמובן שנשאיר מקום להרבה בדיחות וסיפורי חוויות שאפשר לחוות במסע מיוחד, בעולם אגדות וסיפורים, המאפשר דמיון למרחקים.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

סדנת פנטזיה – עיצוב טירות ומבצרים בתלת מימד  הדרכה: תומר אשכנזי

מכירים\ות את המשחק "מינקראפט" ובכן, מינקראפט בנוי מפיקסלים תלת מימדיים שנקראים "ווקסלים". בקורס שלנו נלמד לבנות מודלים באמצעות ווקסלים, נעצב עולם פנטזיה שלם בו נבנה טירות ומבצרים, נפיח בהם חיים באמצעות דמויות שונות ומשונות פרי דמיוננו ואף נדפיס את חלקם במדפסת תלת מימד. את תוצרי ההדפסה נציג בתערוכה ובסיומה תקחו את הפריטים איתכם הביתה.

גם את קבצי התלת מימד שתעצבו תוכלו לשמור אצלכם\ן ולהשתמש לשלל מטרות: בניית משחקי מחשב, הכנת אימוג'ים וממים והטמעה באתרים או במדיות חברתיות שונות.

דרך התוכנה נלמד גם על "קוד פתוח". נגלה היכן מסתתרים להם "בנקים" עצומים של מודלים תלת מימדיים שאפשר להוריד בחינם ואף נעלה אליהם את המודלים שלנו. נהפוך להיות חלק מתרבות ה-"open source".

שריינו לעצמכם\ן מקום בקורס ונתראה!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

עולם המשפט כבמה  הדרכה: אופרי פוקס

עולם המשפט מסתתר עבור רובנו מאחורי דלתיים סגורות. את רובו ככולו (במקרה הטוב) רובנו מכירים דרך עולם המסך והתיאטרון. יחד עם זאת, עולם המשפט כיקום מקביל לעולם התיאטרון מכיל בתוכו שפה ייחודית, תלבושות, תפאורה מדויקת, תפקידי מעמדות, טקסטים, סצינות, מונולוגים ודיאלוגים מרתקים ובעיקר – מתח רב שמלווה אותנו עד לסיום הדרמטי.

מטרתו של חוג זה היא לפתוח את אותן דלתיים סגורות ולחשוף את הילד לעולמות המקבילים הללו; ללמוד את מושגי עולם המשפט תוך שימוש נרחב ומעשיר של עולם התיאטרון; נמחיז סצינות מבית המשפט תוך לימוד מושגי בסיס כגון: סניגור, קטגור, אליבי, מושבעים וכד'. נעבור דרך עולם הגישור כדי ללמוד ש"לכל מטבע שני צדדים", ונקנח בשאלות של מוסר, צדק ואמת בעזרתם של משחקי תיאטרון והנגשתם של משפטים מפורסמים ומוכרים כנקודות ציון משמעותיות בעולם המשפט.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

פרקים בצילום וידאו  הדרכה: זוהר קוואהרדה

האם ידעתם? משמעות המילה וידאו בלטינית היא – אני רואה.

בפעם הראשונה בהיסטוריה בו הוצג וידאו לקהל, אנשים ברחו מאולם הקרנה מכיוון שפחדו שהרכבת שהופיעה על המסך תדרוס אותם במציאות! הייתם מאמינים שכך קרה,

מול המקום בו אנחנו נמצאים היום?

אתם עומדים להיכנס לסדרה של פרקים, בהם נקדיש כל מפגש לפרק אחר על מדיום הוידאו-  וידאו קליפ, וידאו תיעודי ווידאו ארט. ועוד לפנינו: וידאו בו נסריט את עצמינו ממחיזים סצנות להן נכתוב תסריט ונמציא יחד משחקים הקשורים בוידאו. צפויות לנו עוד עוד הרבה הפתעות, במטרה לפתח ידע, חשיבה ויצירה. בואו לראות!

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות

 

 

קוד ורובוטיקה הדרכה: שוהם ויגיסר

רובוטים עוזרים כיום לבני האדם בתחומים רבים ומגוונים, החל מעבודות בית קטנות עד לפסי הייצור במפעלים גדולים, למקרי חירום והצלה, ואף כמשחק לשעשוע בשעות הפנאי.

ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, רובוטים משמשים אותנו ביותר ויותר תחומים, ולכן עכשיו זה הזמן המתאים להכיר את מי שאולי עתיד להיות בקרוב לידידו הטוב של האדם.

החוג שלנו מתאים לכל מי שרוצה לבנות רובוט אמיתי בעצמו, לתכנת אותו ולשפר אותו,

למי ששואל איך עובד רובוט,  ולמי שיש רעיונות לרובוטים שישנו את העולם ולא יודע מאיפה להתחיל…

הלימוד בחוג בעזרתם של ידידנו החדשים – הרובוטים, יעזור לנו ללמוד מושגים פיסיים ויסודות פיסיקאליים וכל זאת נעשה בעבודת צוות ופתרון בעיות במשותף, בצורה ייחודית וכנראה שונה ממה שהכרתם עד כה.

חזרה לרשימת החוגים לפי ימים ושעות